První Čech chtěl k ISIS, muže z Plzeňska dopadli v Turecku

Autor: ČTK, haj, shp - 
31. 7. 2016
12:33

Policie vyšetřuje případ prvního Čecha, který se chtěl podle ní přidat k teroristům organizace Islámský stát. Muž je ve vazbě, hrozí mu trest vězení od tří do 12 let. Zadržen byl letos v lednu v Turecku na jednom z tamních mezinárodních letišť. Podle dostupných informací nebyl muž součástí větší skupiny dalších lidí. Píše to týdeník Respekt ve svém pondělním čísle.

Policie muže zpočátku vyšetřovala na svobodě. „O vazbě bylo rozhodnuto nedávno, důvodem byla obava z pokračování trestné činnosti a možnost útěku,“ řekla týdeníku místopředsedkyně Okresního soudu Plzeň-jih Simona Kuboušková.

Při zadržení v Turecku měl muž podle informací Respektu u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecké policii muž údajně přiznal, že plánuje přechod do Sýrie, která je zmítaná občanskou válkou a jejíž části jsou pod kontrolou Islámského státu. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a zároveň informovali své české kolegy. Případem se podle týdeníku zabývá protiextremistické oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Víte, kdo je zadržený muž? Máte o něm nějaké informace? Napište nám na tip@blesk.cz

Ve výpovědích muž sdělil, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k Islámskému státu, píše Respekt. Důvod jeho plánů není jasný. Týdeník identitu muže zná, kvůli rané fázi vyšetřování a jeho rodině se redakce rozhodla ji nezveřejnit. Stejným uživatelským jménem, které muž používá na Twitteru, byla jako oblíbené položky v minulosti označena videa propagující džihádisty, uvedl Respekt.

K případu se již vyjádřil i prezident Miloš Zeman

Hlava České republiky se k případu prvního Čecha, který chtěl rozšířit řady teroristické organizace ISIS, vyjádřila v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech. „Pokud je to jeden jediný člověk, tak to není hodno komentáře, protože blázni jsou všude. A proč by nebyli i v Čechách? Ale například ve Francii, v Británii a v dalších zemích jsou to tisíce lidí, kteří se přidávají k Islámskému státu,“ řekl Zeman Blesk.cz. Co si o muži z Plzeňska myslí prezident dále, si přečtěte v jeho prohlášení zde.

Od začátku občanské války v Sýrii do ní odešlo bojovat více než 20.000 lidí ze zahraničí. Přes 4000 tvoří Evropané a Američané, z Evropy nejvíc z Belgie, Francie, Německa a Velké Británie.

 

 

 

lesnismes ( 31. července 2016 21:59 )

cqv1b ( 31. července 2016 21:58 )

co to je za případ? sice údajně jen jeden, ale i ten dokáže zabít stovky lidí... tyto pokusy by se měly trestat mnohem více

lesnismes ( 31. července 2016 21:57 )

Klid uchylo,vem si prasek a rychle apatky do klece!!!

maledivy2016 ( 31. července 2016 19:55 )

MUSLIM je vzorek lidskeho odpadu,slizkeho uchylneho hnusu..Muslim!Arab!Islamista vyznávajíci Šariu,koran od uchyla Allaha a tep louše Mohameda!!!SMRT VŠEM!!!!

maledivy2016 ( 31. července 2016 18:07 )

Konec světa už je minimálně 10 let na pochodu, teď už je to o měsících....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud