Neděle 22. května 2022
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno 22°C

Ostrov se dlouho chlubil tím, že nemá covid. Pak tam přistálo letadlo plné nakažených

Autor: Darina Jíchová - 
22. ledna 2022
09:16

Tichomořský ostrov Kiribati se donedávna pyšnil tím, že neměl žádný případ covidu-19. Od soboty zde však bude platit přísný lockdown, na ostrov totiž přiletělo letadlo z Fidži. Testy následně ukázaly, že nejméně dvě třetiny cestujících na palubě letu mají covid-19, uvedl list Daily Mail.

Kiribatské úřady nyní dělají všechno pro to, aby zabránily šíření covidu-19 v zemi. Letadlo společnosti Fiji Airways přiletělo do kiribatské metropole South Tarawa minulý pátek, jednalo se o vůbec první let po 10 měsících od uzavření hranic. Přestože na ostrově neměli případy infekce, vláda trvala na proticovidových opatření.

Bohužel se u 36 z 54 pasažérů potvrdil covid-19, následně byla nemoc zaznamenána u dalších čtyř osob mimo nakažené cestující. Úřady chtějí zabránit dalšímu šíření onemocnění. Ty nejdříve nakažené turisty izolovaly do karanténního centra, k lockdownu se přiklonily, až když se objevily případy covidu-19 mimo lidi z letu z Fidži.

Ostrované mají z covidu strach

Toto úterý se potvrdila nákaza u člena ochranky karanténního centra, dva jeho blízké kontakty z vesnice Bouta jsou v karanténě, další dva pozitivní případy se prokázaly v komunitě ve čtvrtek. Čtvrtý případ potvrdila vláda v pátek, proto bude od soboty zaveden lockdown a večerka. Opatření budou dost přísná, lidé nebudou smět opouštět své domovy. Ven budou smět jen při cestě do a z práce či za lékařem nebo na nákup. Uzavřeny budou i školy.

Ostrov se dlouho chlubil tím, že nemá covid. Pak tam přistálo letadlo plné nakažených. Ostrov se dlouho chlubil tím, že nemá covid. Pak tam přistálo letadlo plné nakažených. | Profimedia.cz

Lidé z Fidži stráví v karanténě 14 dní, před odletem budou otestováni. Kiribatské úřady rovněž pátrají, kde se cestující nakazili a zda před letem byli testováni, nebo zda se prokazovali jen vakcinačním certifikátem. Ostrované se podle výpovědí covidu-19 velmi bojí, zvláště jeho tíživého dopadu.

„Jako rodiče se obáváme o naše děti, které na rozdíl od nás ještě nejsou očkované a ani ještě k vakcíně nemají přístup,“ sdělil tisku dvaatřicetiletý učitel a otec tří dětí Kareaua Nawaia. „Lockdown může přijít dost pozdě. Naši milovaní a krásní lidé, prosím vás, vyhýbejte se zbytečnému cestování a kontaktům, virus se nebude šířit, pokud se my nebudeme pohybovat,“ vyzval lékař Tabutoa Eria. Znepokojilo ho to, že vláda s uzávěrou vyčkávala.

Na ostrově je málo plně očkovaných

Vláda oznámila, že plně očkováno je pouze 53,1 procenta dospělé populace, na 93,4 procenta však už obdrželo první dávku. Vláda a tamní zdravotnické kapacity urgují ostrovany, aby s očkování neotáleli. „Během této složité situace se vláda obrací na starší obyvatele, církev, ostrovní rady, komunitu a lídry omladiny a žádá si jejich podporu a spolupráci ve snaze ochránit zdraví národa,“ stojí v prohlášení vlády.

„Jediný způsob, jak můžeme s virem bojovat, je vakcinace, a proto veřejnost vyzýváme, aby šla na druhou dávku,“ dodali představitelé vlády. Odlehlé ostrovy včetně Kiribati postupují podle strategie nulového výskytu a často se uchylují k uzavírání hranic a zákazu cestování. Podle mnohých expertů je strategie nulového výskytu neudržitelná.

Video  Jděte na booster, apeluje Válek. Vakcinolog zmínil výhled pro čtvrté dávky a sezony covidu.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 22. ledna 2022 18:01 )

Omasta ( 22. ledna 2022 10:47 )

Já bych všechny ty úředníky, co se snaží zabránit nákaze mlátil po hlavě. Je dobře známo, že se nakazí všichni a když se tomu brání pomocí lockdownů, způsobí to prodloužení epidemie. Samozřejmě, že mají mnoho cest, jak to přežít bezbolestně: najít si doktora, který vás neodmítne léčit. Otužovat se, brát vitamíny ADEK2. Víc není třeba. Ohrožené osoby (obezní diabetici), co se uzdravily po vitamínech, vám to potvrdí.

Jirik-ta ( 22. ledna 2022 10:07 )

to jsou ta opatření, která stojí tolik peněz.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa