Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Vsetínská nemocnice ho nechala čekat v bolestech na operaci: Mladík zemřel na otravu krve

Aktualizováno -
17. září 2020
13:05
Autor: ČTK - 
17. září 2020
08:28

V roce 2017 přijel mladík do Vsetínské nemocnice s obrovskými problémy. Kvůli žlučovým kamenům měl neuvěřitelné bolesti, nemocnice mu však nepomohla. Zákrok prý neprováděla a v jiné nemocnici byl termín až další den ráno, toho už se však šestadvacetiletý muž nedožil. Jeho dědeček se snaží získat pro vnuka spravedlnost, které se domohl až u Ústavního soudu. Nemocnice ale i nadále svou vinu popírá.

Policisté chybovali při vyšetřování smrti mladého muže ve Vsetínské nemocnici. Zemřel kvůli neprůchodným žlučovým cestám a následnému septickému šoku. Trestní oznámení podané jeho dědečkem policisté odložili, podle Ústavního soudu (ÚS) tím ale porušili právo na účinné vyšetřování. Případem se musí policie zabývat znovu, bude nutné zadat revizní znalecký posudek, plyne ze středečního nálezu.

Orgány činné v trestním řízení neprověřily podezřelé úmrtí ve Vsetínské nemocnici dostatečně rychle a efektivně, neboť u nich došlo jednak k neodůvodněným průtahům a jednak - což je závažnější - došlo také k nedostatečnému objasnění skutkového stavu,“ uvedl v nálezu soudce zpravodaj Radovan Suchánek. Dědeček zemřelého pacienta se neúspěšně obracel také na okresní a krajské státní zastupitelství.

„Motivací našeho klienta nebyla žádná náhrada škody nebo majetkový prospěch, ale zcela jistě pouze to, že zemřel mladý člověk, bylo od začátku podezření na nestandardní postup zdravotnického personálu a že by se to mělo vyšetřit,“ řekl ČTK a Českému rozhlasu advokát Filip Seifert.

Pacient se narodil v roce 1991, ve Vsetínské nemocnici jej hospitalizovali na konci července 2017 s bolestmi břicha. O dva dny později zemřel. Diagnóza byla stanovena jako obstrukce žlučových cest, pravděpodobně kvůli kamenům ve žlučových cestách. Bezprostřední příčinou smrti byl septický šok s následným selháním krevního oběhu a orgánů.

Vsetínská nemocnice ovšem vinu popírá. "Především je třeba říci, že úmrtí každého pacienta je pro nás velmi smutnou událostí, která se ošetřujícího personálu hluboce dotýká. Zemře-li navíc mladý člověk, je to vždy tragédie. Už během policejního šetření jsme ale uvedli, že postup našich zdravotníků byl v pořádku," řekl serveru TN.cz mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

"Ošetřující lékař telefonicky kontaktoval pracoviště vyššího typu ve zlínské nemocnici, kde byl výkon dohodnut na druhý den ráno. Pacient nejevil známky sepse, k prudkému zhoršení došlo v odpoledních a večerních hodinách, během krátké doby byl pacient nestabilní a nebylo tedy možné provést ani operační drenáž žlučových cest, ani jej převézt do jiného zdravotnického zařízení vyššího typu. Jeho stav se nakonec bohužel ukázal jako neslučitelný se životem," dodal Havrlant.

Takzvaný zákrok první volby, tedy zprůchodnění žlučových cest při nezhoubné obstrukci, se snažil ošetřující lékař domluvit na „vyšším pracovišti“, protože Vsetínská nemocnice zákrok neprováděla. Nejbližší termín byl však až další den v ranních hodinách, kdy pacient už nebyl schopen převozu a odpoledne zemřel. K dispozici včas nebylo ani řešení druhé volby, tedy punkce žlučových cest přes játra a drenáž.

Po obdržení zdravotnické dokumentace nechala policie vypracovat znalecký posudek z gastroenterologie. Znalec označil léčebný postup nemocnice jako lege artis, a to i poté, co správnost lékařského postupu zpochybnilo jiné odborné vyjádření, podle kterého měla Vsetínská nemocnice při nedostupnosti sofistikovanějších řešení pacienta ihned operovat.

Podle ústavních soudců by měl nyní znalec svůj původní posudek doplnit. Vzhledem k rozporům s odborným vyjádřením pak musí vzniknout ještě revizní posudek. Policie by měla prověřit také to, zda nechybovalo vedení nemocnice v tom, jak nastavilo komunikaci s „vyššími pracovišti“. Podle ÚS vše zřejmě fungovalo „na dobré slovo“.

ethacwe ( 18. září 2020 09:31 )

LEEXI.ŇET - úžasné seznamovаcí místo prо dоspělé, kteří сhtějí nаjít pаrtnerа, který budе mít sex

jansochor ( 18. září 2020 04:11 )

Nemocnice tragicky pochybila. Tak ať platí miliony pozůstalým. Sami si svůj bordel nenapraví. Musí to udělat soud.


Dědečka chválím a přeji aby se nenechal ničím zviklat. Aniž si to někteří z nás uvědomují, ten dědeček bojuje za nás za všechny.

.tg.bb ( 17. září 2020 23:02 )

Nevadí, nemocnici zavřeme, a o kousek dál ve Zlíně vám milé děti pan hodný hejtman postaví za četné miliardy novou, a tam se všichni ti skvělí doktoři zase zaměstnají, takže nikdo nebude bez práce a budeme mít koláče a budeme šťastní a veselí.

rezacek ( 17. září 2020 23:02 )

Dříve OKRESNÍ nemocnice na Vsetíně. Nyní ... darmo mluvit.

rezacek ( 17. září 2020 23:00 )

Také. A držím palce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud