Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Dítě se krátce po sobě nakazilo různými variantami. Omikron obchází imunitu, říkají odborníci

Autor: pom - 
6. ledna 2022
12:40

V prosinci delta, nyní omikron! Dítě v pražské základní škole na Proseku se jen krátce po sobě nakazilo dvěma variantami koronaviru, informoval na svém twitteru starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Odborníci se shodují, že jednou z vlastností nové varianty covidu - omikron - je právě obcházení imunity.

„Výsledky včerejšího testování: z 970 testovaných žáků je pozitivních 12. V pěti případech se jedná o variantu delta a ve dvou omikron. Jedno z pozitivně testovaných dětí mělo v prosinci deltu a nyní je pozitivní s omikronem,“ uvedl Portlík ve středu. Jednotlivé varianty odhalila laboratoř, která vzorky jako jedna z mála sekvenuje.

„Pokud nebudeme chtít mít školy opět dlouho zavřené, tentokrát nikoli z důvodu lockdownu, ale vysokého promoření a karanténních opatření, omikron nás nutí změnit přístup k testování. PCR a sekvenování,“ doplnil Portlík.

Reinfekce variantou omikron takřka okamžitě po prodělání delty je podle odborníků možná kvůli tomu, že nová varianta koronaviru je schopna obcházet imunitu. „Jednou z typických charakteristik varianty omikron je, že uniká vytvořené imunitě,“ uvedl ve čtvrtek biochemik Martin Dienstbier a potvrdil, že prodělání varianty delta k ochraně nestačí. 

„Obchází imunitu jak po prodělané nemoci, tak po vakcinaci. Víme, že pakliže je někdo naočkovaný, tak po třech měsících už klesá účinnost proti omikronu. Chce to tedy co nejrychleji podávat posilující dávky,“ řekla pro server iRozhlas.cz imunoložka Ruth Tachezy s tím, že by se měli očkovat i lidé, kteří onemocnění prodělali.

„Teprve tato kombinace jim poskytne dostatečnou ochranu. Jak po prodělaném onemocnění, tak po dvou dávkách vakcíny není proti omikronu dostatečná imunita. Klesá to až ke dvaceti procentům, což je téměř nic,“ dodala.

Video  Epicentrum - Petr Smejkal  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

David Klein ( 7. ledna 2022 10:48 )

A zapomněla si dodat že trpěl srdeční vadou už od narození, nebo se léčil se srdcem delší dobu. Bože to ste tak vážně tupý že za všechno může očkování? Očkování může i za to že v Zimbabwe jsou povodně v USA tornádo a venku mrzne..... 🤦🏻‍♂️

Athina ( 7. ledna 2022 07:30 )

Opet manipulativni clanek za ucelem aby vzbudili paniku kvuli ockovani malych deti...to je az neskutecne jak si mysli, ze jsou vsichni tak hloupi..pred nedavnem to byly stredni rocniky, pred tim lide v duchodu...kombinace politiku a prodejných pisalku je neskutecna. To je asi poprve od 89 roku,kdy jsou novinari takto ucelove vyuzivani k manipulaci lidi a jsou z nich prodejne ovce.

deratizater ( 7. ledna 2022 07:21 )

pokud jsou děti zdravé tak si jejich imunita poradí se všemi mutacemi

deratizater ( 7. ledna 2022 07:18 )

Neničit dětem imunitu mRNA sračkovakcínami ale přeléčovat je Ivermectinem a nakoupit v Číně bezpečné inaktivované vakcíny

David Klein ( 7. ledna 2022 04:20 )

A v únoru bude mít optimuse a v březnu gorgorotha.....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud