Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Mozková mlha po covidu? Může za ni zdivočelý imunitní systém, varují vědci

Autor: K. Beránková - 
28. ledna 2022
05:00

Zmatenost, potíže se soustředěním i s pamětí. Řadu lidí trápí po prodělaném covidu tzv. mozková mlha. Výzkumníci z Kalifornské univerzity v San Francisku jsou nyní možná na stopě příčině.

I po mírném průběhu nemoci se můžou objevit neurologické potíže. Lékaři často nevědí, jak pacientovi pomoci, domnívají se, že je jen ve stresu a nabízí antidepresiva nebo jiné léky na uklidnění. Američtí vědci ale zjistili, že problémy mají zřejmě reálný základ. Až u 77 procent pacientů, kteří zažívali přetrvávající mozkovou mlhu, odhalili řadu anomálií v mozkomíšním moku. Šlo především o zvýšenou hladinu bílkovin indikujících přítomnost neurozánětu a neobvyklé objemy imunitních protilátek.

V kontrolní skupině, tedy mezi lidmi, kteří po covidu žádné problémy nepociťovali, neměl anomálie v mozkomíšním moku nikdo.

Jako HIV

„Zvýšená imunitní aktivita měsíce poté, co byl virus pravděpodobně vyléčen, je známkou toho, že problémy vyvolává přetrvávající zánět,“ uvedla vedoucí studie, neuroložka Joanna Hellmuthová. Za fenoménem mozkové mlhy tedy zřejmě není přímo virus, ale zdivočelý imunitní systém, který infekce vybičuje k nežádoucí aktivitě.

Velká část účastníků studie hlásila nástup potíží i měsíc či déle po prodělaném covidu. Tedy v době, kdy už byl koronavirus poražen, ale imunitní systém pokračoval v boji. Bohužel proti vlastnímu tělu. Podobné obtíže podle doktorky Hellmuthové umí vyvolat i jiné koronaviry, virus HIV i další patogeny.

„Pokud nám pacienti říkají, že mají problémy s myšlením a pamětí, měli bychom jim věřit,“ prohlásila lékařka. Přesný mechanismus vzniku potíží a jejich možná léčba ale podle ní vyžaduje ještě další zkoumání.

Video  Velitel dobrovolníků o speciálních covidových týmech, psychických šrámech i nenápadných hrdinech  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Víte že?

Dlouhodobým problémům po nákaze koronavirem se říká »long covid«, neboli dlouhý covid. Týká se více než 10 procent vyléčených.

maxpax ( 28. ledna 2022 14:14 )

Ta mozková mlha po covidu by tedy vysvětlovala ten "volební úspěch" Pětislepence.
Dlouhodobá paměť zdivočelých voličů se zdivočelým imunitním systémem je zcela zamlžená.

Prema M ( 28. ledna 2022 13:02 )

Zmatenost, potíže se soustředěním i s pamětí. Řadu lidí trápí po prodělaném covidu tzv. mozková mlha
Tyto příznaky způsobují také nošení roušek a respirator neboť tělo vdechuje co2 a má nedostatek kyslíku. Studií na to je spoustu. Takže po covidu kdy je tělo unavené je následně priduseno a odkysliceno. Doporučuji pobyt v lese 14 dní a bez držhubky

apoho ( 28. ledna 2022 10:28 )

Mozkovou mlhu mají hlavně novináři v Blesku a Pulkin1

Babisova_drahota ( 28. ledna 2022 10:03 )

Takže žádná nová nevyzkoušená věc.

Kamyl ( 28. ledna 2022 09:07 )

... ano sami přiznali ,že základ vakcíny je pro HIV, kterou nevyužili ..!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa