Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Jasno 23°C

OKD po nucené odstávce znovu rozjíždí těžbu. Do práce se vrací i zaměstnanci Škody Auto

Autor: ČTK - 
9. srpna 2020
10:45

Pracovníci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

„Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní,“ řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

800 zaměstnaců se už vrátilo do práce

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Společnost chce také od 17. srpna spustit pravidelné testování zaměstnanců dolů na covid-19. Chce tak zabránit opětovnému vzniku ohniska a zvýšit šanci na včasný záchyt nemocných zaměstnanců. Aktuálně testování připravuje, chystá se zřídit čtyři odběrová místa. Zaměstnanci na odběry budou docházet v dvoutýdenních intervalech. Předpokládá se, že denně by tak testy mohlo podstoupit kolem 500 až 600 zaměstnanců, měsíčně by jich ve firmě udělali zhruba 12 000. Náklady na testy bude hradit OKD.

Ve společnosti vzniklo jedno z regionálních ohnisek koronaviru a firma se nakonec rozhodla pro dlouhodobou odstávku ve všech dolech. O přerušení těžby na všech pracovištích informovala 2. července, o den později zahájila přípravné práce na odstávku. V té době už byl z důlní těžby odstaven Důl Darkov, kde se ohnisko nákazy koronavirem vyskytlo nejdříve.

Důl koncem května přešel na technologické provozní minimum, kdy se v něm odčerpávala voda a větralo. Šíření nákazy se nepodařilo zabránit a výrazně pronikla i do Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih, Dolu ČSA se naopak hromadná nákaza vyhnula. V souvislosti s ohnisky v jednotlivých dolech hygienici evidovali stovky nakažených zaměstnanců, jejich příbuzných či kontaktů.

V Moravskoslezském kraji bylo k sobotnímu ránu koronavirem nakaženo 4838 lidí. Zatímco před časem patřilo k nejproblematičtějším lokalitám v regionu právě Karvinsko, nyní se těžiště nákazy přeneslo na Frýdecko-Místecko, kde se objevilo ohnisko například v klášteře spojeném s domovem pro seniory v Jablunkově.

Škodovce končí volno

V automobilce Škoda Auto dnes končí čtrnáctidenní celozávodní dovolená. Ve 14:00 nastoupí na směnu první pracovníci, kteří začnou pracovat na náběhu výroby a opětovném spuštění linek. Druhá směna nastoupí dnes večer. Dovolená začala v pondělí 27. července.

Firma během odstávky investovala do nových zařízení a technologií. Například v Kvasinách na Rychnovsku v lakovně instalovala několik robotických pracovišť, která budou čítat zhruba 13 nových robotů. V plánu byly také údržbářské práce v hodnotě přesahující 144 milionů korun.

Ve Škodě nešlo letos o první odstávku. Neplánovaná odstávka začala 18. března večer, příčinou byla pandemie koronaviru. Provoz ve Škodě Auto byl obnoven v pondělí 27. dubna, odstávka tak trvala zhruba šest týdnů.

Škoda Auto loni dodala celosvětově 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí i v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39 000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34 000 lidí.

Video Hasiči ve speciálních oblecích se chystají 1. června 2020 vydezinfikovat prostory karvinského Dolu Darkov, kde je ohnisko koronaviru. - Hasiči Moravskoslezského kraje

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud