Úterý 24. května 2022
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Zataženo, déšť 20°C

„Neodstoupím!“ Boris Johnson pod tlakem kvůli večírkům odmítal kritiku opozice

Autor: ČTK - 
26. ledna 2022
14:42

Britský premiér Boris Johnson nehodlá odstoupit kvůli oslavám, které se konaly loni a předloni v jeho sídle a úřadu v Downing Street a které podle médií porušily pravidla lockdownu. Řekl to dnes při interpelacích v parlamentu. Vyslovil se však pro odstoupení ministrů, kteří poslance vědomě klamali. Výsledky interního vyšetřování dotčených setkání budou brzy zveřejněny, ujistila předtím v rozhovoru s televizí Sky News britská ministryně zahraničí Liz Trussová. V pondělí oznámila zahájení vlastního vyšetřování večírků londýnská policie.

Premiér Boris Johnson dnes po vystoupení labouristického vůdce opozice Keira Starmera ujistil, že bude ve své práci pokračovat. Na přímý dotaz, zda odstoupí, odpověděl: „Ne.“ Starmer přitom Johnsona obvinil z toho, že měnil svá vyjádření ke schůzkám a uváděl parlament v omyl, což by podle něj mělo vést k rezignaci premiéra.

Johnson pochybení připustil, ale odstoupit by podle něj měli ministři, kteří klamali. Řekl však, že mnoho lidí se ho chce zbavit. „Ale důvodem, proč (Starmer) chce, abych se mu klidil z cesty, je ten, že ví, že této vládě lze důvěřovat v tom, co dělá,“ prohlásil Johnson povzbuzovaný pokřiky konzervativních poslanců.

S napětím se nyní očekává zpráva z interního vyšetřování vysoké úřednice Sue Grayové. Pokud by z něj vyplynulo, že byla porušena pravidla lockdownu, dospěla by záležitost pravděpodobně k hlasování o vyslovení nedůvěry premiérovi. Není přitom jasné, zda bude možné zprávu zveřejnit celou.

Johnsonův mluvčí dnes podle agentury Reuters řekl, že premiér zatím zprávu Sue Grayové nedostal a nemůže říct, kdy by mohla být zveřejněna. Neví ani, zda už byla dokončena. Mluvčí však ujistil, že ji chce vláda zveřejnit co nejrychleji.

Také ministryně Trussová dnes ráno řekla, že Johnson zatím zprávu o akcích v Downing Street nedostal, a vyzvala lidi, aby počkali na zjištění vyšetřování a až pak se vyjadřovali k Johnsonově budoucnosti. „Zdá se, že to vyjde velmi brzy. Tak navrhuji, abychom počkali na fakta a neprobírali různé útržky spekulací o tom, co se možná stalo,“ řekla Trussová stanici Sky News.

Ministryně řekla, že ona sama se žádných večírků ani nezúčastnila, ani na ně nebyla pozvána. Její podpora Johnsonovi je prý neochvějná. „Má moji naprostou podporu,“ dodala Trussová. Připustila však také, že je zjevně potřeba změnit kulturu chování v Downing Street.

Video  Johnson mezi ovcemi, voliči, studenty či mechaniky v depu formule: Britský premiér pak triumfoval v předčasných volbách.  - Reuters
Video se připravuje ...

tomik007 ( 26. ledna 2022 15:40 )

BURES tohle před odchodem rikal take 👅

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa