Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Detaily zásahu v Bohumíně z pohledu hasičů: Kritika je prý neoprávněná

Autor: jel - 
9. srpna 2020
16:39

Po sobotní tragické události v Bohumíně, kde při požáru panelového domu zahynulo 11 osob, včetně tří dětí a další lidé utrpěli zranění, se na zasahující hasiče snesla vlna kritiky. Ti se však brání, zásah prý nebyl chaotický, uvedli, jak přesně při akci postupovali.

„Lidi už hořeli, tak skákali z toho předního okna. Nejdřív vyskočila ta paní a za ní začali skákat ostatní. To bylo jedno za druhým. A hasiči teprve potom vytáhli plachtu (…) a než začali hasit...“ kritizovala zásah pro ČT jedna ze svědkyň, Karin Šípková.

 „Jeli jinak než měli, lidé jím ukazovali cestu a oni to objížděli kolem školky, aby toho nebylo málo, tak zastavili na opačné straně, první 4 lidé skočili, než začali tahat nějakou plachtu,“ připojil se ke kritice zasahujících pan Petr na sociální síti a nebyl jediný. „Hlavně, že máme v Bohumíně hasičskou zbrojnici! A dojeli jako poslední! Strašné, člověk bude umírat a stejně se nedočká pomoci,“ přidala se paní Renata. 

Bojovníci s požáry se však brání, zasahovali prý, jak nejrychleji mohli, oheň se bohužel rozšířil opravdu rychle. Na místě byl totiž nalezen urychlovač hoření, kvůli kterému se zjevně plameny rozptýlily po celém bytě během krátkého časového úseku. 

„Operační středisko přijalo tísňové volání v sobotu v 17:48 hod. Hasiči ze stanice Bohumín přijali tuto událost v 17:49 hod. a o minutu později už opouštěli hasičskou stanici. Na místo události dorazili v 17:54 hod,“ uvedl Lukáš Popp vedoucí požární stanice v Ostravě-Porubě. Vysvětlil, že ve chvíli příjezdu na místo byl celý byt v plamenech a s evakuací domu se za asistence policie začlo ihned. 

„Požár byl v době příjezdu první jednotky na místo již natolik rozšířen, že i přes okamžitou přípravu a nafukování záchranné seskokové matrace, se pět osob pokusilo zachránit skokem z okna dřív, než se tato matrace stihla nafouknout,“ řekl.

Video Požár v Bohumíně: Vyjádření hasičů - Martin Sekanina

Požár se povedlo lokalizovat a uhasit po dvou hodinách od jeho vzniku a celou dobu probíhalo hašení uvnitř bytu i z vysunutého žebříku vně budovy. „Celý panelový dům byl kompletně odpojen od přívodu elektrické energie a plynu. Uživatelé domu se mohli do svých bytu vrátit během nedělního odpoledne,“ sdělil Popp. „Svou rychlostí a počtem obětí se tento bohumínský požár řadí k nejzávažnějším bytovým požárům v Moravskoslezském kraji za posledních několik let,“ dodal s tím, že škoda byla předběžně vyčíslena na milion korun.

Hasičů se zastávají také lidé na sociálních sítích.  „Moje mamka bydlí patro nad nima a jen slyšela ránu, a než se rozkoukala, už jí bušili na dveře hasiči,“ uvedla paní Lucie. „Chci vědět, jak byste byli vy rychlí než hasiči. Za prvé než vlezou do aut, než odjedou, přijedou, teď natahat hadice, vysunout žebřík, vyletět po schodech nahoru a zapojit vše, aby fungovalo hned na poprvé a bez chyb. Obdivuji naše hasiče,“ zastala se požárníků jiná uživatelka.

ruiprepdesc ( 10. srpna 2020 12:38 )

LEEXI.ŇET - úžаsné sеznаmоvaсí místo prо dospělé, kteří chtějí najít pаrtnerа, který bude mít sex

sumecekkapr ( 9. srpna 2020 20:48 )

zkratíku, ty se už z těch peněz taky nepodělej.

vencakurnaa ( 9. srpna 2020 20:34 )

Pro Zkratíka: INFORMACE pro OBĚTI TRESTNÝCH ČINŮ a ZASAŽENÉ MIMOŘÁDNÝMI UDÁLOSTMI tento nejen web - zajišťuje MINISTERSTVO VNITRA !

zkratik ( 9. srpna 2020 20:09 )

jestli to nebude tím,že pozůstalí a zranění dostanou odškodnění.Ještě něco?

vencakurnaa ( 9. srpna 2020 19:47 )

Resort ohledně Bezpečnosti se jmenuje VNITRO pani Šillerová !!! ......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud