Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Za Schillerovou zůstala rekordní „sekera“ ve státní kase: 420 miliard! Co předvede Stanjura?

Autor: ČTK - 
6. ledna 2022
11:30

Hospodaření státu loni skončilo s rekordním schodkem 419,7 miliardy korun, většinu roku měla přitom pod palcem státní kasu bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). V roce 2020 vykázal státní rozpočet deficit 367,4 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom ve čtvrtek informoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Výsledek státního rozpočtu byl ovlivněn dopady pandemie koronaviru a doprovodnými podpůrnými opatřeními. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 500 miliard korun. Nejvyšší schodek měl doposud rozpočet kvůli dopadům pandemie právě za rok 2020.

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply meziročně o 11,8 miliardy korun na 1487,2 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 35,4 miliardy na 1,29 bilionu korun. Celkové výdaje rozpočtu vzrostly o 64 miliard na 1906,9 miliardy korun.

Od letošního ledna Česká republika hospodaří v rozpočtovém provizoriu, v jehož rámci jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostanou v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Důvodem provizoria je fakt, že Sněmovna do konce loňského roku neschválila návrh státního rozpočtu. Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) jej navrhla se schodkem 377 miliard korun, nový kabinet chce deficit snížit pod 300 miliard Kč omezením výdajů. Zvýšení daní odmítá.

Inkaso daňových příjmů zaostalo za minulým rokem

Provizorium by mělo podle vyjádření ministerstva financí trvat do konce března a stát je na něj podle úřadu připraven.

Za nižším než plánovaným schodkem 500 miliard korun byly podle ministerstva financí především daňové příjmy. Překročily plány ministerstva o 96,1 miliardy korun.

„Za tímto výsledkem stál v prvé řadě vyšší objem mezd a platů, spotřební výdaje domácností, ale i nízké využití nově zavedeného institutu zpětného uplatnění daňové ztráty a mimořádných, zrychlených odpisů podnikatelskými subjekty. Na druhou stranu inkaso čistě daňových příjmů státního rozpočtu zaostalo pod úrovní roku 2020 o 19,2 miliardy korun,“ uvedlo MF.

Video  Fialova vláda úřadovala: Seškrtané zvýšení platů a návrat testů do firem  - ČTK
Video se připravuje ...

sekebo ( 8. června 2022 19:44 )

Elektrikář z Opavy poznává, jaké nesmysly a sliby blábolil z opoziční lavice před volbami.

LuCo ( 7. ledna 2022 19:22 )

Zbyňda z Opavy to vypulíruje jak financ kozu!

sarina ( 6. ledna 2022 16:42 )

Taky by mě zajímalo co předvede, trvá mu to moc dlouho!

Tara-Tara ( 6. ledna 2022 12:35 )

co by asi mohl Stanjura předvést, než potichu schodek navyšovat a stačit u toho řvát, že za to může Babiš....klasika

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa