Trump ukázal „seznam smrti“ a varuje Írán před odvetou. Američané zaútočí na 52 míst

Autor: ČTK - 
5. ledna 2020
08:15

Spojené státy vytipovaly 52 íránských cílů, které zasáhnou, pokud Teherán v odvetě za zabití velitele elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního zaútočí na Američany či americký majetek. Na twitteru to v sobotu večer napsal americký prezident Donald Trump, podle kterého v případě íránské akce USA zareagují „velmi rychle a velmi tvrdě“. Vlivný íránský generál Solejmání v pátek zahynul při americkém útoku nedaleko iráckého hlavního města Bagdádu. Solejmáního tělo mezitím dorazilo do Íránu, kde bude v úterý pohřben.

Íránci podle šéfa Bílého domu „hovoří velmi směle“ o pomstě za smrt Solejmáního, který byl „jejich teroristickým vůdcem“ a „právě zabil jednoho Američana a zranil mnoho dalších, nemluvě o všech těch lidech, které zabil během svého života, včetně stovek íránských demonstrantů“. Podle Trumpa Solejmání „už útočil na naše velvyslanectví a připravoval se na další údery na jiných místech“.

Podle amerického prezidenta dělá Teherán mnoho let jen problémy. „Budiž toto VAROVÁNÍM, že když Írán zaútočí na Američany nebo americký majetek, vytipovali jsme 52 íránských míst,“ uvedl Trump na twitteru. Některé z vytipovaných cílů jsou podle něj velmi důležité pro Írán a íránskou kulturu. „Tyto cíle a Írán samotný zasáhneme velmi rychle a velmi tvrdě. USA si nenechají líbit žádné další hrozby,“ dodal Trump.

Počet cílů podle Trumpa odkazuje na 52 rukojmích, které drželi íránští radikální studenti po propuštěních 14 z původních 66 zajatců na americkém velvyslanectví v Teheránu v letech 1979 až 1981. Všichni rukojmí byli propuštěni po 444 dnech v zajetí výměnou za uvolnění íránských kont a další ústupky.

Představitel íránských revolučních gard v sobotu uvedl, že Írán bude Američany trestat kdykoliv, kdy mu budou na dosah.

Americký Kongres mezitím dostal z Bílého domu formální oznámení o pátečním útoku na Solejmáního. Zákon z roku 1973 vyžaduje, aby americká administrativa zákonodárce informovala do 48 hodin o zapojení ozbrojených složek do vojenské akce.

Formální oznámení by mělo obsahovat podrobnosti o pátečním útoku, podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové ale Bílý dům celý text označil za tajný. Rozhodnutí zprávu utajit označila Pelosiová za „krajně neobvyklé“. Vládní oznámení přitom podle ní vyvolává více otázek, než dává odpovědí. Útok na Solejmáního dnes Pelosiová znovu označila za „provokativní“ a „nepřiměřený“ a řekla, že jsou kvůli útoku američtí občané, vojáci a jejich spojenci v nebezpečí.

Solejmání velel oddílům Kuds, které jsou složkou íránských revolučních gard odpovědnou za operace mimo Írán. Některé zdroje Solejmáního označovaly za jednoho z nejmocnějších mužů v Íránu. Spolu s ním zemřel v pátek zástupce velitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis a další lidé. Podle USA připravoval Solejmání útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území.

Mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát, v jejímž čele Spojené státy stojí, mezitím dnes potvrdila dva sobotní útoky na irácké základny se spojeneckými vojáky. Žádný voják zranění neutrpěl, podle prohlášení ale nelze vyloučit, že zranění utrpěli místní obyvatelé. Terčem útoků se podle prohlášení staly základna v Bagdádu a letecká základna Balad.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

fm.m.0123@... ( 18. února 2020 12:01 )

Hledáte dívku na jednu noc ve vašem městě? Zdarma horký sex! pojďte a připojte se http­://top­.x251­.best

Silo ( 5. ledna 2020 19:01 )

USA stát vzniklý na genocidě původních obyvatel jehož ekonomika byla vybudovaná z krve otroků. Tato společnost vrahů přistěhovalecké spodiny a chátry dnes vedená rezatým teroristou s posranou přehazovačkou se snaží komandovat celý svět a beztrestně vraždí kde je napadne vše pro zdroje surovin a jejich zisky společně se židy tvoří světové zlo.

Zdenek Mencler ( 5. ledna 2020 17:12 )

Jen tak dál. Írán je největší zlo toho regionu. Vždyť ta jeho garda bojovala aji v byvl.jugoslavii a zabíjela křesťany. Muslimum je potřeba ukázat kam patří,ale nepatří rozhodně do civilizovaného světa. Jsou to pasáci koz a tak to má zůstat.

tomik007 ( 5. ledna 2020 15:12 )

KOZOMILY asi uz nikdo nezastavi. Tohle musi byt kazdemu jasne.

gabreta ( 5. ledna 2020 12:04 )

Arogance těch zmetků jje neskutečná! My vám zabili generála a neopovažujte nám šlápnout na kuří oko! Koledujou si tak akorát o další 11. září!! A u tohoto etnika si tím můžou být jistí, že časem přijde!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud