Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

„Česká“ vakcína Novavax dorazí na přelomu ledna a února. Funguje jinak než všechny ostatní

Autor: Markéta Mikešová - 
7. ledna 2022
05:00

Již brzy se Češi dočkají další vakcíny proti covid-19, kterou se budou moci nechat naočkovat. Navíc vakcíny, která používá „staré dobré“ technologie a na jejíž výrobě se Češi podílí. Nuvaxovid od společnosti Novavax měl do Česka dorazit už v průběhu ledna, nakonec dorazí na přelomu ledna a února, prozradil pro Blesk Zprávy mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Ihned poté se může začít s aplikací. Na vakcínu čeká mnoho lidí, kteří odmítají ty dosavadní, jednak kvůli deklarované vysoké účinnosti a jednak proto, že věří jejímu osvědčenému principu.

Vakcína Nuvaxovid není opozdilá, jak by se mohlo zdát. Společnost Novavax na ní začala pracovat ve skoro stejné době jako její konkurenti Pfizer, Moderna nebo AstraZeneca, od začátku ale počítala s úplně jinou technologií než oni, která zabere více času. Proces vývoje i klinických testů se jí tak podařilo dokončit teprve koncem loňského roku, povolení od Evropské lékové agentury (EMA) a Evropské komise také dostala až loni v prosinci.

Dodávky vakcíny minulý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) avizoval v průběhu ledna. To platí, nakonec ale zřejmě dojde na nejzazší možný termín. „Vakcína bude dodána do celé Evropské unie zároveň. To očekáváme na přelomu ledna a února,“ sdělil tento týden pro Blesk Zprávy mluvčí rezortu Ondřej Jakob s tím, že očkovat se může začít ihned poté, co vakcína dorazí. Česká očkovací strategie ostatně s látkou počítá od začátku.

„Ministerstvo zdravotnictví objednalo zatím 370 000 dávek nově schválené vakcíny od firmy Novavax, tedy pro 185 000 lidí. Na druhé čtvrtletí roku jsme přiobjednali 400 tisíc dávek této vakcíny,“ doplnil Jakob. Prim má tedy v následujících měsících stále hrát očkování od společností Pfizer/BioNTech, ale kdo bude chtít to od Novavax, neměl by být problém ho sehnat.

Za vším hledejte proteiny

Proč vůbec potřebujeme další vakcínu, když máme dostatek ostatních? Jednoduchá odpověď je, že u každého artiklu, který je tak důležitý jako očkovací látka proti covidu-19, se nesmí spoléhat jen na jednoho výrobce. Nikdo nedokáže předpovědět, co se stane, třeba Pfizeru najednou vybouchne továrna a Česko si nemůže dovolit o dodávky vakcín náhle přijít. Navíc je férové dát lidem prostor k výběru – každá vakcína se trochu liší a každá vyhovuje různým skupinám lidí.

Právě tato nová, Nuvaxovid, má potenciál přesvědčit osoby, které jsou váhající. Mnoho Čechů už od začátku pandemie deklaruje, že se mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) bojí, protože jsou založeny na nové technologii, AstraZeneca si zase nevybudovala příliš dobrou pověst vyvoláváním krevních sražen, ačkoliv k nim dochází výjimečně. A vakcína od Johnson & Johnson? Po té pro změnu velmi rychle klesá množství protilátek, jelikož je jednodávková.

Nuvaxovid se těmto očkovacím látkám nepodobá skoro vůbec v ničem. „Tato vakcína se liší od dříve registrovaných vakcín proti covid-19, jde o takzvanou proteinovou podjednotkovou vakcínu, nejedná se tedy o očkovací látku založenou na mRNA nebo virovém vektoru. Věřím, že rozšíření spektra dostupných vakcín podpoří očkování a tím dále zmírní dopad pandemie na naši společnost,“ popisovala v prosinci ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. 

Abychom to řekli trochu jednodušeji – zatímco mRNA vakcíny obsahují pouze genetickou informaci o antigenu (spike proteinu) a tělo si ho vytvoří samo, vakcína společnosti Novavax tento antigen (chemický vyrobený) organismu přímo dodá. Stejný princip se dlouhodobě používá třeba u vakcín proti chřipce, žloutence typu B nebo rakovině děložního čípku, je ověřeno, že funguje. Navíc podobné vakcíny není nutné skladovat ve velkých mrazech, stačí obyčejné ledničky.

Česko-švédsko-německá vakcína

Také klinické testy potvrdily vysokou účinnost Nuvaxovidu. První studie z Mexika a USA ukázala 90,4procentní snížení příznakového onemocnění covid-19 u lidí s dvěma dávkami vakcíny. Druhá studie z Velké Británie se dostala na hodnoty 89,7 procent. Účinky, byť lehce nižší, byly potvrzeny i proti variantě omikron, proti které navíc výrobce plánuje vytvořit upravenou verzi vakcíny. Firma také otestovala třetí dávku – standardně je Nuvaxovid dvoudávkový –, která rovněž proti omikronu zabírá.

Všechny tyto aspekty spoustu lidí lákají. „Ochota se očkovat je uváděna jako vyšší než u aktuálně dostupných vakcín,“ uvádí průzkum projektu Cosmo, který spadá pod univerzitu v německém Erfurtu.

Zajímavostí pak je, že vakcína je částečně vyráběná v Česku. Novavax v květnu 2019 koupil za 167 milionů dolarů výrobní závod Praha Vaccines, nacházející se ve středočeské Bohumili. Společnost zde vytváří výše zmíněný antigen, který se stará o to, že vakcína vyvolá u člověka imunitu. Druhá složka se vyrábí ve Švédsku a finální kompletace probíhá v Německu.

Video  Viděl jsem umírat seniory, které od očkování odradily jejich děti, říká primář Straka.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

MajkaB ( 9. ledna 2022 13:47 )

Také jsem, když už, pro Valnevu.

kuniksicht ( 8. ledna 2022 21:10 )

Neni treba reagovat na nazory antivaxeru nebo se s nimi hadat........ staci jen chvili pockat 😥 k rozumu je privede sam covid, umrti v rodine a nebo jejich vlastni. 😥

milan59 ( 8. ledna 2022 15:50 )

Novavax, Inc. je americký výrobce vakcín. Společnost byla založena v roce 1987 a sídlí ve městě Gaithersburg ve státě Maryland. Generálním ředitelem je Stanley Erck. Novavax má 791 zaměstnanců. Firma je podporována grantem ve výši 89 000 000 dolarů od Nadace Billa a Melindy Gate­sovýc­h...­....­....­.ÚŽAS­NÝ TO OBJEV Ti zasr...í amíci

janek490 ( 8. ledna 2022 11:50 )

Dejte si alespon nejakou injekci my z toho mame prachy a vy trvalou invaliditu.
Nazveme vakcinu jinak a hura , kseft pokracuje.

bizon_pepa ( 8. ledna 2022 11:04 )

Takže je stále stejná písnička. U nás se vyrobí jen část. Kompletace a největší prodána hodnota = zisk bude opět v Německu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa