Oblíbená herečka strávila poslední měsíce v Olomouci, kde o ni pečovala sestra. Ta chtěla už před rokem uspořádat rozloučení pro kolegy a přátele, jak si to Hanka přála.

„Vše měla na starost tetina sestra. Chtěla uspořádat rozloučení s kolegy a přáteli, covid to ale nedovolil,“ řekl deníku Aha! hereččin synovec Daniel Maciuch s tím, že rodina se tedy rozhodla uspořádat rozlučku s Hanou Maciuchovou v den prvního výročí její smrti. Tu ale také překazil covid.

„Rozloučení tak proběhlo pouze v kruhu rodinném. Třeba ale ještě nastane čas a přátelé budou moci dát tetě sbohem,“ dodal Maciuch.

V posledních měsících svého života Maciuchová podle našich informací bojovala v olomoucké nemocnici s druhým atakem rakoviny. Zemřela v lednu 2021, ale ještě v listopadu předchozího roku si přitom na nic nestěžovala. Naopak jí bylo líto, že kvůli covidu nemůže pořádně oslavit své 75. narozeniny. „Volal jsem Hance a gratuloval jí. Byla veselá a ve snu by mě nenapadlo, že ji slyším naposledy,“ řekl tehdy Aha! Rudolf Hrušínský (75), který tvořil s Maciuchovou pár právě v Ulici.

Herečka podle jeho slov plánovala velkolepou narozeninovou oslavu odložit. „Rozhodně se na ni těšila,“ zdůraznil Hrušínský. Maciuchová přitom ale věděla, že je to s ní špatné. V divadlech oznámila, že s herectvím definitivně končí. „Bylo to pro mne moc těžké. Hanička mi řekla, že už nebude hrát, že s ní už nemohu počítat,“ potvrdil Aha! principál Ungeltu Milan Hein (74).

Navždy spjatá s Olomoucí

Hrob Hany Maciuchové najdou její příznivci u Olomouce. Urna s ostatky byla uložena do rodinného hrobu v místní části Chválkovice. Právě k Olomouci měla představitelka mnoha filmových, televizních a hlavně divadelních rolí velmi blízko. Rodačka z nedalekého Šternberka tu žila, studovala a také měla první divadelní angažmá. Byla členkou Studia při Divadle Oldřicha Stibora, dnes Moravského divadla Olomouc.

Ztvárnila stovky rolí ve svém milovaném Divadle na Vinohradech i ve filmu. Svou popularitu ale odstartovala postavou rázné Anče z večerníčkovských Krkonošských pohádek (1974). Byla velmi oblíbenou seriálovou herečkou. Mohli jsme ji vidět v Chalupářích (1975), Dynastii Nováků (1982) či jako lahůdkovou Olinu v Ženě za pultem (1977). V právě reprízované Nemocnici na kraji města (1977) ztvárnila žárlivou manželku záletného doktora Blažeje v podání Josefa Abrháma (82).

Se svým životním partnerem Jiřím Adamírou (†67) se společně potkali nejen v kubánských dílech seriálu 30 případů majora Zemana. Do povědomí mladších diváků se dostala jako profesorka Miriam Hejlová v nekonečném seriálu Ulice.

VIDEO: Hana Maciuchová (†75) by slavila narozeniny: Pět jejích nejvýraznějších rolí!

Video
Video se připravuje ...

Hana Maciuchová (†75) by slavila narozeniny: Pět jejích nejvýraznějších rolí! Videohub

Fotogalerie
70 fotografií