Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Jasno 23°C

Zeman o prvním Čechovi u ISIS: Blázni jsou všude, ale je to varování

Autor: kal, haj, vr - 
31. července 2016
12:55

Na případ prvního Čecha, který se chtěl přidat k teroristům takzvaného Islámského státu (ISIS), už pro Blesk reagoval i prezident Miloš Zeman. Hned po skončení pořadu S prezidentem v Lánech označil muže z Plzeňska typově za blázna, který by ale mohl posloužit jako příklad pro ostatní. A připomněl, že ve Francii a Británii ISIS už získal tisíce lidí.

Policie vyšetřuje případ prvního Čecha, který se chtěl podle ní přidat k teroristům organizace Islámský stát. Muž je ve vazbě, hrozí mu trest vězení od tří do 12 let. Zadržen byl letos v lednu v Turecku na jednom z tamních mezinárodních letišť. Podle dostupných informací nebyl muž součástí větší skupiny dalších lidí. Píše to týdeník Respekt ve svém pondělním čísle.

Policie muže zpočátku vyšetřovala na svobodě. „O vazbě bylo rozhodnuto nedávno, důvodem byla obava z pokračování trestné činnosti a možnost útěku,“ řekla týdeníku místopředsedkyně Okresního soudu Plzeň-jih Simona Kuboušková.

Pokud je to jeden jediný člověk, tak to není hodno komentáře, protože blázni jsou všude. A proč by nebyli i v Čechách? Ale například ve Francii, v Británii a v dalších zemích jsou to tisíce lidí, kteří se přidávají k Islámskému státu,“ řekl Zeman Blesku.

„Zatím to lze považovat za výjimku. Ale na základě příkladu ze západoevropských zemí, tak je to určité varování, protože zejména mladí, nezkušení lidé se mohou nechat fascinovat islámskou ideologií. A mohou následovat i tohoto, zatím jednoho, Čecha,“ dodal prezident.

Podívejte se, co řekl prezident o hrozbě terorismu v ČR:

Video Miloš Zeman o terorismu v ČR - redakce Blesk

Při zadržení v Turecku měl muž podle informací Respektu u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecké policii muž údajně přiznal, že plánuje přechod do Sýrie, která je zmítaná občanskou válkou a jejíž části jsou pod kontrolou Islámského státu.

Celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech:

Video Zeman o migrantech, zbraních a plotu kolem ČR. S prezidentem v Lánech: 7. díl 

Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a zároveň informovali své české kolegy. Případem se podle týdeníku zabývá protiextremistické oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Víte, kdo je zadržený muž? Máte o něm nějaké informace? Napište nám na tip@blesk.cz.

an.manchester ( 31. července 2016 19:06 )

konvertita na Islam? zajimal by me motiv tohoto cloveka- tedy to uz asi neni clovek, kdyz chce jit k islamskemu statu- islamista a opravdu Cech? to je dost nepochopitelne- musi to byt sadista a proste totalni kre.en

vosavopruz ( 31. července 2016 18:59 )

Po Masarykovi nejlepší český prezident

hejhej ( 31. července 2016 18:48 )

speaker ( 31. července 2016 17:52 )

Nevím kde mluvčí p. Ovčáček čte odezvy pro svůj kanál Ovce. Vkládám příspěvek pod Zemanovy články. Osobně se mne to týká a dotýká. Vážený prezidente Zemane. Jedna z perel Vám nevyšla. Osobně jsem Vás slyšel chvály na Haničku Hegerovou, její písně. Tudíž vězte že autorek je pan Horáček a pan Hapka, zesnulý pan Hapka, pokud i to nevíte. Jedno z jejich alb paní H.H. je z r. 87, Potměšilý host (v té době Vy v KSČ, posléze v OF) Vzhledem že pánové i Hana jsou Vaši vrstevníci, nemělo Vám toto uniknout. Vůči vašemu nadšení a úctě ke zpěvu H.H. je to dnes pro zpěvačku zklamáním. Uvádím alespoň album Potměšilý host. Stín stíhá stín Jinde Levandulová Gabriel Všechno nejlepší Vůně Denim blue Žít a nechat žít Vana plná fialek Kolotoč Táta měl rád Máju Westovou Potměšilý host

cestr ( 31. července 2016 17:34 )

Já taky ne, na tvojí sbírkou by ale lehce vynikli .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud