Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Turecko vyhrožuje Evropě: Chce 3 miliardy eur a mluví o „vypuštění“ uprchlíků

Autor: ČTK, mb - 
27. července 2016
18:08

Turecký prezident Recep Erdogan (62) v rozhovoru pro německá média prohlásil, že Ankara chce od Evropské unie 3 miliardy eur (zhruba 81 miliard Kč) za uprchlíky. Evropské vlády se prý nechovají „čestně“, a prezident dokonce pohrozil, že by Turecko mohlo vypustit miliony běženců do Evropy.

„Zeptejte se jich, zaplatili? V Turecku jsou stále tři miliony uprchlíků. Co by Evropa dělala, kdybychom tyto lidi pustili do Evropy? Evropské vlády se nechovají poctivě,“ prohlásil Recep Erdogan v rozhovoru pro německá média.

Dohodu o vracení uprchlíků z Řecka do Turecka dojednala EU s Ankarou ještě před pokusem o státní převrat. Dohoda s Tureckem platí od 20. března a znamená, že všichni migranti, kteří dorazí do Řecka po tomto datu, budou automaticky vraceni do Turecka v případě, že neuspějí s případnou žádostí o azyl.

Po pokusu o státní převrat počet nově příchozích uprchlíků do Řecka citelně vzrostl. Jen v neděli ráno zachránily lodě evropské pohraniční agentury Frontex 52 lidí ze dvou přeplněných nafukovacích člunů na otevřeném moři. Od pátku dorazilo do Řecka 294 osob. Současný nárůst vyvolává v Aténách obavy, že pokus o převrat v Turecku by mohl způsobit opětovný nárůst počtu uprchlíků.

Po neúspěšném pokusu o puč zahájil Recep Erdogan masivní čistky v armádě, justici, policii, školství, a dokonce i v médiích. Čistky se dotkly již zhruba 60 tisíc lidí, kteří přišli o práci nebo byli dočasně postaveni mimo službu. Turecké úřady v reakci na zmařený pokus o puč již zadržely přes 15 tisíc lidí, včetně více než 10 tisíc vojáků.

Z puče je obviňován islámský klerik Fethullah Gülen (75), který sídlí v USA, ale Washington ho Ankaře odmítl bez důkazů vydat. V EU pak vzbuzuje obavy záměr Turecka zavést trest smrti.

Zatímco USA i EU s neklidem pozorují Turecko po nepodařeném státním převratu, vztahy mezi Ankarou a Moskvou se normalizují.

K prvnímu oteplení došlo ještě před pučem, když se turecký prezident Moskvě omluvil za sestřelení ruského letadla na turecko-syrské hranici. Nyní plánují obě země znovu obnovit spolupráci na stavbě plynovodu Turkish stream a budování jaderné elektrárny Akkuyu. Na začátku srpna se má dokonce Recep Erdogan osobně setkat s Vladimirem Putinem (63). Bude to první setkání od sestřelení ruského bombardéru loni v listopadu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

1pepan ( 28. července 2016 10:32 )

Německou národní banku mu dej, kravko.

st.rec ( 28. července 2016 09:18 )

To se přece dalo čekat,takže to vidím na žádné peníze Turecku a vojenskou ochranu vnější hranice Evropy s právem střílet.

maledivy2016 ( 28. července 2016 03:06 )

Konec světa je na pokraji a lidstvo vychipa! Konečně!

dylina ( 28. července 2016 00:03 )

Vite,že muslimové tvoří 95% obyvatel Turecka?

bittvera ( 27. července 2016 23:17 )

wfa01

Zobrazit celou diskusi