Čech, který se chtěl přidat k ISIS: Snaží se dostat z vězení!

Čech, který se chtěl přidat k ISIS, se snaží dostat z vězení.
Autor: shp, ČTK - 
1. 8. 2016
14:03

V Sýrii se chtěl přidat k teroristům z ISIS, policistům se k tomu dokonce přiznal, ale teď se diví, že skončil za mřížemi. První Čech, který chtěl rozšířit řady nechvalně proslulých teroristů, podal stížnost proti vzetí do vazby.

První Čech, který se chtěl podle policie přidat k teroristům organizace Islámský stát (IS), je od 20. července ve vazbě. Stíhán je pro zločin účasti na organizované zločinecké skupině ve stadiu pokusu. Muži, který má trvalé bydliště na jihu Plzeňska, hrozí vězení od tří do 12 let.

O vazbě rozhodl Okresní soud Plzeň-jih a nyní je spis na Krajském soudu v Plzni,“ řekla mluvčí okresního soudu Petra Sochůrková. Podle mluvčího krajského soudu podal muž proti rozhodnutí o vzetí do vazby stížnost. Sochůrková neuvedla, zda je obviněný muž v plzeňské vazební věznici, ani to, kdy a jaký soud by se měl případem zabývat.

Plzeňský krajský soud by měl zatím jen potvrdit, nebo zrušit rozhodnutí o vzetí do vazby. Kauza se stále vyšetřuje, je v přípravném řízení, obžaloba zatím nebyla podána. „Muž (obviněný) podal stížnost proti rozhodnutí o vzetí do vazby (z 20. července),“ řekl mluvčí krajského soudu David Ungr.

Krajský soud by mohl rozhodnout o vazbě už tento čtvrtek, ale předseda senátu musí do té doby obdržet doplňující podklady, které si vyžádal. „Jinak rozhodne déle, ale rozhoduje se bezodkladně v řádu dnů,“ dodal Ungr. Okresní soud neposkytl informace o věku a bydlišti člověka, proti němuž je vedeno trestní řízení.

Orgány činné v trestním řízení dbají na to, aby nebyly zveřejněny informace umožňující zjištění totožnosti osoby ve fázi přípravného řízení,“ řekla Sochůrková. Muž byl podle Respektu zadržen letos v lednu v Turecku na mezinárodním letišti; nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Policie ho zpočátku vyšetřovala na svobodě.

Podle místopředsedkyně okresního soudu Simony Kubouškové byla důvodem vazby obava z pokračování trestné činnosti a z útěku. Soud neuvedl, jak dlouho policie obviněného vyšetřuje. „Orgány činné v trestním řízení jsou při poskytování informací veřejnosti povinny neohrožovat objasňování skutečností důležitých pro posouzení věci,“ uvedla Sochůrková.

Při zadržení v Turecku měl muž podle Respektu u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecké policii údajně přiznal, že plánuje přechod do Sýrie, která je zmítaná občanskou válkou a jejíž části jsou pod kontrolou ISIS. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy. Případem se zabývá protiextremistické oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Ve výpovědích muž sdělil, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k ISIS, napsal dnešní Respekt. Týdeník identitu muže zná, kvůli rané fázi vyšetřování a jeho rodině se rozhodl ji nezveřejnit. Od začátku občanské války v Sýrii do ní odešlo bojovat víc než 20.000 lidí ze zahraničí. Přes 4000 tvoří Evropané a Američané, z Evropy nejvíc z Belgie, Francie, Německa a Británie.

Fotogalerie První Čech chtěl k ISIS, plánoval páchat tato zvěrstva? 82 fotografií

janieem ( 1. srpna 2016 21:02 )

 Jeden Čech a země se může pos... Lidi, přestaňte se živit tím strachem, jinak nevystrčíte nos do konce života. Prostě tyhle věci se děly, dějí a dít budou, panika to opravdu nezachrání. Teď už je opravdu pozdě plakat, mléko je rozlito po celé Evropě. Co je jedna nevybuchlá kapka s porovnáním se zvěrstvy, co se dějí roky?? WAKE UP!

1049an ( 1. srpna 2016 20:36 )

Nějaký bulvár za podrobnosti zaplatí.

1049an ( 1. srpna 2016 16:13 )

Jsem z Klatovska a rozhodil jsem sítě, kdo by to mohl být. Počítám, že za pár dnů bych to mohl vědět.

balika ( 1. srpna 2016 16:09 )

Syrská armáda objevila ve skladu povstalců v Aleppu české protipancéřovky RPG-75, pocházející z výzbroje České armády.

maledivy2016 ( 1. srpna 2016 15:52 )

Zastřelit!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud