Islamisté udeřili na vojenskou základnu. Z vrtulníků a letadel zbyly trosky

Aktualizováno -
5. ledna 2020
21:31
Autor: ČTK - 
5. ledna 2020
11:46

Jeden voják a dva civilní zaměstnanci armády USA dnes zemřeli poté, co somálská islamistická skupina Šabáb zaútočila na vojenskou základnu v Keni, kterou využívají místní i američtí vojáci. Uvedla to večer americká armáda s tím, že další dva zranění pracovníci ministerstva obrany museli být evakuováni do Spojených států. Podle keňské armády se útok podařilo odrazit a zahynulo při něm nejméně pět radikálů.

Podle vojenského zdroje islamisté zaútočili v okrese Lamu na letiště, které se nachází hned vedle vojenského tábora, kde pobývají vojáci z mnoha zemí, včetně Keni a Spojených států. Bojovníci se zřejmě pokoušeli z letiště dostat na základnu. Místní obyvatelé uvádějí, že na místě vybuchla bomba v automobilu a nad základnou se zvedl oblak černého dýmu.

Šabáb je považován za odnož teroristické sítě Al-Káida. Hnutí usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Skupina vydala prohlášení, ve kterém útok potvrdila. Uvedla, že základna je domovem stovek vojáků z USA a Keni a je jedním z míst v regionu, ze kterých Američané podnikají „křížovou výpravu proti islámu“.

Podle AP, která se odvolává na vnitřní zprávu keňské policie, byla zničena dvě letadla, jedno keňské a jedno americké, dva americké vrtulníky a několik vozidel americké armády. Keňská armáda v prohlášení oznámila, že přistávací dráha je už v bezpečí, byla však uzavřena pro provoz.

Téměř před rokem Šabáb uskutečnil sebevražedný útok v luxusním komplexu v keňském hlavním městě. Přišlo při něm o život 21 osob. Šabáb v Keni útočí často, mimo jiné na osobní auta.

Keňa poslala v roce 2011 své vojáky do Somálska po řadě útoků a únosů přes hranice. Později se keňští vojáci stali součástí mírových sil Africké unie, které mají nyní v Somálsku 21.000 vojáků a pomáhají západem podporované somálské vládě.

V noci ze čtvrtka na pátek USA uskutečnily letecký útok, při kterém byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásem Solejmání. Írán slíbil odvetu, není však pravděpodobné, že by dnešní útok v Keni s tímto vývojem souvisel. Šabáb je totiž sunnitská muslimská skupina a neexistují známky jejího spojení se šíitským Íránem, dodala AP.

iFender ( 5. ledna 2020 23:12 )

To je ten s tou vodnatou hlavou.Ignorovat.

iFender ( 5. ledna 2020 23:02 )

Nebo v Podbrdí to by bylo na jedno brdo.

starymlok ( 5. ledna 2020 22:56 )

Proboha,
proč se na světě rodí tolik tobě podobných sprostých ho-vad

starymlok ( 5. ledna 2020 22:51 )

Vrahusa,ty musíš být hova-do

la.ma ( 5. ledna 2020 21:52 )

dementní vrahusa Trasimi, poloblb smrdutý nemytý, opět trousí bobky ze shnilého mozku, fuj

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud