Sobota 5. října 2024
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Zataženo, déšť 10°C

Covidová „tsunami“ v Číně: Krematoria nestíhají a dochází kyslík. Obětí hrozivě přibývá

Autor: Mii, ČTK, swp - 
27. prosince 2022
10:22

Zatímco většina světa už se s covidem naučila žít, v Číně je situace stále dramatická. Poté, co komunistická země opustila svou kritizovanou strategii nulové tolerance, se virus mezi lidmi rozšířil skoro nadpozemskou rychlostí. Podle serveru The Sun čínská krematoria nestíhají pálit mrtvé, v Pekingu dochází kyslík pro pacienty, mluví se o „megatsunami“ covidu.

Obětí může být denně až 5000, uvádí server s odkazem na společnost Airfinity, čísla však nelze ověřit, protože čínská vláda oficiální statisticky zemřelých s covidem přestala zveřejňovat. 

Video  Covidová hrůza v Číně: Nemocnice praskají ve švech.  - Reuters
Video se připravuje ...

Za rozmachem covidu může podle novinářů fakt, že lidé strávili bezmála tři roky v přísných lockdownech a mají oslabenou imunitu. Když proto omezení náhle skončila, mnoho Číňanů se ani onemocnění ubránit nemohlo. Oslabená imunita z důvodu lockdownů a nošení respirátorů může částečně i za nedávný rozmach respiračních virů v Česku, byť u nás je problém řádově menší. V Číně situaci zhoršuje neefektivní vakcína proti covidu.

Nejen lékaři v Číně tak nyní nestíhají. Krematoria podle serveru fungují 24 hodin denně, aby zvládala pálit množství obětí. Ukazuje to například video z města Tchien-ťin, kde před místním krematoriem stojí dlouhá fronta rakví. Další záběry ukazují, jak zdravotníci v ochranných oblecích odnášejí mrtvá těla.

Podle epidemiologa Erica Feigl-Dinga, který pracoval v Harvardu a vede covidovou jednotku ve výzkumné instituci New England Complex Systems Institute, nemocnicím v Pekingu dochází kyslík pro pacienty. Aktuální situaci popsal jako „megatunami“ covidu v Číně, zároveň ale varoval, že to nejhorší ještě přijde.

„Nemocnice jsou prostě totálně přetížené,“ přiznal pekingský lékař Howard Bernstein pro agenturu Reuters. Skoro všichni pacienti jsou podle něj staří lidé, jejichž stav se ale nelepší. „Blokují“ proto jednotky intenzivní péče několik dní, kvůli čemuž není kapacita pro další pacienty, kteří musí čekat na pohotovosti.

Až stovky tisíc nakažených denně

Podle deníku Financial Times (FT) se od začátku prosince koronavirem nakazilo asi 250 milionů Číňanů, což je zhruba pětina čínské populace. Odhad uvedl vysoký představitel čínských zdravotnických úřadů na jednání za zavřenými dveřmi. Údaj má deník potvrzený od dvou zdrojů. Je to při tom výrazně více, než kolik uvádí oficiální statistiky, podle kterých se ve stejném období nakazilo a mělo příznaky nemoci covid-19 zhruba 63 000 lidí. Čínská národní zdravotnická komise ohlásila, že přestane vydávat denní statistiky o nakažených.

Podle agentury Bloomberg úřady v některých čínských městech odhadují, že nově nakažených za jeden den jsou stovky tisíc. Podle prohlášení jednoho představitele na síti WeChat se odhaduje, že ve městě Tung-kuan na jihu země se denně nakazí koronavirem 250 000 až 300 000 lidí. Podle odhadů zveřejněných v místním tisku ve městě Čching-tao na východě Číny přibývá denně až půl milionu nakažených. V obou městech žije dohromady na 20 milionů lidí.

Konec karantény pro cestovatele

Čína přitom tento týden zároveň oznámila, že přestane od 8. ledna vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19.

Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji, připomíná agentura DPA. Svého času byla karanténa stanovena dokonce na 21 dní.

Hohenegr ( 28. prosince 2022 08:52 )

Nebylo tady toto jin na začátku této hry na nemoc? Lidi měli umírat na ulicích a podobné hlouposti se tady dostali do médií. Flégr šířil paniku jak blázen.

viho ( 27. prosince 2022 20:26 )

Svět není černobílý a ti čínští totalitní vládcové rozhodně nejsou hloupí. Mohou plánovat na mnoho let dopředu, protože je netlačí volby. To má ale i tu nevýhodu, že nemohou říkat, že za problémy může ta předchozí vláda, jak se to děje v Evropě. Tyto totalitní sytémy proto fungují tak, že si musí nejprve vyrobit obětního beránka, na kterého lze špatné věci svést. A kdo je tím obětním beránkem, který může za současnou pandemickou vlnu v Číně? No přece ti demonstrující a protestující proti koronavirovým opatřením a čínští totalitní vládcové mohou říct, jak je právo demonstrovat špatné... Nehledě na to, že si uvolnění načasovali tak, že Evropa už opojně hlásí, že covid je překonán a nemá proto vůli zavést žádná opatření, takže příchozí z Číny vesele roznesou novou mutaci, zatímco sama Čína se bude bránit tím, že příchozí do Číny budou muset nadále podstupovat PCR test.

viho ( 27. prosince 2022 18:16 )

Tak hlavně je třeba doufat, že po třech letech zkušeností s Čínou a milionech mrtvých dostali evropští politikové rozum a rychle se shodnou na zavedení minimálně týdenní příjezdové karantény a následném PCR cestu pro cestující z Číny. Je potřeba si uvědomit, že v Evropě virus už nemutuje proto, že nemá dostatek hostitelů, ve kterých by vydržel tak dlouho, aby se mutace uchytila. A toho bylo dosaženo až po asi pěti tragických vlnách, po každé z nich politikové věřili, že už virus skončil. Jenže v Číně nastupuje teprve druhá vlna a virus má k dispozici hrací pole se stamiliony potencionálních hostitelů bez imunity. Bohužel to dopadne asi opět tak, že v březnu začne lidi v Evropě kosit záhadný virus, na který nebude nikdo připraven. A Si Ťin Pching s Putinem se budou opět smát evropské naivitě.

Lucka19 ( 27. prosince 2022 17:53 )

Co když je to zase nějaký hoax, jen aby vyhlásili paniku

Jaryn19 ( 27. prosince 2022 17:44 )

Čína zase zaspala. Měla tři roky na přípravu a dnes je to nachytalo stejně jako Evropu a zbytek světa. Ten čas na přípravu stál Čínu obrovské peníze a komunisté ho dokázali promrhat

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa