Kolotočáře odsoudili za mučení zaměstnance: Soud jednoho z nich omylem pustil

Soud podle všeho Jindřichu Schmiedovi nezákonně přerušil trest (ilustrační foto).
Autor: chal - 
16. 5. 2019
16:51

Okresní soud v Karlových Varech přerušil výkon trestu Jindřichu Schmiedovi (33), který byl spolu se svým otcem a dalšími třemi lidmi odsouzen za několikadenní věznění a mučení Martina V., který pro rodinu pracoval. Přerušení trestu bylo ale zřejmě ze strany soudu nezákonné. Kromě toho, že zmíněný soud o věci podle všeho vůbec rozhodovat neměl, k přerušení trestu možná ani nebyl důvod. Na věc upozornil deník Právo.

Člen kolotočářské rodiny Jindřich Schmied seděl ve vězení kvůli případu, který se stal před pěti lety v Sadově na Karlovarsku. Schmied spolu se svým otcem a dalšími dvěma muži několik dní věznili a mučili Martina V., který u nich pracoval a dostal se s nimi do sporu.

Schmiedovi spolu Jaroslavem Kleinem a Miroslavem Mertou zaměstnance svázali a pověsili ho hlavou dolů v dílně. Zmlátili ho a střelili do něj ze vzduchovky. Pak ho věznili v domě připoutaného k topení. Martinovi V. se po pěti dnech podařilo utéct a kontaktovat policii. Jindřich Schmied a Miroslav Merta dostali 6 let, Schmied starší 7,5 roku a Jaroslav Klein vyfasoval 5,5 roku.

Karlovarský okresní soud v únoru Jindřichu Schmiedovi na půl roku přerušil výkon trest. Mluvčí soudu rozhodnutí zdůvodnila špatným zdravotním stavem, který vyžaduje operativní zákrok v civilní nemocnici. Posudek Vězeňské služby ČR, který si soud vyžádal, ale říká něco jiného. Podle lékařů nebyl Schmied v ohrožení života a zdravotní péče ve vězení pro něj byla dostačující.

Problém ale byl v tom, že soud o přerušení trestu rozhodl, aniž by měl posudek Vězeňské služby k dispozici, přitom o něj sám zažádal! Další nesrovnalostí je fakt, že žádost o podmínečné propuštění vůbec řešil Okresní soud v Karlových Varech.

„Rozhodnutí související s výkonem trestu činí soud, který řešil trestní věc odsouzeného v prvním stupni, v tomto případě plzeňský krajský soud,“ sdělil Právu šéf Krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček.

V případě, že soud chybuje ve prospěch odsouzeného, nejde podle Sedláčka verdikt zrušit. Věcí se na podnět plzeňského krajského státního zastupitelství zabývá Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud