Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Drtivý dopad covidu na Slovensku: Počet zemřelých vyskočil loni o třetinu

Autor: ČTK - 
26. ledna 2022
11:08

Na pětimilionovém Slovensku loni podle předběžných údajů zemřelo přes 73 000 lidí, tedy výrazněji více obyvatel, než byl průměr za předchozích pět let. Úmrtnost v zemi stoupla na dlouhodobé maximum i kvůli dopadům epidemie covidu-19, v roce 2021 Slovensko čelilo dvěma silným vlnám koronavirové nákazy. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Slovensko nyní v souvislosti s nakažlivější koronavirovou variantou omikron znovu čelí rychlejšímu šíření nákazy.

Celkově na Slovensku loni zemřelo 73 121 obyvatel. Oproti roku 2020, kdy v přepočtu na 100 000 obyvatel dosáhl počet úmrtí v zemi nejvyšší hodnoty za posledních 70 let, to představuje nárůst o téměř čtvrtinu. Epidemie covidu-19 na Slovensku propukla předloni, následně začalo přibývat úmrtí. Počet zesnulých byl loni o 34 procent vyšší než průměr za roky 2016 až 2020.

Loni na Slovensku oproti předchozímu období zemřelo více obyvatel zejména na jaře a pak v závěru roku, kdy zemi zasáhly dvě silné vlny koronaviru. V samotném prosinci byl covid-19 druhou nejčastější příčinou úmrtí obyvatel Slovenska.

Definitivní údaje o počtech a příčinách úmrtí za rok 2021 plánují slovenští statistici zveřejnit v březnu.

Šíření koronavirové nákazy na Slovensku znovu zrychlilo minulý týden, podle hygieniků je nyní koronavirová varianta omikron v zemi dominantní. V úterý laboratoře zjistily dalších 13 840 infikovaných, což je druhý nejvyšší denní přírůstek od propuknutí pandemie. Počet covidových pacientů v nemocnicích ale oproti předchozímu týdnu klesl.

V Česku přírůstek případů nemoci covid-19 překonal v úterý podruhé v řadě rekord. Nově nakažených bylo 39 614, o dvě pětiny více než před týdnem.

offline ( 26. ledna 2022 12:56 )

Těch zase o třetinu přibylo, jako každý rok. Na Slovensku zabírá čím dál větší území Indie, kde státní moc už neplatí a policisté se tam neodvažují ani ve dvou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud