Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Svědci z Bohumína pranýřují hasiče: Byli pomalí! Ti lidé hořeli, když skákali!

Autor: jel - 
9. srpna 2020
10:08

V sobotu krátce před 18. hodinou zachvátil byt v Bohumíně obrovský požár. Ten měl naprosto katastrofické následky, zemřelo při něm 11 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Situace je o to děsivější, že se zjevně jednalo o žhářský útok. Ozývají se však svědci celého incidentu, kteří tvrdí, že hasiči nejednali dostatečně rychle, mezi nimi i Adrian Šipka (28), podle něhož záchranné složky po příjezdu na místo dlouho nic nedělaly. Hasiči se však brání, k požáru dorazili během několika minut a zasahovat rychleji nestihli, požár totiž v krátké chvíli zachvátil celý byt.

Šipkova matka a babička žijí v domě, kde došlo k hrůzné události, na parkovišti před domem si prý všiml lehkého dýmu, který se z bytu linul. „Řekl jsem matce, ať volá hasiče. Krátce na to jsem slyšel volat lidi o pomoc z balkonu,“ popsal pro iDnes muž, který byl prý v minulosti u dobrovolných hasičů, a proto se domnívá, že zásah mohl být rychlejší.

Pak už prý viděl jak se několika lidem povedlo dostat na vedlejší balkón, další už ale skákali dolů a záchranné složky údajně nic nedělaly. „Oni nenafukovali tu plachtu hned po příjezdu, ale až tam už byli mrtví lidi,“ dodal s tím, že údajně trvalo desítky minut, než začal zásah, a jeho matka to má změřené, tvrzení hasičů, že přijeli do pár minut, ho prý rozčílilo. 

Za pravdu mu dává také jiná svědkyně Karin Šípková. „Lidi už hořeli, tak skákali z toho předního okna. Nejdřív vyskočila ta paní a za ní začali skákat ostatní. To bylo jedno za druhým. A hasiči teprve potom vytáhli plachtu (…) a než začali hasit...“ řekla pro ČT, podle ní také policisté zatkli muže, který se přiznal k tomu, že dům zapálil.

Video Letecké záběry z tragédie v Bohumíně - ZZS Moravskoslezský kraj

„Co vím z doslechu, tak prý tam byla oslava a došlo na nějaké vyřizování účtů kvůli ženské,“ popsal možné důvody útoku Šipka.  Policejní ředitel Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel potvrdil, že policie zadržela podezřelého. „Našli jsme stopy, které signalizují, že byly použity hořlavé kapaliny,“ uvedl pro ČT Lukáš Popp, velitel hasičské stanice v Ostravě Porubě. Vyšetřování bude pokračovat během neděle a byly také nařízeny soudní pitvy obětí.

Hasiči ovšem odmítají, že by při zásahu jednali nedostatečně rychle, podle nich byl problém v tom, že se požár rozšířil během velmi krátkého časového úseku. „Pro nás je do jisté míry ne úplně normální, že velmi rychle došlo k rozvoji požáru v celém bytě. To je věc, která se nepochybně podepsala na tom, že v tom bytě uhořelo šest osob,“ vysvětlil Miroslav Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje. „Požár šel po fasádě. Chyběly desítky sekund a mohli jsme mít nafouknutou seskokovou matraci a ty následky by nebyly tak tragické," dodal.

„K dotazům na rychlost výjezdu HZS v Bohumíně - první hlášení o požáru přijato 17:49, jednotka vyjela za 1:30, na místě 17:54,“ uvedl na twitteru Jan Hamáček s tím, že v neděli bude zveřejněn přesný časový harmonogram události.

 

Sasi ( 11. srpna 2020 00:57 )

No, paní Šípková se dost zviditelnila. Důvod se nedá pochopit. Je to projev ubohosti

nespokojeny ( 9. srpna 2020 17:58 )

Správný názor. Nikdo nic neví a všichni jsou chytří. Jsem přesvědčen, že pokud něco v ČR funguje,tak jsou to určitě hasiči. Udělali jistě vše co bylo možné. Zázraky a technicky, časově omezené věci hned nejdou. Hasiči za to nemohou. Viník je ten kdo to zapálil.

PepazPrahy ( 9. srpna 2020 12:07 )

Šipka je feťák!!! S matkou se chtějí jen udělat zajímavými,pitomci

jajas ( 9. srpna 2020 11:58 )

Tvl.když ti hoří dveře od bytu, tedy jediná úniková cesta, tak kde se asi v tom bytě můžeš schovat? A nerozumíš tomu, že hořel hned celý byt? Když poleješ něco (v tomto případě dveře napuštěné lakem a bůhví čím ještě) benzínem a zapálíš, tak skutečně začnou hořet okamžitě, začne vycházet toxický dým a oheň se, (pro tebe překvapivě) velice rychle šíří dál, na překližkový nábytek, koberce, závěsy, záclony! Své hraje i šok z velkého ohně a dýmu a každý se intuitivně snaží dostat z jeho dosahu. Takže když hoří u dveří, postupují (bohužel nelogicky) dál do bytu a tak dávají prostor rozšíření ohně a úniková cesta tímto mizí.... Umíš si to představit? No, evidentně ne....

jajas ( 9. srpna 2020 11:46 )

Šipka asi nemá ani základku, možná zvláštní školu....neví, že když se něco polije benzínem a zapálí, tak to má takové "fedry", že pokud u toho nestojíš s hasičákem, tak máš smůlu. Na hasiče svádět pozdní zákrok je d.e.b­.i.l­.o.v­.i.n­.a. první třídy! P.a.k.o.š.....!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud