Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Tragédie v Bohumíně: Hasiči odmítli, že by při zásahu pochybili

Autor: ČTK - 
9. srpna 2020
12:28

Po tragickém sobotním požáru v Bohumíně se na zasahující hasiče snesla ze stran očitých svědků vlna kritiky. Údajně zasahovali pomalu, kdyby byli rychlejší, mohli prý zachránit více životů. Velitel moravskoslezských hasičů však kritiku odmítá, postupovali prý správně.

Ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček dnes odmítl kritiku jejich zásahu při sobotním tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Nesouhlasí s tvrzením, že hasiči přijeli pozdě a nekonali. Bezprostředně po zásahu se na sociálních sítích objevila kritika postupu hasičů, obdobně hovořili i někteří svědci události a lidé hasičský zásah hodnotili u postiženého panelového domu i dnes.

„Musím zásadně odmítnout veškeré spekulace spočívající v tom, že hasiči přijeli pozdě,“ uvedl Vlček. Podle něj ze zákona měly být na místě dvě jednotky do deseti minut a další jedna jednotka do 15 minut. Dvě jednotky hasičů přitom na místo dorazily do pěti minut a zasahovaly, uvedl.

Vlček řekl, že pohled diváka je vždycky odlišný. „Primárně na takových výškových objektech se jednoznačně zasahuje vnitřní zásahovou cestou, takže není možné tvrdit, že hasiči tady stáli a nevěděli, co mají dělat,“ zdůraznil Vlček.

Video Letecké záběry z tragédie v Bohumíně - ZZS Moravskoslezský kraj

Na místě se našly stopy hořlavé látky. Podle Vlčka je nemožné, aby zdolání takového požáru bylo vyřešeno v řádu minut. Je přesvědčen o tom, že hasiči udělali vše pro to, aby obyvatele domu zachránili.

Podporu hasičům vyjádřila i místopředsedkyně vlády Alena Schillerová (ANO), která přijela na místo neštěstí. „Byla jsem nahoře, viděla jsem ten neskutečný kus práce a patří se poděkovat hasičskému záchrannému sboru, patří se poděkovat policii,“ řekla.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo deset lidí zraněno, včetně dvou hasičů a policisty. V nemocnicích zůstávalo dnes dopoledne pět lidí.

Kopyto ( 10. srpna 2020 04:19 )

Velice důležití svědkové kteří stáli z hubou otevřenou a čumeli ale přesně ví kdo jak měl postupovat a jak byl kdo pomalý a oni by určitě udělali všechno jinak a lépe.

Monikay ( 9. srpna 2020 13:25 )

ti co nebyli ve vnitřní cestě bohužel už žár nevydrželi

sorgedoktor ( 9. srpna 2020 13:19 )

Tady to prohlaseni ze k pozaru primaene vntrni cesou..Hm no..Ono se to lehce soudi..Kdo vi kolikrqat roztahovali tu plachtu...Vetsinou jde o sebevraha,
tan jim da dosdt casu..Vyjadreni nahodneho svedka nemusi byt ani indikativni, ani konduktivni..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud