Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Další etapa rozvolňování: Testování zaměstnanců a živnostníků končí. Trvalo měsíc

Aktualizováno -
18. února 2022
08:58
Autor: ČTK - 
18. února 2022
08:03

Firmám, živnostníkům, ale i veřejným institucím dnes končí povinnost pravidelného testování. Pracovníci, kteří neměli dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali nemoc covid-19, se museli jednou týdně testovat od konce listopadu. Kvůli zhoršení epidemické situace vláda od 17. ledna nařídila testování všem zaměstnancům, a to dvakrát za týden.

Pozitivní antigenní samotest mělo za měsíc povinného testování ve firmách více než 169 000 lidí. Přes polovina z nich si výsledek potvrdila PCR testem, který se ve více než 84 procentech potvrdil, sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Do statistiky přibudou ještě dnešní výsledky testovaní, které tvoří v týdenních počtech obvykle osm až deset procent. Nejčastěji se lidé testovali v pondělí a ve čtvrtek.

Tento týden od pondělí do čtvrtka zaměstnavatelé nahlásili 19 433 případů, což je asi polovina proti třetímu týdnu testování, kdy se případů nahlásilo nejvíc. Na dohlášení čtvrtečních případů mají firmy ještě dnešek, na dnešní pak také dva dny.

Počty pozitivně testovaných časově odpovídají vývoji epidemie. Nejvíce pracovníků s pozitivním testem bylo v týdnu na přelomu ledna a února, kdy pozitivní výsledek mělo téměř 49.000 z nich. V dalším týdnu bylo pozitivních výsledků zhruba o čtvrtinu méně a další pokles ukazují i data v tomto týdnu.

Více než polovina lidí, kteří mají pozitivní antigenní samotest, absolvuje i potvrzující PCR test. Jejich podíl v čase klesá, na začátku testování na něj šlo přes 64 procent lidí s pozitivním výsledkem, minulý týden už jenom necelých 55 procent. Může to souviset také s dostupností testování. Pozitivní výsledek se potvrdil u více než 84 procent PCR testů.

Pokud pracovník na nepovinný PCR test nešel, nastupoval na pět dní do karantény. Nezískával tím ale záznam o prodělání nemoci, kterým by se mohl prokazovat jako covidovým certifikátem. Negativní výsledek testu naopak znamenal možnost opustit karanténu dříve.

Výsledky antigenních samotestů se nepromítají do denních statistik nakažených. Kolik lidí se každý týden ve firmách testuje, není jasné, evidují se jen pozitivní výsledky. Podle dřívějších odhadů se povinnost vztahuje asi na čtyři miliony lidí. Po skončení testování budou mít data o celkových počtech testů zdravotní pojišťovny.

Video  Hospody pro všechny už od zítřka: Restauratér zmínil vyšší ceny i nedostatek personálu.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa