Základnu NATO v Turecku obklíčila policie. Prý kvůli přípravě dalšího puče

Autor: mb - 
31. 7. 2016
10:30

Sedm tisíc policistů v noci na neděli neprodyšně uzavřelo vojenskou základnu NATO Incirlik v Turecku. Deník Hurriyet přinesl zprávu o tom, že se na základně měla odehrávat příprava k dalšímu puči. Ankara zvěsti ovšem odmítla, údajně se jedná o „rutinní kontrolu“.

Vchody i východy na základnu uzavřeny, tisíce po zuby ozbrojených policistů a policejní vozy typu TOMA, které se používají při demonstracích. Tak vypadala podle Ankary „rutinní bezpečnostní kontrola“, která se odehrála uprostřed noci na základně Incirlik. „Jen jsme provedli bezpečnostní kontrolu, nic se neděje,“ uklidňoval občany na sociální síti Twitter ministr pro vztahy s EU Omer Celik (48).

V tureckých médiích se ovšem objevily spekulace o možném odhalení dalšího puče. Jen před pár dny byl zatčen velitel základy Incirlik generál Bekir Ercan Van. Ten je podezřelý z toho, že se podílel na neúspěšném státním převratu.

Po puči zasáhly masivní čistky nejen armádu, ale i policii, justici, školství, a dokonce i zdravotnictví. O práci přišlo nebo bylo dočasně postaveno mimo službu zhruba 70 tisíc lidí.

Ankara zakázala akademikům cestovat do zahraničí, a aby se pojistila, tak zrušila platnost cestovního pasu 50 tisícům občanům.

Z puče je Tureckem obviňován islámský klerik Fethullah Gülen (75), který sídlí v USA a Washington ho odmítl Ankaře vydat bez „solidních důkazů“. Vztahy mezi oběma zeměmi doznaly od pokusu o státní převrat značného ochlazení. Turecký ministr práce Sulejman Sojlu dokonce přímo obvinil Spojené státy z toho, že puč zorganizovaly.

Turecký prezident Recep Erdogan (62) tak daleko ve svých slovech nezašel, ale při projevu v sobotu označil Gülena za „pěšáka“, za kterým stojí „opravdové síly“.  USA však Erdogan přímo nejmenoval.

VŠE O STÁTNÍM PŘEVRATU V TURECKU ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
balika ( 31. července 2016 18:28 )

Turecko by ty jaderné hlavice ze základny Incirlik mělo USA vrátit. Přeprogramovat a odpálit na Pentoš.

balika ( 31. července 2016 18:22 )

Na základě rozhodnutí tureckého vedení nejsou od nynějška pozemní vojska ani vojenské námořnictvo a vojenské letectvo podřízeny generálnímu štábu, ale ministerstvu národní obrany, tzn. Erdogan je bude řídit osobně.

balika ( 31. července 2016 18:04 )

Putin se nemusí k ničemu vyjadřovat, může v klidu pozorovat,jak si hajz*líci - Turecko i USA dají vzájemně do držky.

balika ( 31. července 2016 18:01 )

To je tak, když má někdo problémy sám v osobním životě. Žena mu utekla za jiným, syn za ním nechce chodit a má dluhy.

digitales ( 31. července 2016 17:26 )

Neboj jeste dost zdaleka nemam. Jen mi je smutno jak lide zapomeli, ze nam spratelena vojska totalne zmrazila slibne nastartovanou demokracii v roce 1968. Neboj nemusel jsem to cist z knih, ja v te dobe uz davno zil a presto jsem neutekl za kopecky. Ten kdo vzyva Rusy je u me vlastizradce nic vic. Nemusim Amiky ani ten styl, kterym dnes uraduji urednici v EU a snad se s tim neco udela. Nemuzeme si, ale v dnesnim svete dovolit odtrhnout se od NATO ani z EU.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud