Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Potvrzeno: Šéf policie Švejdar skončí v březnu. Rakušan odmítl „polibek smrti“ nástupci

Aktualizováno -
3. ledna 2022
18:52
Autor: ČTK, for - 
3. ledna 2022
09:35

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po dnešní schůzce s končícím policejním prezidentem Janem Švejdarem uvedl, že se dohodli na spolupráci ve zbývajících třech měsících do Švejdarova odchodu z funkce. Sdělil také, že nový šéf sboru vzejde z nabídkového řízení, případně následně z řízení výběrového. Vidí čtyři až pět jmen, která by Švejdara mohla nahradit, nikomu z nich však nechtěl dát „polibek smrti“. Švejdar novinářům řekl, že odchází, protože nechce blokovat jednání mezi ministerstvem vnitra a policií.

Švejdar dnes Rakušanovi potvrdil své rozhodnutí požádat k 31. březnu o uvolnění ze služebního poměru, které oznámil už v polovině prosince na twitteru.

Tehdy policejní prezident napsal, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí. Oznámení zveřejnil poté, co se s Rakušanem - který tehdy ještě nebyl jmenovaným ministrem - počátkem prosince sešel. Ministr následně odmítl, že by na Švejdara ohledně odchodu vyvíjel tlak. Připustil ale, že se v některých otázkách neshodnou.

Nyní Rakušan na tiskové konferenci řekl, že se Švejdarem se domluvili na „nanejvýš profesionální“ spolupráci. „Policie si teď nezaslouží destabilizaci, nezaslouží si žádné mediální přestřelky, nezaslouží si žádné vzkazy přes média mezi ministerstvem vnitra a policejním prezidiem. Naopak policie si zaslouží, abychom řešili aktuální problémy, které jsou na stole,“ prohlásil.

Příští nebo přespříští týden se proto Rakušan plánuje s těmito problémy seznámit za pomoci Švejdara na policejním prezidiu. Končícího šéfa sboru také požádal, aby mu představil pracovní verzi navrhované reformy policie.

„Ta první schůzka - byť pan ministr ještě nebyl ve funkci - proběhla myslím 7. 12. Já jsem z vyjádření pana ministra pochopil, že současná vláda i on chtějí změnu na pozici policejního prezidenta,“ řekl poté novinářům na policejním prezidiu ve stručném vyjádření Švejdar.

„Já jsem se sám rozhodl k tomu, že skončím ve služebním poměru, protože se domnívám, že doba, která Policii České republiky čeká, nebude vůbec jednoduchá. A já prostě nechci svojí osobou blokovat jednání mezi ministerstvem a policií a nechci být záminkou k tomu, že policie bude nějakým způsobem dehonestována,“ dodal.

Zároveň potvrdil, že se s Rakušanem věcně dohodl na standardní spolupráci. „Věřím tomu, že to tak bude,“ uzavřel.

První fází výběru Švejdarova nástupce bude v souladu se zákonem nabídkové řízení, které se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě, i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení na funkci policejního prezidenta.

Rakušan zmínil, že v řadách policie vidí čtyři nebo pět lidí, kteří by podle něj funkci mohli zvládnout. Konkrétní jména uvádět nechtěl, podle něj by mohlo jít o „polibek smrti“.

Video  Rakušan o boji s covidem: Nová opatření na Vánoce i Silvestr probere vláda ve středu!  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Tématem, které na dnešní schůzce Rakušan se Švejdarem řešili, bylo očkování policistů. Švejdar loni v listopadu uvedl, že v souvislosti s povinným očkováním by policie mohla ztratit až 10.000 lidí, kteří dosud vakcinaci proti covidu-19 odmítají. Rakušan poté avizoval, že chce dotazníkovým šetřením specifikovat, jací policisté očkování odmítají a proč.

Švejdar ho nyní ubezpečil, že proočkovanost policejního sboru stále stoupá, řekl Rakušan. Švejdarovi přislíbil, že ho přizve k přípravě příslušné vyhlášky, jejíž novou verzi chystá ministerstvo zdravotnictví. Zároveň zdůraznil, že konkrétní ustanovení této vyhlášky ještě nejsou známa.

U policie Švejdar působí od roku 1987. Začínal na oddělení v Peci pod Sněžkou. V minulosti byl také například šéfem celorepublikové kriminální policie. Před nástupem do funkce policejního prezidenta v prosinci 2018 byl ředitelem pardubické krajské policie.

ingmarie ( 4. ledna 2022 09:23 )

Odchází “ hrdinný “ policejní šéf , který se klepe strachy , aby nemusel nařídit policistům povinné očkování v celosvětové pandemii smrtelné choroby

qtek ( 3. ledna 2022 20:09 )

„Jestliže policejní prezident prohlásí, že v případě povinného očkování odejde deset tisíc policistů, když nenaočkovaných je sedm tisíc, tak zaprvé neumí počítat a zadruhé se dopouští přečinu vyhlašování poplašné zprávy,” prohlásil na adresu Švejdara prezident Zeman.

sarina ( 3. ledna 2022 14:23 )

Nejsem si jista ani tou krávou nebeskou od Dr. Štrosmajera v podání Kopeckého, neříkal to jinak, třeba něco o lítání?

sarina ( 3. ledna 2022 14:17 )

Zajímavé proč jsi nepokračoval růstem od roku 1989 že by záměrně? Kdyby mlátil na Staromáku nevinné děti, že by pokračoval v takovém růstu a Havel by ho nechal kariérně stoupat, nebo že by Havel souhlasil mlácením dětí na Staromáku?

sarina ( 3. ledna 2022 13:14 )

Jenže v té době ve které mu navrhl aby skončil ještě ministrem nebyl, tak že neměl ani právo něco takového po něm chtít, je dobře že to Švejnar zveřejnil, aspoň měl každý možnost si o ministrovi udělat úsudek sám!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud