Pondělí 6. prosince 2021
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

„Kamikadze“ z ISIS zaútočili na plynárnu i náborovou frontu. Desítky mrtvých

Autor: simao, ČTK - 
15. května 2016
17:00

Islámský stát dál šíří strach, o víkendu si krvavé atentáty džihádistů připsaly desítky obětí. V Iráku zaútočili na továrnu na plyn a během policejní akce vzplály při přestřelce i zásobníky plynu. Asi 14 sebevražedných atentátníků vtrhlo také do obytného komplexu, jen zázrakem zabili „pouze“ jednoho civilistu, ale také 5 iráckých policistů. ISIS však útočil i na civilisty v Jemenu a Sýrii. Vedle toho ve své baště vyhlásil výjimečný stav.

11 osob zemřelo v neděli v továrně na plyn v iráckém Tádží, kde je také základna, na níž američtí instruktoři několik měsíců cvičí irácké vojáky. K útoku severně od Bagdádu se přihlásil Islámský stát.

Automobil s náložemi vybuchl v neděli ráno u vjezdu do továrny na plyn, do objektu se pak dostalo šest sebevražedných útočníků, kteří na sobě měli vesty s výbušninami.

Následovala přestřelka s policisty a podle mluvčího velení operací v Bagdádu vzplály tři zásobníky plynu. Z továrny šlehaly plameny a stoupal hutný černý dým. K místu se rozjely desítky policejních a vojenských aut, následovali je hasiči. Při útocích bylo zraněno dalších 21 osob, palba se z místa ozývala asi hodinu.

Pět mrtvých vojáků při útoku na obytný komplex

ISIS však zaútočil i v sobotu, když 14 sebevražedných atentátníků zaútočilo na obytný komplex v irácké provincii Anbár – v sousedství města Fallúdža, které je jednou z bašt radikálů. Cíl byl jasný. V objektu jsou totiž kromě bytů také policejní stanice a vládní úřady. Pět z atentátníků odpálením náloží zabilo pouze sebe, když se dostali do palby s policisty a vojáky. Zbylí se poschovávali uvnitř a později se je podařilo najít a zabít. Pět zasahujících vojáků a jeden civilista zemřeli, zranění utrpělo 18 osob.

Masakr ve frontě plné mladíků

Sebevražedný útočník hlásící se k IS zaútočil v neděli také v Mukalle na východě Jemenu. Zabil až 25 policejních branců. Nálože totiž muž , který se „chtěl stát mučedníkem“, odpálil u fronty, v níž stáli uchazeči o práci u policie.

Jemen je od roku 2014 dějištěm konfliktu mezi šíitskými povstalci a vládou. Teroristická síť al-Káida využívá chaosu k bojům o území na jihu a východě země. Mocenské ambice však dělá i Islámský stát, který naopak ztrácí území v Iráku a Sýrii.

ISIS vyhlásil výjimečný stav ve své baště

Islámský stát dál útočí i v Sýrii, radikálové tam vraždili v nemocnici na východě země v Dajr az-Zauru. „IS zaútočil na Asadovu nemocnici u vjezdu do města a zabil 20 vojáků a milicionářů,“ oznámila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Kromě většiny provincie Dajr az-Zaur ovládá IS na východě Sýrie také větší část sousední provincie Rakka. Její metropole je hlavním městem Islámského státu. Podle mluvčího mezinárodní koalice bojující proti IS plukovníka Stevea Warrena radikálové v Rakce vyhlásili mimořádný stav.

Zatím ale není jasné, co to přesně znamená. „Víme jen, že se nepřítel cítí být v ohrožení, což by také měl,“ prohlásil mluvčí. Radikálové podle Warrena začali doplňovat zásoby, a je tedy možné, že se obávají bezprostředního útoku. Plukovník věří, že dny Islámského státu se chýlí ke konci.

Austrálie obvinila pětici mužů, kteří pluli pomoci IS

Jenže jak experti i někteří politici upozorňují, Islámský stát jako rakovina metastázuje a snaží se uchytit i na dalších místech, než která momentálně kontroluje. V Evropě panují obavy z návratu tzv. foreign fighters, zahraničních bojovníků, kteří za IS bojují v Iráku a Sýrii.

V Austrálii nyní pro změnu obvinili pětici mužů ve věku 21 až 31 let z pokusu odjet do Sýrie a připojit se tam k džihádistům. Generální prokurátor George Brandis v neděli novinářům řekl, že pětice chtěla „jet na Blízký východ a zapojit se do teroristických útoků“. Austrálie je členem koalice bojující proti IS v Sýrii. Za obvinění tam hrozí až doživotní trest.

Samo ( 15. května 2016 19:23 )

Podle tvé logiky může za imigraci Syřanů do Evropy Rusko, protože s jeho pomocí začala syrská armáda útočit na všechny opoziční strany a jiná etnika než ze kterých pochází vládnoucí garnitura, což je asi 90 procent obyvatel Sýrie.

kerloss ( 15. května 2016 18:48 )

az to bude na dennim poradku v evrope budem se moc divit a ze tech fanatických muslmaku tady v evrope je jak nasrano a prichazikazdy den.

Zobrazit celou diskusi
Další videa