„Smrt Americe, smrt Izraeli“. Rozzuření Iráčané vyšli po Trumpově úderu do ulic

Autor: ČTK - 
4. ledna 2020
14:42

Desetitisíce často rozhořčených lidí se dnes sešly v Bagdádu na smutečním průvodu za velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního, člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise a další lidi zabité při pátečním americkém raketovém útoku. Teherán uvedl, že atentát na Solejmáního se rovná vyhlášení války a jeho odpověď na něj bude tvrdá.

Mnoho z truchlících přišlo oblečených v černém, lidé v pochmurné atmosféře nesli irácké vlajky a prapory Lidových mobilizačních sil (PMF), což jsou milice podporované Íránem. V davu se ozývala hesla jako „Smrt Americe, smrt Izraeli“. K procesí se připojil i irácký premiér Ádil Abdal Mahdí a velitelé milic podporovaných Teheránem i jejich řadoví členové, pro něž byli Muhandis a Solejmání inspirativními hrdiny. Auto převážející rakev Solejmáního obklopovaly zástupy lidí a dotýkaly se ho. „Je to bolestný útok, ale námi neotřese,“ řekl jeden z truchlících, který procesí označil za znak loajality vůči zabitým.

Tuto pietní akci naplánovaly PMF. Trasa procesí vedla do šíitského posvátného města Karbalá a skončí v Nadžafu, dalším posvátném městě šíitů. Tam bude Muhandis a několik dalších lidí pohřbeno.

Tělo Solejmáního bude dnes převezeno do íránské provincie Chúzestán, jež sousedí s Irákem, a odtud bude v neděli dovezeno do šíitského posvátného města Mašhadu na severovýchodě země, potom do Teheránu a nakonec do generálova rodného Kermánu. Tam bude v úterý pohřben. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v Teheránu zašel k Solejmánovi domů, aby jeho rodině vyjádřil soustrast. „Američané si neuvědomili, jak velkou chybu udělali, následky tohoto zločinného jednání uvidí nejen dnes, ale i v příštích letech,“ řekl.

Agentura Reuters napsala, že zabití Solejmáního Iráčany rozděluje. Mnoho lidí americké útoky, při kterých zemřel, odsuzuje, protože si íránského generála cení za jeho roli při porážce teroristické organizace Islámský stát (IS). Ta v roce 2014 ovládla rozsáhlá území v severním a středním Iráku. Jiní s atentátem souhlasí, protože Solejmání a Muhandis podle nich podporovali použití síly proti neozbrojeným účastníkům loňských protivládních demonstrací. Protestující Lidové mobilizační síly, v nichž byl Muhandis zástupcem velitele, obviňovali z řady ekonomických a sociálních problémů, s nimiž se Irák potýká. Účastníci těchto demonstrací se nyní podle Reuters obávají pomsty ze strany šíitských milicí, které protesty označovaly za americké spiknutí.

Mnoho Iráčanů kritizuje Spojené státy za to, že Solejmáního zabily na území jejich země, a obávají se, že Irák čeká další válka. „Mnoho lidí má strach z toho, kam toto všechno povede, co se bude dít dál. Dělají si starosti o budoucnost své země,“ řekla v Bagdádu zpravodajka americké televize CNN.

Americké ministerstvo obrany v pátek schválilo vyslání dalších zhruba 3000 vojáků do oblasti Blízkého východu. V neděli se na mimořádné schůzi sejde irácký parlament v situaci, kdy se vláda ocitla pod tlakem, aby ze země vypověděla 5200 amerických vojáků, kteří v zemi pomáhají zabránit obrození Islámského státu. Agentura AFP uvedla, že koalice proti IS vedená USA po pátečním útoku omezila své operace a posílila bezpečnostní opatření na základnách v Iráku.

Solejmání byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů. Byl na americkém seznamu teroristů a podle vlády prezidenta Donalda Trumpa plánoval bezprostředně hrozící útoky na americké cíle na Blízkém východě. Demokratičtí kritici republikánského prezidenta naopak tvrdí, že Trumpův rozkaz k likvidaci Solejmáního byl lehkovážný a zvýšil riziko, že se v tomto nebezpečném regionu vzedme další vlna násilí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

vvogh.t ( 6. ledna 2020 06:41 )

Židák má k dispozici rakety s atomem a nebude se moc rozmýšlet jestli je má použít.

mrdlafka ( 6. ledna 2020 06:37 )

Trump je boháč a nějak se musí bavit, rozhodně se nebude zpovídat tobě ty blbá česká socko.

lunatic ( 4. ledna 2020 17:12 )

Smrt Izraeli? Kolik početně Židů - v Izraeli jen něco málo přes 8 milionů, drží cca 1,6 miliardy muslimů - fakta hovoří jasně,nesmlouvavě

dobryclovek ( 4. ledna 2020 16:50 )

ameriko bravo Tramp výborně!!

Hnuep ( 4. ledna 2020 16:06 )

Tramp chtěl nejdřív udělat pomstu za zabité Američany, pak chtěl zabránit válce, nakonec chtěl zabránit bezprostřednímu utoku na Američnay.

Měl byste si to Trampe promyslet dopředu jak to zdůvodnite.

Pustili raketu na generála jiného státu na uzemi dalšího jiného státu. Zemřeli i další lidi co byli poblíž. Nějaká paní z OSN řekla, že je to trestný čin, protože aby nebyl, museli by zabránit bezprostřední hrozbě. Což generál v autě bezprostřední hrozba není. Takže je to něco jako vražda.

No a co je pěkné: Tramp chtěl zabránit válce, zaraketil generála kterého měli lidi rádi a pak tam pošle dalších 3 000 vojáků.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud