Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

Nárůst případů v Česku? Může za to omikron i delta, říká Maďar. Experti chtějí lepší trasování

Autor: ČTK, sova - 
4. ledna 2022
16:51

Epidemie koronaviru v Česku zesílila. V pondělí přibylo 9333 potvrzených případů nákazy, nejvíce od úterý 21. prosince. Proti předchozímu pondělí je to nárůst o zhruba 2500 případů. Mírně přibylo hospitalizovaných. Podle epidemiologa Rastislava Maďara se na nárůstu počtu případů podílí ještě dosavadní varianta koronaviru delta i nová omikron.

Odborníci předpokládali, že v novém roce bude nakažených přibývat. „Nárůst incidence by nastal v lednu i bez omikronu se samotnou deltou, ale za další stoupání bude už zodpovědný hlavně omikron, který deltu rychle nahrazuje a vytěsňuje,“ napsal Maďar.

Odborníci kvůli šíření varianty omikron doporučují zkrátit izolaci a karanténu, zvýšit kapacity testování a testy zdarma i pro neočkované. Navrhují také trasovat nejdříve nejčerstvější případy, případně prioritně zdravotníky. Uvedli to lidé z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (Bisop), kteří zveřejnili návrhy, jak je podle nich nutné v příštím týdnu upravit systém testování, trasování, izolací a karantén, aby byl stále efektivní. O zkrácení izolací a karantén na pět dní po vzoru některých dalších zemí by ve středu mohla jednat vláda.

Testy zdarma by měly být dostupné i pro neočkované

Dobu mezi vystavením žádanky a testem na covid je podle odborníků potřeba maximálně zkrátit. Stát by si podle nich měl udělat analýzu dostupnosti testů v jednotlivých regionech a na základě toho navýšit kapacity testování tak, aby čekací doba v žádném regionu nebyla delší než 24 hodin. Odborníci jsou také pro větší využívání antigenních testů, které dělají zdravotníci. Pozitivní výsledek takového testu by v případě, že má pacient zároveň symptomy covidu, měl být považován za dostatečný pro izolaci.

Testy zdarma by podle odborníků měly být dostupné i pro neočkované. Placení testů jako motivace k očkování se podle nich už vyčerpala. „Součástí tohoto kroku by mělo být posílení využívání samotestů. Ve Velké Británii jsou v lékárnách zdarma přístupné testy proveditelné doma, je také možné si je nechat doručit domů poštou,“ uvedli.

Možnost vlastního trasování i pro firmy, navrhují experti

Kritickým místem celého systému je podle odborníků také doba od výsledku testu k trasování pozitivního pacienta a jeho rizikových kontaktů. Zástupci Bisop proto doporučují větší automatizaci například pro kolektivy, kde je infekce častá. Ve školách už by mělo fungovat, že v případě výskytu pozitivního případu se žákům či učitelům automaticky vystaví žádanka na test. Podobně by to mohlo podle odborníků fungovat v pracovních kolektivech či sociálních zařízeních. Možnost vlastního trasování, které usnadňuje hygienikům práci, navrhují odborníci dát i firmám či orgánům státní správy. Nyní ji mají jen jednotlivci.

Bisop doporučuje nejprve trasovat nejčerstvější případy, u kterých je větší šance zabránit dalšímu šíření nákazy. Nyní hygienici a externí spolupracovníci vyřizují případy od nejstarších. Stát by měl zvážit i možnost, že by se prioritně testovali a trasovali zdravotníci podobně, jako je tomu v Norsku.

Kvůli omikronu hrozí příliš velký podíl osob v izolaci

Protože je varianta omikron více infekční, hrozí, že bude v jednu chvíli v karanténě či izolaci násobně více lidí než v dosud největších vlnách epidemie covidu. To může ohrozit fungování ekonomiky i společnosti. Při počtu 30 000 až 50 000 nových případů denně by u desetidenní izolace mohlo být v jednu chvíli v izolaci 300 000 až 500 000 lidí. K tomu je potřeba připočítat také jejich rizikové kontakty, které budou v karanténě.

V jednu chvíli tak může být v izolaci či karanténě i pět až deset procent populace,“ uvedli odborníci. Doporučují proto zkrácení doby izolace a karantény, které by bylo podmíněné negativním testem na konci.

Video  Fiala a spol. vysvětlují: Nová opatření v boji s covidem a proč učitelé dostanou jen drobné?  - ČTK
Video se připravuje ...

Prema M ( 5. ledna 2022 00:36 )

Blesku už máme Ihu, omikron netahne. Honem napište velký titulek Bububu Ihu je tady.!!!!!

UFO1 ( 4. ledna 2022 23:18 )

Peníze pojišťoven se prosustruji zbytečným testo­váním­,tra­sová­ním,pak nebudou na léčbu skutečných nemoci OSTUDA, Babiš a Fiala jsou na stejné lodi

Omasta ( 4. ledna 2022 20:17 )

Máš nějaký důkaz, že jim na to skočil i Putin?.

Stano1963 ( 4. ledna 2022 20:07 )

proto Rusko mělo lockdown, to bych chtěl vysvětlit, proč jim na tu informační válku skočil i Putin

Omasta ( 4. ledna 2022 18:18 )

Nekecej! My jsme věděli už v únoru 2020, co se bude dít. Lukašenko v projevu k dělníkům vysvětlil, že covid je normální chřipčička. A veškeré desinformace o covidu jsou produkty informační války, které mají za cíl poškodit ekonomiku. Samozřejmě že se toho chopili různí korupčníci (Babiš), kteří na poškozování ekonomiky dosud vydělávají.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud