Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Zataženo, déšť 19°C

Autobus zadržený na hranicích se vrátil do Čech: Svědci popsali, co se tam dělo

Aktualizováno -
14. září 2020
20:32
Autor: jel, ČTK - 
13. září 2020
16:38

Hrozný zážitek má za sebou asi padesátka Čechů, kteří se v neděli vraceli z dovolené v Chorvatsku. Autobus trutnovské cestovní kanceláře mířící do Liberce totiž celníci drželi na hranicích s Maďarskem více než 12 hodin. Řidič autobusu dokonce skončil v poutech! Turisté, mezi nimi i malé děti, byli hodiny bez jídla a vody, na místě přitom přes den panovalo okolo třiceti stupňů Celsia...

Autobus dorazil k hraničnímu přechodu Gorićan na chorvatsko-maďarské hranici okolo jedné hodiny ranní. Podle delegátky zájezdu Kateřiny Macourkové došlo k nedohodě obou celnic a každá z nich cestujícím udílela jiné pokyny. „Museli jsme všichni vystoupit z autobusu, jenom děti, které spaly, a jeden nevidomý pán mohli zůstat uvnitř. Vzbudit jsme museli i řidiče, který si dával povinnou odpočinkovou pauzu,“ popsala pro Blesk.cz Macourková.

Řidič skončil v poutech

Z druhé celnice pak prý přišel pokyn, ať vystoupí všichni. Cestující museli několikrát ukazovat zavazadla a nikdo z cestujících nerozuměl tomu, co se děje a proč je tak prohledávají. „Řidič si chtěl vyfotografovat identifikační číslo celnice. Podařilo se mu jednu celnici v budce vyfotit, otočil se a chtěl se podívat do telefonu, načež ho druhá celnice chytla za ruku,“ řekla delegátka.

„On se v pudu sebezáchovy ohnal, snažil se ji setřást a ona upadla a samozřejmě skončil v klepetech,“ dodala. „Od té doby tady trčíme do teď a ještě minimálně půl hodiny tu budeme,“ uvedla Kateřina Macourková krátce před třetí hodinou odpoledne. Dodala také, že několik cestujících, včetně ní, muselo na výslech.

Bez jídla i toaletního papíru

Přestože v autobuse cestovaly i malé děti, turisté mnoho hodin nedostali žádné jídlo. „Dostali jsme 48 vod pro 52 lidí. V jednu hodinu jsme si vydupali jídlo alespoň pro děti,“ popsala hrůznou zkušenost nešťastná delegátka. Na místě bylo podle ní okolo třiceti stupňů. Ostatní cestující se mohli najíst až po třetí hodině odpoledne a samozřejmě za své peníze, přestože na místě nečekali svou vinou. Složitě prý museli shánět také toaletní papír. „Klienti už jsou nervózní, je to velmi zdlouhavé,“ uzavřela Macourková s tím, že celou situaci hodlá kancelář řešit právní cestou.

Incident ČTK potvrdilo také velvyslanectví České republiky v Budapešti.
„Můžu potvrdit, že došlo k incidentu mezi řidičem a policistkou na hranici, vyšetřuje to kriminální policie Maďarska. Vyslýchají svědky, až budou vyslechnuti svědci a sepíšou se protokoly, bude autobus propuštěn. Došlo ke zdržení autobusu asi 13 hodin,“ řekl ČTK kolem 14:00 telefonicky konzul Juraj Varga. „Podrobnosti incidentu velvyslanectví nezná,“ dodal Varga.

V neděli pozdě v noci dorazil autobus do Česka, ovšem s náhradním řidičem. Podle české ambasády v Budapešti je účastník incidentu na hranicích stále zadržený, CNN Prima News to v pondělí řekla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová. „Ministerstvo zahraničních věcí nemá o incidentu na maďarsko-chorvatské hranici žádné nové informace,“ uvedla pro televizi a dodala, že se zatčený neobrátil na české velvyslanectví. Podle CNN se má během zítřka rozhodnout, jestli bude vyšetřován na svobodě, či zůstane ve vazbě.

„Naprostý nezájem, pak vyšlo slunce, byli jsme bez vody, pořádně bez toalety. Sice nám dovolili chodit na záchod do Chorvatska, nicméně tam nebyl ani toaletní papír,“ popsal cestující Petr.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání