Erdogan chce být „shovívavý“: Stahuje žaloby podané kvůli urážkám jeho osoby

Autor: ČTK, mb - 
30. července 2016
07:43

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (62) se rozhodl stáhnout všechny žaloby podané kvůli urážkám jeho osoby. Prezident to v pátek oznámil na akci k uctění obětí nezdařeného pokusu o vojenský převrat. Žalobám kvůli urážkám na adresu Erdogana čelí stovky lidí.

Erdogan své rozhodnutí označil za jednorázové gesto dobré vůle. „Pouze pro jednou budu shovívavý a ukončím všechny kauzy týkající se neuctivých urážek vůči mé osobě,“ uvedl prezident.

V Německu nyní satirik Jan Böhmermann kvůli posměšné básni o Erdoganovi čelí trestnímu stíhání za urážku hlavy cizího státu. Souhlas k tomuto stíhání dala německá vláda, která tak vyhověla turecké žádosti. Na kancléřku Angelu Merkelovou (62) se kvůli tomuto kroku snesla vlna kritiky.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marais ( 31. července 2016 16:36 )

Urážky hlav statu by se měli trestat všude...lidem dnes není nic svaté .

nezadat1 ( 30. července 2016 08:03 )

Debil!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud