Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Ve Francii objevili novou variantu! Jak rychle se šíří a překoná vzdáleně příbuzný omikron?

Aktualizováno -
4. ledna 2022
20:38
Autor: tsv - 
4. ledna 2022
14:49

Ve Francii se objevila další mutace. Jde o vzdálenou příbuznou omikronu a je pravděpodobně zas o úroveň odolnější vůči očkování proti koronaviru. Nákaza novou mutací se zatím potvrdila u 12 lidí poblíž města Marseille na jihu Francie, Světová zdravotnická organizace (WHO) ji zatím neoznačila za cíl vyšetřování.

Nová varianta dočasně pojmenovaná IHU má 46 mutací původního kmene koronaviru, což znamená větší odolnost vůči vakcíně. Na základě trasování kontaktů se varianta zřejmě dostala do Francie z afrického Kamerunu, zatím ale podle vědců nevykazuje známky toho, že by měla v dohledné době překonat omikron. Ten nyní tvoří 60 procent všech nových infekcí ve Francii.

Vědci na IHU poprvé narazili 10. prosince, od té doby se zatím nijak závratně nerozšířila. I z toho důvodu se na variantu zatím WHO nezaměřila a ani ji neoznačila za rizikovou. Variantu potvrdil profesor Philippe Colson, který vede vědecký tým zodpovědný za její odhalení. „Ano, opravdu máme v oblasti Marseille několik případů této nové mutace,“ řekl serveru DailyMail.

„Odhalení znovu dokazuje, jak nepředvídatelné je šíření nových mutací ze zahraničí. Ukazuje také, že je nesmírně náročné mít takové rozšiřování pod kontrolou,“ napsal tým vědců. Francie ale dbá na trasování a vzorky pravidelně zkoumá, na nové mutace tak přichází poměrně rychle.

„Měli bychom tuto i jiné varianty pozorovat, ale není důvod ke znepokojení právě kvůli této variantě,“ řekl dnes agentuře DPA expert na virové varianty Richard Neher ze švýcarské Basilejské univerzity. Americký epidemiolog Eric Feigl-Ding na twitteru napsal: „Kvůli variantě B.1.640.2 si zatím nedělám žádné velké starosti. Pochybuji, že se prosadí proti omikronu a deltě.“

Video  Spojení delty a omikronu budí obavy. Virolog zmínil nebezpečí u zvířat a špatné britské zprávy  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa