Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Premiér si užívá odložené líbánky. Do Downing street zatím vtrhli stěhováci

Autor: BBC, vja - 
17. srpna 2022
09:38

Končící britský premiér Boris Johnson je se svou ženou Carrie během posledních dvou týdnů již na druhé dovolené, za čož se stal terčem kritiky mnohých svých politických kolegů. Během pondělí se před jeho sídlem na Downing Street objevilo několik stěhovacích vozů. 

Johnson, který byl donucen oznámit svůj odchod z úřadu po červencové vzpouře kabinetu, by měl oficiálně odstoupit 6. září. Nahradit by jej na pozici předsedy Konzervativní strany a postu premiéra následně měla buď Liz Trussová, nebo Rishi Sunak.

Johnson se po předchozím pobytu na Slovinsku vydal na týdenní dovolenou do Řecka, kde jeho otec vlastní vilu. Podle slov premiérova mluvčího by se měl vrátit během víkendu. Na vystěhování ze služebního bytu a kanceláře by pak měl mít ještě přibližně dva týdny. Johnson se však evidentně rozhodl zahájit stěhovací práce ve své nepřítomnosti, jelikož během pondělí zaplnily část Downing Street vozy stěhovací služby.

Nemohu rozhodovat o premiérových plánech. Nyní je každopádně na dovolené  a vrátí se během víkendu. Pokud by bylo potřeba učinit bezodkladná rozhodnutí, bude o všem patřičně informován. Mezitím jej na případných schůzích může zastoupit vicepremiér Dominic Raab,“ řekl Johnsonův mluvčí.

Kritikou směrem k Johnsonově osobě nešetřili opoziční labouristé. „Důkazy z posledních několika ukazují, že existuje pouze mizivý rozdíl mezi tím, jestli je premiér v úřadu či ne. Tak jako tak není schopen rozumně řešit krizi v oblasti rostoucích životních nákladů. Pro Borise je to všechno jedna velká party,“ uvedl mluvčí strany.

Předseda labouristů Sir Keith Starmer přitom nedávno taktéž čelil kritice za odjezd na dovolenou na Mallorce zatímco se země potýká s rostoucími cenami energií a pohonných hmot. Pro BBC Radio 4 uvedl: „Jako předseda Labouristů mám velmi důležitou funkci v čele opozice. Zároveň mám však důležité povinnosti jako otec, tudíž se za dovolenou s dětmi a manželkou omlouvat nehodlám. Je to naše první společná dovolená během posledních tří let.“

Johnson sdílí služební byt na Downing Street 11 se svou ženou Carrie. V roce 2020 vyvolala kontroverzi rekonstrukce prostor poté, co vyšlo najevo, že její část uhradil jeden z členů strany Toryů, a to nad rámec státního grantu 30 000 liber, který Johnsonovi pobírá právě na pokrytí nákladů za údržbu. Následné vyšetřování odhalilo, že premiér vynaložil celkem 112 000 liber na splacení nákladů jednomu ze svých stranických kolegů.

Premiérův mluvčí uvedl, že Johnson bude mít při vystěhování možnost odstranit veškerý nábytek zakoupený ze soukromých zdrojů. Předměty zafinancované daňovými poplatníky však na místě setrvají.

Video  Carrie Johnson - Kdo je třetí manželka Borise Johnsona?  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi