„Flurona“ je v Česku už dlouho, říká primář. Mohou viry chřipky a covidu společně zmutovat?
V Izraeli byl potvrzen první případ kombinace covidu a chřipky. Dvojí nákazu začali vědci nazývat „flurona“ (tedy influenza a korona), objevil se i název chřipcovid. Ačkoli jde podle Izraleců o první oficiálně potvrzený případ, podle expertů není pacientka jediná nakažená fluronou. Jak řekl Blesk Zprávám MUDr. Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem, případy současné nákazy chřipkovým virem a covidem-19 už zaznamenali na jaře 2020. Co znamená souběh covidu-19 a chřipky pro lidský organismus, kdo může být dvojí nákazou ohrožen a mohou tyto viry vytvořit společnou mutaci?
Fluronou se nakazila mladá těhotná žena, která byla přijata do nemocnice ve městě Petach Tikva s mírnými příznaky covidu a dýchacími problémy. Lékaři z Beilinsonské nemocnice ženě provedli testy na covid i na chřipku a oba se vrátily pozitivní. Žena nebyla očkovaná ani proti covidu-19, ani proti chřipce.
Ačkoli jde podle webu Mirror o první oficiálně potvrzený případ, podle expertů není pacientka jediná nakažená fluronou. S oběma viry najednou se podle nich již v minulosti potýkalo několik pacientů, které ale lékaři v nemocnicích testovali jen na jeden z nich.
O případ pacientky s fluronou se nyní zajímá i zdejší ministerstvo zdravotnictví. Za cíl si dalo zjistit, zda kombinace dvou virových onemocnění nezpůsobuje ještě o úroveň těžší průběh nemoci.
Další oficiálně potvrzený případ souběhu chřipky a covidu-19 oznámilo i Chorvatsko.
Primář: Nic výjimečného, nemocné byly i děti
Zpráva z Izraele samozřejmě vyvolala reakce, jak moc může být souběh chřipky a covidu-19 nebezpečný a zda se skutečně jedná o jeden z prvních prokázaných případů. Jak řekl Blesk Zprávám MUDr. Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Ústí and Labem, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, výskyt dvou infekcí postihujících dýchací cesty současně není nic výjimečného.
„Na podzim 2021 jsme takové případy pozorovali zejména u dětí (častěji u kojenců či batolat), které se nakazily v jeden čas koronavirem a RSV (= respirační syncyciální virus). Zatímco covid-19 u nich probíhal velmi mírně, do nemocnice je obvykle přivedl těžší průběh RSV infekce s obtížným dýcháním při postižení drobných průdušek,“ uvedl Dlouhý.
Podle něj navíc současné nákazy chřipkovým virem a SARS-COV-2 zachytili v nemocnici v Ústí již na jaře 2020 u několika pacientů. Primář zdůraznil, že průběh onemocnění u všech pacientů nebyl nijak vážný. Česká Společnost infekčního lékařství už má podle něj také souběh dvou virových onemocnění uveden v léčebných postupech a návodech.
Problém pro nemocné i zdravotní péči
„Aktuální situace byla specifická jen tím, že jeden člověk souběžně onemocněl oběma viry, resp. toto bylo prokázáno laboratorním vyšetřením,“ okomentoval zprávu od Izraelců MUDr. Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Zároveň ale upozornil, že rozhodně není vhodné, pokud by obě infekce proběhly současně nebo v krátkém časovém odstupu.
„Problém může vzniknout jak na straně nemocného (dvě závažná onemocnění mohou vést ve vyšší míře k dalším komplikacím včetně případného úmrtí), tak na straně zdravotnického systému (limitace zajištění dostupnosti zdravotní péče v případě velkého výskytu onemocnění),“ vysvětluje Kynčl s tím, že jak chřipka, tak i covid-19 mohou způsobit zdravotní komplikace i u zdravých lidí.
Kdo je při souběhu virů nejvíce ohrožen?
I když chřipka i koronavirus mohou proběhnout mírně, obě nemoci ale mohou způsobit závažná onemocnění, zejména u rizikových skupin.
„Větší nebezpečí hrozí určitě lidem, kteří nejsou očkovaní a kteří mají nějaké rizikové faktory, například metabolické onemocnění, onemocnění kardiovaskulárního systému, chronické plicní onemocnění nebo jsou imunitně komprimovaní,“ řekl Blesk Zprávám praktický lékař MUDr. Ivo Procházka.
Dále jsou podle Kynčla ohroženy starší osoby, osoby s chronickým onemocněním, bez ohledu na věk a také pacienti trpící obezitou.
Společná mutace? Byla by to rarita
Pokud se dva viry „sejdou“ v těle pacienta, naskýtá se otázka, zda mohou vytvořit nějakou společnou mutaci.
„Oba viry jsou schopny tvořit mutace, právě tato vlastnost je důvodem jak každoročních chřipkových epidemií, tak dalších vln koronavirové pandemie, nicméně jedná se o dva odlišné viry. Společnou mutaci dvou typově odlišných virů - chřipky a SARS-CoV-2 - si lze jen těžko představit. Jednalo by se asi o takovou raritu, jako by byl například stejně vysoce nepravděpodobný mutant virů žloutenky a spalniček,“ uklidňuje Jan Kynčl ze SZÚ.
I podle Kynčla je u řady respiračních onemocnění souběžná infekce možná a během zimní sezony bývá nikoliv zřídka prokazována jako tzv. smíšená infekce.
Větší riziko souběhu v této sezóně
Proti chřipce i covidu-19 se lze očkovat, odborníci doporučovali, že je možné očkovat se proti oběma onemocněním naráz. Očkovat se samozřejmě mohou i těhotné ženy. Lékaři navíc dodávají, že letos lze očekávat na našem území větší výskyt chřipky, tím pádem i riziko souběhu obou nemocí.
„Společnost není na rozdíl od loňska izolována v lockdownech a také ochota nosit roušky je menší,“ uzavřel primář Pavel Dlouhý.
Blbej je taky ten sračkovid, absťákovid, blitkovid, vlkkovid a smradonohokovid.