Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Plní slib svému zastřelenému bratrovi: Filip se přidal k armádě!

Autor: idh - 
12. ledna 2020
07:10

Filip Štěpánek (29) dodržel slovo, které dal zesnulému bratrovi Patrikovi (†24), a vstoupil do armády, aby sloužil u stejného praporu. Patrik totiž zahynul v létě 2018 na misi v Afghánistánu po boku Martina Marcina (†36) a Kamila Beneše (†29).

Filip i přes nesouhlas své mámy Ladislavy do armády nakonec vstoupil. Dal totiž svému bratrovi slib, že také oblékne uniformu a výstroj. „Nesu to těžce, ale už vím, že tam taky musí,“ okomentovala situaci. O Patrika rodina přišla 5. srpna 2018 na jeho první misi u spojenecké letecké základny Bagrám, kdy se v jeho blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. Mladík přitom u armády sloužil pouhé tři roky.

Se svým bratrem si byl Filip velmi blízký. „Ještě týden předtím jsem mu potvrdil své rozhodnutí,“ uvedl loni v říjnu, když začal tříměsíční kurz základní přípravy ve Vyškově. Jejich matka popsala bratrské propojení v srpnu 2019 v dopise, z něhož během vzpomínkové akce v Mokrouších na Plzeňsku četl vojenský kaplan Petr Haška: „Oba za mnou stáli jako jeden, jako děti, i jako dospělí chlapi. Byli dobrými parťáky.“

Nebojí se do akce

Obřad se konal u jejich domu, kde na Patrikovu památku vystavěl jeho bratr pomník. „Tady je doma, sem za ním každý může přijít,“ uvedl Filip. Ten již úspěšně zvládl přijímač, psychotesty, fyzické zkoušky i základní výcvik. Nyní je z něj svobodník a míří do táborské posádky. Chtěl by do 42. mechanizovaného praporu, pod nímž sloužil i zesnulý bratr. Tvrdí, že když bude příležitost vyjet na misi, tak ji nepromarní.

Velitel táborské posádky Daniel Cekul potvrdil České televizi, že je Filip Štěpánek v útvaru vítán. „Pro mě je to neuvěřitelná odvaha. Dokážu si představit, co sám prožil, vážím si toho,“ řekl nový střelec praporu.

Rok 2018 byl pro českou armádu jeden z nejtragičtějších. Mimo trojici vojáků přišel o život také kynolog Tomáš Procházka (†43), když na jeho základnu zaútočili 22. října Afghánci.

Pavel7 ( 12. ledna 2020 13:18 )

zastřelil

Pavel7 ( 12. ledna 2020 13:13 )

Nezabil ho atentátník co se odpálil? A ne zastřel ??

nemok ( 12. ledna 2020 13:06 )

Není voják jako voják.

Kazin ( 12. ledna 2020 09:27 )

Tak to je dojemné 😂 další žoldak. No co tak hodně štěstí jak Tvému bráchovi statečný rytíři.

pfoto1 ( 12. ledna 2020 09:13 )

Tak, třeba bude stejně úspěšný

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud