Skautský vedoucí, který zneužil 39 chlapců, může na svobodu: Žalobce mu to zatím zarazil

Autor: ČTK, rum - 
18. 9. 2019
09:54

Bývalého skautského vedoucího Martina Mertla, který si odpykával trest za zneužití desítek dětí, propustil Okresní soud Brno-venkov podmíněně z vězení. To se ale rozhodně nelíbilo státnímu žalobci, který se odvolal. Mertl tak ještě brány vězení neopustil.

Martin Mertl z Ústí nad Labem s kolegou Milanem Machátem podle dřívějších rozsudků zneužil 39 chlapců. Z desetiletého trestu si již odpykal dvě třetiny a požádal o propuštění.

Soud dostal Mertlovu žádost loni na podzim, u posledního veřejného zasedání před soudem v polovině dubna odsouzený řekl, že se za to, co udělal, proklíná. „Je s tím těžké žít, proklínám se za to. Cítím zármutek, lítost. To, co si (zneužití chlapci) prožili kvůli mně, to jsem nikdy neměl dělat. Měl jsem je nechat vyrůst v klidu a bezpečí, ne je do něčeho nutit,“ řekl tehdy Mertl.

Jednání ve vězení

Soudkyně veřejné zasedání následně odročila na neurčito, kvůli vypracování znaleckého posudku z oboru psychologie. V úterý se veřejné zasedání konalo v kuřimské věznici, kde si muž trest odpykává.

„Soud podmíněně propustil odsouzeného Martina Mertla z výkonu trestu odnětí svobody. Rozhodnutí však není pravomocné, neboť státní zastupitelství proti němu podalo ihned po jeho vyhlášení stížnost. Věcí se tedy bude ještě zabývat Krajský soud v Brně,“ uvedl mluvčí soudu Dušan Beránek.

Lákali je na sociálních sítích

Muži chlapce podle původní obžaloby získávali přes internet, kde je lákali na falešné profily dívek. Chlapcům například poslali fotografie nahých dívek a na oplátku vyžadovali jejich snímky, později i videa zachycující masturbaci.

Když kompromitující záznamy získali, začali své oběti - stále pod falešným dívčím profilem - vydírat výhrůžkami, že materiály zveřejní, pokud nedodají videozáznam zachycující jejich sexuální praktiky s dalšími muži.

Pak chlapce kontaktovali pod pravými jmény s tím, že je dívka vydírá také a ať požadovaný záznam pořídí společně. Na několika chlapcích se podle spisu dopustili znásilnění, některé oběti zneužívali opakovaně.

Ústecký krajský soud oba muže v roce 2013 poslal na deset let do vězení, o rok později trest potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. V platnosti zůstal i verdikt o desetiletém zákazu práce s dětmi a mládeží a nařízená ambulantní sexuologická léčba. Do vězení šli za trestné činy znásilnění, sexuální nátlak, pohlavní zneužití, ohrožování výchovy dítěte, ale také pro výrobu dětské pornografie a dalších skutků.

VIDEO: Janu v dětství zneužil cizí muž: "Obviňovala jsem se, ale byl to nesmysl."

Video Janu v dětství zneužil cizí muž: "Obviňovala jsem se, ale byl to nesmysl." - Redakce Blesk

HledacPravdy ( 18. září 2019 11:47 )

Tyhle dva prevíti by měli mít zákaz činnosti s dětma do konce života a ne jen 10 let.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud