Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Pavol K., Braniš nebo Jedlička: Jednoho zabila zfetovaná řidička, další dva zastřelili vrazi. Policistů ve službě umíralo daleko víc

 • Autor: VaB - 
  18. 7. 2020
  06:40

  Denně policisté nasazují své vlastní životy, aby mohli ochránit ty naše. Zasahují proti nebezpečným pachatelům, pronásledují ujíždějící vozidla a jsou připraveni bojovat i proti aktivnímu střelci. I když se to neděje často, umírají ve službě i policisté. Všichni jsou to hrdinové!

 • 1.Pavol K.

  Praha vpodvečer, ulice 5. května nedaleko Chodova. Zfetovaná a opilá řidička v plné rychlosti narazila do policejního vozu z Ostravy, ten úplně slisovala. Uvnitř seděli dva policisté a jedna policistka. I přes 60 minut trvající resuscitaci na místě umírá policista Pavol K. (†32), ostatní utrpěli vážná a méně vážná zranění. Policejní prezident Jan Švejdar Pavola označil za hrdinu. U policie sloužil teprve rok.

  Pavol K. byl u policie teprve rok.Pavol K. byl u policie teprve rok. | Facebook

 • 2.Petra Zajíčková

  Policisté z Brandýsa nad Labem pronásledovali 2. května roku 2014 ujíždějícího muže v octavii. Petra Zajíčková z Kostelce nad Labem se ho měla pokusit zastavit. Zfetovaný Josef Novák ale policistku srazil a odhodil do škarpy! Kvůli špatnému počasí nemohl vzlétnout vrtulník, do nemocnice tak musela být ve vážném stavu transportována sanitkou. V nemocnici ale matka dvou dětí umírá. Mladík (22) byl pod vlivem pervitinu, měl 11 zákazů řízení a byl to nebezpečný recidivista. Soud ho poslal na 16,5 roku do vězení. 

  Pohřeb Petry Z., přejeté policistky feťákem Josefem.Pohřeb Petry Z., přejeté policistky feťákem Josefem. | Jan Doležal, ČTK, archiv Blesku

 • 3.Roman Jedlička

  3. září roku 2008. Policistu Romana Jedličku a jeho kolegu povolává operační důstojník do Školní ulice v Chomutově. Někdo v červeném tričku tam měl vystřelit. Cestou k zásahu podezřelého zahlédli u ulice 28. října u pošty. Vystoupili z auta a chtěli mu nadběhnout. Roman Postl, muž v červeném tričku a sériový vrah, se schoval do křoví. Když k němu doběhli policisté, po chvilce vyběhl a začal do nich střílet, zasáhl Jedličku. Postla k zemi dostal jeho kolega až několika ranami ze své zbraně. Jedlička na místě umírá, zabil ho průstřel srdce. Měsíc po jeho smrti se mu narodila dcera. Postl o pět dní později umírá v nemocnici. 

  Policista Roman Jedlička.Policista Roman Jedlička. | Blesk – Helena Lacinová
 • 4.Tadeáš Matuszek, Tomáš Turoň, Martin Rusnok

  Nehoda z 4. října 2003 se s počtem obětí řadí u policie k té nejhorší. Tři policisté Tadeáš Matuszek, Tomáš Turoň, Martin Rusnok se v Českém Těšíně chtěli otočit na jedné z křižovatek. Když vjeli do vozovky, přiřítil se podnikatel ve svém BMW a policejní vůz srazil. Na místě zemřeli dva policisté, v nemocnici pak třetí. Posádka BMW vyvázla bez zranění, řidič jel v obci 130km/h, v krvi měl pak 1,6 promile alkoholu. Podnikatel Zdeněk Bulawa odešel od soudu s čtyřletým trestem odnětí svobody a desetiletým zákazem řízení.

  ilustrační fotoilustrační foto | Policie ČR

 • 5.Michal Braniš

  Michal Braniš, snad nejznámější jméno policisty, který zemřel ve službě. Coby policista z Pohotovostní motorizované jednotky (péják) vyjížděl se svým kolegou do Nuselské ulice, na tramvajové zastávce měl kdosi vyhrožovat lidem zabitím. Když dorazili k zastávce, tak jim oznamovatel řekl, že podezřelý odjel tramvají. Tu policisté dojeli a zastavili. Chvíli na to došlo k dramatické přestřelce, mladý Braniš neměl sebemenší šanci na reakci, po zásahu projektilem se sesunul k zemi a zůstal bezvládně ležet. Jeho kolega, který byl postřelený, nakonec útočníka a celostátně hledaného dvojnásobného vraha Zounka zastřelil. Michal Braniš o měsíc a dva dny později umírá. In Memoriam byl povýšen na podporučíka. Ohromnou tragédii si v Nuselské ulici připomíná pamětní deska. 

  Memoriál na počest Michala Braniše.Memoriál na počest Michala Braniše. | Tadeáš Provazník

hahans ( 18. července 2020 07:49 )

Koho vlastně zajímají, to kdyby si nějaký náš žoldák kdesi ve světě odřel malíček, to by bylo jiné kafe. To by se politici předháněli, kdo vysloví větší soustrast !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud