Hokejová Sparta znovu vzdává hold policii: Při utkání uctili legendy kriminalistiky

Autor: DH - 
14. února 2020
20:55

Účastník nejvyšší české hokejové soutěže HC Sparta Praha každoročně pořádá akci s názvem „Sparta vzdává hold“, kdy dvě utkání v sezoně věnuje příslušníkům hasičů, vojáků, policistů a záchranářů. Ani rok 2020 samozřejmě není výjimkou a pocty se dočkaly legendy české kriminalistiky.

Zvyk věnovat utkání složkám IZS a armádě za jejich věrnou službu převzala Sparta ze zámořské hokejové ligy NHL a už několikrát se akce v pražské O2 aréně těšila velká oblibě. Teď se chystá další podobné utkání.

„Každý z nás je jednou potřeboval a potřebovat bude. Jsou tu pro nás - ať hoří, přišla povodeň, stala se vám nehoda či úraz,“ píše Sparta na svém webu. Hráči na utkání obléknou speciální dresy s motivem otisku prstu. Na utkání proti Hradci Králové ve středu 12. 2. od 18:30 vzdali hold tentokráte legendám kriminalistiky, tedy těm nejlepším vyšetřovatelům v Česku. Druhý zápas ve speciálních dresech odehrají v neděli proti Karlovým Varům v 16:00.

Pozvání na utkání pak přijaly skutečné kapacity od policie jako Josef Mareš, Jiří Markovič, Jan Štoček a Josef Lottes.

Elitní vyšetřovatel Jan Štoček

Jan Štoček

Třicet let na oddělení vražd v Praze. To je dlouhý čas na to, aby policista nasbíral potřebné zkušenosti, které bezesporu kapitánu Janu Štočkovi nechybí. To on byl u toho, když pražská mordparta tajně prohledávala orlickou přehradu, aby tam později našla mrtvá těla betonem zalitá v sudu, z čehož později plynula legendární série orlických vražd. Štoček mimo to vedl i vyšetřování zmizení devítileté Aničky z pražské Troji nebo zadržení a výslechy sériového vraha Ivana Roubala. Mimo to policii pomáhá dodnes a vede klíčové výslechy a ohledání míst činu. V roce 2012 ho Policie ČR uvedla do své síně slávy.

Bývalý šéf pražské mordparty Josef Mareš

Josef Mareš

Pokud jste viděli oblíbenou detektivní sérii „Případy 1. oddělení“, jistě si na jméno Josefa Mareše vzpomenete. To právě on dal námět k vytvoření úspěšné kriminálky tím, že většinu z kauz sám prožil a vyšetřoval. U pražské mordparty pracoval dlouhá léta a později jí i sám šéfoval. Objasnil mimo jiné i nájemnou vraždu manželky diskokrále Ivana Jonáka. Je velkým fanouškem HC Sparta Praha.

Kriminalista Jiří Markovič

Jiří Markovič

Legenda, nijak jinak se snad ani ostřílenému policistovi říkat nedá. Plukovník Jiří Markovič je v oblasti kriminalistiky považován za skutečného odborníka a za léta služby vedl vyšetřování případů spartakiádního vraha nebo kanibala Ladislava Hojera. U policie byl 35 let a vychoval třeba právě Josefa Mareše, který ho považuje za svého mentora. Napsal dvě knihy a jeho postava se často objevovala i v pořadu „Legendy kriminalistiky“ na ČT1.

Josef Lottes

Josef Lottes

Jedním z nejzkušenějších policistů je i podplukovník Josef Lottes, který byl u policie od roku 1973 a do roku 2017 šéfoval pražské mordpartě. Za svůj život řešil více než tisíc případů, u nichž se mu s jeho týmem povedlo získat až neuvěřitelnou bilanci, kdy 90 % případů objasnili. Sám v roce 2013 stál za založením týmu Tempus, který otevírá nevyřešené případy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud