V zakázané zóně žije 80 starců: Pomozte černobylským bábuškám! Nemají vodu, společnost ani prostředky

Autor: dce - 
13. 6. 2019
12:34

Přestože výbuch černobylské atomové elektrárny před 33 lety z okolí vyhnal místní obyvatele, není nechvalně proslulá oblast zcela neobydlená. Do míst se vrátili lidé, kteří neměli kam jít a ani nechtěli opustit svůj domov. Vláda jim dovolila zde dožít, ale situaci jim rozhodně nijak neusnadnila. Černobylským bábuškám, jak se přibližně 80 seniorům říká, chybí společnost i všeobecná pomoc a zaopatření. Nemají dokonce ani čistou vodu a pojízdná prodejna jezdí jen jednou za měsíc. Cestující do zakázané oblasti to ovšem mohou změnit.

Evakuace okolí černobylské elektrárny probíhala několik měsíců, vysídleno bylo přes 300 tisíc obyvatel. Krátce poté se jich ovšem hrstka zase vrátila. Z několika stovek jich dnes zbylo už jen 80, za právo žít ve své domovině ale museli bojovat. Policisté je několikrát vyhnali, nakonec jim ale vláda pobyt neoficiálně povolila.

„Narodila jsem se tu, tak tu taky zemřu,“ říká mnoho z nich. Dnes je valné většině z nich přes 80 let a často se zde konají pohřby. Pojízdná prodejna s potravinami jezdí do vesnic černobylských bábušek jednou za měsíc, mnoho z nich si i přes varování pěstuje vlastní potraviny. Jenže jim chybí lidská společnost, silné paže, které nasekají dříví na zátop, nebo i něco tak samozřejmého, jako je čistá pitná voda.

To se snaží změnit hned několik cestovních agentur, které do oblasti každých pár dní svážejí zájezdy turistů. Část výdělku věnují bábuškám na nejpotřebnější potraviny či léky. Jezdí jim ale i s turisty dělat společnost a pomáhají kolem stavení.

Jedna z českých agentur dokonce uspořádala i charitativní projekt, ve kterém si dala za úkol vybrat materiální pomoc, jako jsou deky, svítilny, baterie, žrádlo pro psy a kočky, brýle, obvazy a další. Chtějí ale vybrat i 60 tisíc korun na potřeby, které nakoupí až za hranicemi Ukrajiny - mezi nimi jsou základní potraviny včetně balené vody a třeba lopaty nebo sekery. Na podzim chtějí za černobylskými bábuškami s proviantem vyjet a strávit s nimi několik dní, během kterých plánují navštívit všechny místní obyvatele.

animka ( 13. června 2019 19:37 )

Jakto že se dožili tolika let??? Zamořená oblast, nebezpečné ozáření a jim je kolem 80 let???

liskabystrouska ( 13. června 2019 16:59 )

online

.tg.bb ( 13. června 2019 15:57 )

Když je potřeba, tak se k Ukrajině nezná. Když je potřeba, kus si z ní odloupne.

diskutujici ( 13. června 2019 13:55 )

A proc jako? Mam tuseni, ze od tama ani nikam nechteji.

online ( 13. června 2019 13:49 )

Putin, Erdogan, Orbán, Kaczynski, Lukašenko a taky náš Babiš, to je velmi podobná sorta lidí, kteří by místo na vedoucích funkcích svých států měli doživotně pobývat ve vězení. Si Ťin-pching a Kim Čong-un, to je ještě vyšší level, ti by se měli smažit navěky v pekle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud