Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Nejméně dvacet pět mrtvých: V Brazílii si došlápli na drogový gang!

Autor: ČTK, rix - 
6. května 2021
22:51

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

„Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro,“ uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Během zásahu bylo zraněno několik lidí, včetně pasažérů metra, kteří se ocitli uprostřed přestřelky. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Násilné střety mezi policií a gangy jsou v Riu de Janeiro relativně časté. Podle brazilských badatelů od začátku roku skončilo 12 policejních zásahů v Riu de Janeiro třemi a více mrtvými. „Bylo to nejhorší první čtvrtletí od doby, kdy jsou v Riu de Janeiro zveřejňovány tyto statistiky,“ uvedla badatelka Silvia Ramosová. Podle výpočtů místního univerzitního výzkumného střediska od ledna do konce března zemřelo v souvislosti s činností policie každý den zhruba pět lidí, informovaly agentury EFE a AP.

Brazilský nejvyšší soud bezpečnostním silám nařídil, aby zásahy v městských slumech omezily během epidemie covidu-19 na "zcela mimořádné případy". Dnešní zásah soud nekomentoval, uvedla agentura AP.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání