Ponížení údajného strůjce tureckého puče: Jeho rodiště předělají na toalety

Autor: mb - 
29. července 2016
22:05

V Turecku probíhají masivní čistky po neúspěšném pokusu o státní převrat. Z organizování puče je Ankarou obviňován islámský turecký duchovní Fethullah Gülen (75) sídlící v USA, kterého ale Washington nechce bez „solidních důkazů“ vydat. Turecko se rozhodlo zatím pomstít po svém, rodný dům klerika předělají na veřejné toalety.

Zprávu o tom, že rodný dům Fethullaha Gülena předělají na WC, přinesl lokální deník Beyaz Gazete. „Nejdříve jsem si myslel, že si dělají srandu, ale pak jsem zavolal starostovi a ten to potvrdil,“ neskrýval svůj údiv novinář Latif Simsek. O nestandardní krok údajně požádali sami obyvatelé vesnice Korucuk na východě Turecka, kde se Fethullah Gülen narodil.

Islámský duchovní je obviněn z osnování státního převratu, což klerik sídlící v USA kategoricky popřel. Ankara požádala USA o vydání tureckého myslitele, ale to Washington odmítl s tím, že chce nejdříve vidět „solidní důkazy“.

Kromě USA se v hledáčku Ankary objevil i Berlín. Někteří soudci a státní zástupci, kteří se údajně podíleli na puči, se prý ukrývají v Německu. „Berlín by je měl vydat,“ požadoval v rozhovoru pro média turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu (48). Požadavek zamítla německá kancléřka Angela Merkelová (63), která prohlásila, že je Německo zemí „řídící se zákonem“.

Turecko ovládly po nezdařeném pokusu obrovské čistky v policii, justici, armádě, školství i v médiích. O práci přišlo či bylo postaveno mimo službu přes 60 tisíc lidí. Protigülenovská hysterie dosáhla takových rozměrů, že se v Turecku dokonce veřejně pálí jeho knihy.

Není to první bizarní akt „msty“ vůči pučistům ze strany tureckých úřadů. Istanbulský starosta nedávno zakázal pochovávat účastníky státního převratu na obyčejném hřbitově, místo toho byl ve městě vyčleněn pozemek, kde se budou pochovávat „zrádci, aby ani po smrti nedošli pokoje“.


VŠE O STÁTNÍM PŘEVRATU ČTĚTE ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 30. července 2016 07:30 )

vše řízeno ano zločinci z us !!

cestr ( 29. července 2016 23:36 )

Ná to diktátor pěkně zosnovaný .

glosglober ( 29. července 2016 23:15 )

 Vždy jsem se domníval, že i primitivismus má své hranice. Vidím, že lze vše překonat. To je kultura !!

reifik ( 29. července 2016 22:26 )

Jsou to duševní ubožáci,v čele s diktátorem Erdoganem

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud