Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Policisté, hasiči a vojáci se bouří proti povinnému očkování. Sepisují petici a hrozí odchodem

Autor: ČTK - 
3. ledna 2022
12:14

Zhruba 3200 policistů, hasičů, záchranářů či vojáků se připojilo k petici proti povinnému očkování profesních skupin proti nemoci covid-19. Upozorňují, že požadavek může vést k odlivu profesionálů a ohrožení funkcí sborů integrovaného záchranného systému (IZS). V tiskové zprávě to v pondělí uvedli zástupci Iniciativy 21. Deklaraci podle nich podepsalo celkem 14 000 lidí.

U policejního sboru je zhruba 40 000 příslušníků, u armády 23 000, hasičů je přes 10 000. Po druhé dávce očkování má podle vyjádření mluvčí policejního prezidia Ireny Pilařové z konce loňského listopadu 75,6 procenta policistů. V hasičském sboru je očkováno zhruba 76 procent lidí, v armádě zhruba 85 procent.

„Proočkovanost v našich řadách je daleko nad celostátním průměrem, absolutní většina z nás je mimo rizikové skupiny. Doposud jsme bez jakýchkoliv problémů vykonávali naši práci i bez očkování a hodláme v tom pokračovat i nadále,“ uvedli v petici příslušníci IZS. Povinné očkování je podle nich proto irelevantní a pravděpodobně přinese daleko více škody než užitku.

Švejdar: Od policie by mohlo odejít až 10 tisíc lidí

Očkování má být podle vyhlášky schválené bývalou vládou ANO a ČSSD povinné od letošního března pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování pro lidi nad 60 let, ve svých dosavadních vyjádřeních byli její zástupci proti plošnému povinnému očkování.

Signatáři dále poukazují na vážný personální stav bezpečnostních složek, zejména policie. Policejní prezident Jan Švejdar, jenž má v pondělí odeslat ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) žádost o propuštění ze služebního poměru a do civilu plánuje odejít ke konci března, loni v listopadu uvedl, že by policie mohla ztratit až 10 000 lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu-19. „Nátlak na očkování působí již nyní. Někteří z členů IZS a ozbrojených sil se už rozhodli ukončit svůj služební nebo pracovní poměr,“ uvádí se dále v deklaraci.

Petice proti povinnému očkování i za něj podepisují i občané

Iniciativa se loni na konci prosince obrátila v otevřeném dopise na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Skupina lékařů, zdravotních sester, hasičů, policistů či právníků v něm požadovala, aby bezodkladně zrušil vyhlášku o povinném očkování některých profesí a lidí nad 60 let proti covidu-19. Povinné očkování zdravotníků ohrožuje podle nich už nyní přetížený systém zdravotní péče, který přitom trpí chronickým nedostatkem pracovníků. Hrozí odchody nejen zdravotníků, ale i sociálních pracovníků, policistů i hasičů, soudí signatáři.

V Česku už vzniklo několik petic za povinné očkování i proti němu, podepsaly je desetitisíce lidí.

harm10 ( 4. ledna 2022 08:51 )

Straší,je to dnes moderní,kde by takove penize brali,to je jen pokus sráčů o neočkování,ale když se bojíš, nesmíš do lesa.

e.lesanova ( 3. ledna 2022 22:47 )

Záběry demonstrace z Amsterdamu...to "otevře" oči mnohým, do jakého průšvihu se vůbec řítíme

e.lesanova ( 3. ledna 2022 22:28 )

Termín "povinné očkování" je polibkem smrti nadvládě covid byznysu, tady nejde o ochranu zdraví, ale jen o snahy donutit masy k dalšímu a dalšímu očkování a výdělkům...na začátku covidového šílenství snad, ale nyní, kdy jsou známa fakta o neúčinnosti vakcín, které se stále aplikují, ačkoli byly vyvinuty jako nouzové a výhradně proti původnímu wuchanskému viru, proto jsou dalšími mutacemi nakaženi a přenašeči stejně tak očkovaní jako neočkovaní...dnešní video z demonstrace proti očkování bylo drastické, kdy byli na lidi s jiným názorem nastoupeni policisté se psy a mlátili lidi hlava nehlava...tohle patří k demokracii?? Totalita, budete diskriminován, segregován, pokutován, bude vám odmítnuta zdravotní péče, budete ztřískán, zavřen, zastřelen?? Už se to vymklo z rukou

Melberi ( 3. ledna 2022 21:57 )

Poseroutkove. Dobře udělají když odejdou. Kdo by o takové stál.

jonas57able ( 3. ledna 2022 20:11 )

Jim to bude bude taky jedno, kdyz dostanou vysluhu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud