Obama „bodl“ islamisty do slabin: Američané bombardují, ISIS má těžké ztráty
Spojené státy dnes na žádost libyjské vlády začaly s leteckými údery na radikály z takzvaného Islámského státu (IS) v Syrtě. Oznámil to Pentagon. Předseda nové libyjské vlády podporované OSN Fáiz Sarrádž v prohlášení pro televizi uvedl, že útoky "způsobily nepříteli těžké ztráty".
Pobřežní město ležící 450 kilometrů východně od metropole Tripolisu bylo pro IS nejpevnější pozicí mimo Irák a Sýrii. Boje o Syrtu začaly v polovině května. USA odhadují, že v Libyi působí 5000 radikálů, většina z nich právě v oblasti Syrty.
"Na žádost libyjské vlády národní jednoty uskutečnily ozbrojené síly Spojených států přesně cílené letecké údery na pozice Islámského státu v Syrtě," řekl podle agentury AFP mluvčí Pentagonu Peter Cook. Akci v Libyi schválil prezident Barack Obama, dodal. Premiér Sarrádž krátce předtím v televizním projevu sdělil, že "první americké údery na DAIŠ (arabská zkratka pro IS) se uskutečnily dnes" a džihádistům v Syrtě "způsobily těžké ztráty". Dodal, že americké útoky budou mít "přesný časový rámec" a omezí se pouze na Syrtu a její okolí.
USA podle agentury Reuters už dříve přiznaly, že v Libyi podnikly několik leteckých úderů, naposledy v únoru na výcvikové tábory IS na západě země.
V oblasti Syrty se narodil bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, svržený v roce 2011. Pod kontrolou islamistů je oblast od konce roku 2014. Od té doby z města uprchly až dvě třetiny z původních 80.000 obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty v délce 250 kilometrů libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály. V červnu vládní jednotky začaly Syrtu dobývat a radikálové se zabarikádovali v hustě obydlené části města.
USA a jejich klíčoví evropští spojenci už na jaře oznámili, že chtějí urychlit stabilizaci Libye. Několik zemí, mezi nimi Francie, Itálie a Británie, uvedlo, že připravují nasazení svých specialistů pro boj proti IS v Libyi.
Víc více, ještě více! Zlikvidovat všechnu tu muslimskou verbež pedofilní!