Za krvavým pokusem o puč v Turecku stojí Putin, tvrdí Američané

Autor: ČTK, mb - 
26. 7. 2016
20:59

Za neúspěšným pokusem o státní převrat v Turecku nestály ani Spojené státy americké, ani hnutí islámského klerika Fethullaha Gülena (75), ale Rusko. Aspoň to tvrdí konzervativní americký list Washington Free Beacon, který v puči „odhalil dlouhou ruku Moskvy.“

„USA už v roce 2004 varovaly, že se Putin snaží odtrhnout Turecko od Západu. Může rychlé sbližování vztahů (mezi Tureckem a Ruskem) znamenat, že ruská hybridní válka, která se pokouší získat Turecko do své geopolitické sféry, přináší výsledky?“ ptá se americký web Washington Free Beacon, který se profiluje jako konzervativní, provokativně píšící médium.

Jako „důkaz“ pak list uvádí údajnou přítomnost ruského filosofa Alexandra Dugina v Turecku během puče. Dugin byl kdysi západními médii označován za „ideologa Kremlu“, ale poté, co ruský prezident Vladimir Putin (63) nepodpořil projekt Novoruska na Ukrajině, Dugin začal údajnou pasivitu Moskvy na Donbase kritizovat.

„Duginův koncept turecko-slovanské aliance našel podporovatele mezi tureckou nacionalisticky zaměřenou elitou, obzvláště mezi těmi, kteří se identifikují jako Kemalisté a vnímají Euroasijské hnutí jako alternativu jak k Evropské unii, tak k islamismu,“ domnívá se autorka textu Molly McKew.

Molly McKew pracovala jako poradkyně Michaila Saakašviliho zrovna v době, kdy Gruzie v roce 2008 rozpoutala konflikt s odbojnými regiony Jižní Osetie a Abcházie. Rusko vzpurné oblasti vojensky podpořilo a po pěti dnech Saakašivili ustoupil.

Ruský filozof Alexandr Dugin prosazuje ideu tzv. Euroasijského hnutí, které je opakem liberální západní demokracie. Euroasijské hodnoty jsou postaveny na tradici, důrazu na náboženství a kulturní tradici dané země. I když má směr příznivce zejména v Rusku a dalších postsovětských zemích, sympatizanty má i v Evropě.

Teorie Molly McKew o ruském angažmá patří k těm divočejším, Recep Erdogan (62) se totiž jen pár týdnů před pokusem o státní převrat Moskvě omluvil za sestřelené letadlo a není vůbec jasné, zda by pučisté v případě úspěchu byli Kremlu nakloněni, či nikoliv. Faktem ovšem zůstává, že v Turecku započaly masové čistky a zatčeni byli i dva piloti, kteří loni na podzim na turecko-syrské hranici sestřelili ruský bombardér Su-24.

Ankara viní z pokusu o státní převrat islámského klerika Fethullaha Gülena, který sídlí v USA a Washington již řekl, že bez „konkrétních důkazů“ duchovního nevydá. Turečtí politici následně varovali, že „nespolupráce“ USA bude mít vážné dopady na turecko-americké vztahy.

Kromě masivních čistek, které postihly armádu, polici, justici, školství i média, turečtí politici nyní volají i po změně ústavy. Mezi tureckými politickými stranami panuje dostatečná shoda o nutnosti schválit „omezené ústavní dodatky“. Po schůzi vlády to v úterý prohlásil turecký premiér Binali Yildirim (60).

Zároveň země koketuje s myšlenkou znovuzavedení trestu smrti. Pokud by se tak opravdu stalo, naděje Turecka pro vstup do EU by byly prakticky nulové.

VŠE O STÁTNÍM PŘEVRATU V TURECKU ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
Samo ( 19. prosince 2016 21:31 )

Máte pravdu. Rusové zasáhli do války v Sýrii ne proto, aby pomohli Syřanům ale proto aby mohli zbudovat vojenskou, leteckou a námořní základnu u Středozemního moře. Svým bombardováním v Sýrii vyhnali ze svých domovů miliony Syřanů, kteří se dali do pohybu do Evropy až poté co začali Rusové s bombardováním. Putin bude nadále udržovat u vlády zbytku Sýrie, kterou si rozdělí Rusko s Tureckem protože většina území bývalé Sýrie bude bezprizorní. A klasicky největší magor zde je tramping.

mirco ( 19. prosince 2016 19:08 )

balika ( 9. srpna 2016 14:58 )

biba ( 1. srpna 2016 17:06 )

Ruské Ministerstvo obrany oznámilo, že prezident Putin nařídil, aby byl uveden do pohotovosti speciální letoun Ruské Federace typu Iljušin-80 na jehož palubě se nachází jak prezidentská kancelář, tak i strategické mobilní velení ruské armády (toto letadlo je určeno k použití během jaderné války a přezdívá se mu také "Letoun Soudného Dne"). Výše uvedený příkaz vydal Putin z toho důvodu, že se objevily velmi vážné indicie svědčící o probíhajícím spiknutí ze strany Spojených Států proti tureckému prezidentovi s tím, že za tímto učelem by měly být využité některé vládní, soudní a vojenské frakce. Následně pak měla "Ústřední zpravodajská služba" (CIA) Erdogana nahradit předem určenou "loutkou" v podobě Fethullaha Gülena. Zároveň měl být tzv. "Islámský stát" využit jako pákový efekt k dosažení tohoto cíle." Je zajímavé, že bezprostředně poté, co ruská rozvědka zjistila a ověřila výše uvedené informace, došlo k rozbití vztahů mezi Tureckem a Ruskem, když 24. listopadu 2015 byl v podstatě bezbranný ruský bombardér sestřelen nad Sýrií tureckými válečnými letadly, přičemž došlo k zabití jednoho pilota. Ovšem zhruba před 14-ti dny, se za tento akt, turecký prezident Erdogan,

biba ( 1. srpna 2016 17:04 )

JAKÉ BYLO SKUTEČNÉ POZADÍ NEZDAŘENÉHO STÁTNÍHO PŘEVRATU V TURECKU? ------------ TURECKÝ PREZIDENT DĚKUJE PUTINOVI ZA ZÁCHRANU SVÉHO ŽIVOTA ---------- A CO BUDE DÁL? Obamův režim učinil zásadní chybu v tom, že nezachytil včas informace o tom, že elitní síly "Spetsnaz", již plnily "bojovou operaci" ve smyslu ochrany prezidenta Erdogana, přičemž ve stejné době "Ústřední zpravodajská služba" (CIA) započala svou vlastní akci v aktivaci státního převratu dne 15. července 2016 v přístavním městě turecké riviery Marmaris na pobřeží Středozemního moře tím, že byl napaden "Grand Yazici Club Turban", kde byl turecký vůdce na dovolené. Útok byl koordinován 8 až 10-ti agenty CIA, kteří řídili přistání tureckého vojenského vrtulníku, který byl pilotován vojskem turecké armády. Následně došlo k útoku na soukromou Erdoganovu rezidenci prostřednictvím granátometů a automatické střelby. Nikdo z amerických agentů však v té době netušil, že byl mezitím turecký prezident za pomocí elitní jednotky "Spetsnaz" přesunut jinam - do Casa De Maris. ________________________________________ Možná, že ani ne tak překvapující zpráva přišla z prostředí "Rady Bezpečnosti" Ruské Federace. Píše se v ní, že před několika hodinami měl ruský prezident Putin velmi důležitý telefonický rozhovor s tureckým prezidentem Recep Tayyip Erdoganem. Turecký vůdce prý měl během tohoto telefonického rozhovoru děkovat Putinovi za záchranu svého života, přičemž zároveň odsouhlasil, že se během následujících 14-ti dní s ruským prezidentem Putinem setká osobně. Zároveň prý americkému prezidentovi Obamovi slíbil "tvrdou pomstu" za americké angažování v neúspěšném převratu, jehož cílem bylo svrhnout současný Erdoganův režim. Ve zprávě z "Rady Bezpečnosti", se dále píše, že první indicie o tom, že se Obamův režim chystá zabít prezidenta Erdogana, byly zjištěny zhruba před sedmi měsíci a byly součástí zprávy, která byla vydána 2. prosince 2015. V této zprávě bylo mimo jiné uvedeno: "Ruské Ministerstvo obrany oznámilo,

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa