Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Omikron bude spása? Lidi do nemocnic tolik neposílá, potvrdila studie. Má to ale háček

Autor: ČTK - 
22. prosince 2021
19:02

Při nákaze koronavirovou variantou omikron je nižší riziko vážného průběhu onemocnění covid-19 i riziko hospitalizace než při nákaze variantou delta, vyplývá z nové jihoafrické studie. Výsledky však pravděpodobně částečně ovlivnila skutečnost, že obyvatelé Jihoafrické republiky měli lepší imunitu proti covidu-19, když se začala šířit varianta omikron, než jak tomu bylo o několik měsíců dříve s příchodem delty, upozornili podle Reuters autoři výzkumu.

V situaci, kdy se země po celém světě snaží reagovat na šíření varianty omikron, se ocitly otázky o její závažnosti v centru vědeckých i politických debat.

Autoři nejnovější studie porovnali data o případech nákazy variantou omikron od října do listopadu se záznamy o nákazách variantou delta od dubna a listopadu v Jihoafrické republice. Na výzkumu se podíleli vědci z Národního institutu pro přenosná onemocnění (NICD) a několika vysokých škol, včetně univerzity Witwatersrand v Johannesburgu a univerzity KwaZulu-Natal.

Podle závěrů studie je při nákaze omikronem nebezpečí hospitalizace o zhruba 80 procent nižší oproti nákaze deltou. U pacientů, kteří se dostanou do nemocnice, je pak při infekci omikronem riziko vážného průběhu o asi 30 procent nižší než u pacientů s deltou.

Sami autoři studie ale varovali před unáhlenými závěry ohledně vlastností omikronu. Upozornili, že bylo těžké zhodnotit, jak velký vliv na výsledky mohl mít nárůst imunity v populaci.

První řádně provedený výzkum

Paul Hunter z britské vysoké školy University of East Anglia ke studii řekl, že jde o první řádně provedený výzkum, který porovnává závažnost omikronu a delty. Hlavní slabinou studie je ale podle něj skutečnost, že srovnává data o omikronu z jednoho období a data o deltě z druhého.

„I přesto, že u lidí infikovaných omikronem byla menší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici, než u lidí s deltou, není možné říci, zda je to díky vlastním rozdílům v nebezpečnosti viru, nebo zda je to zapříčiněno vyšší imunitou v populaci v listopadu ve srovnání s dřívějšími měsíci tohoto roku,“ upozornil Hunter.

„Z pohledu pacienta, kterému jde hlavně o to, aby mu nebylo příliš zle, na tom do jisté míry příliš nesejde. Je to ale důležité vědět, abychom mohli zlepšit zhodnocení pravděpodobné míry tlaku na zdravotní systém,“ podotkl Hunter.

Podle studie britské vysoké školy Imperial College London, jejíž výsledky byly zveřejněny minulý týden, nic nenaznačuje, že by průběh onemocnění byl u omikronu mírnější než u delty. Autoři této studie však uvedli, že pracovali s omezenými daty ohledně hospitalizací.

Video  Viděl jsem umírat seniory, které od očkování odradily jejich děti, říká primář Straka  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

frantacizek ( 23. prosince 2021 09:08 )

tady je myslím více než vhodné počkat na data tady u nás z Evropy, do té doby není možné nic předpovídat. Máme zde medianem starší i obéznější populaci, hlavně bohužel obézní děti, doufejme, že mezi touhle "dispozicí" v interakci s virem nenastane rovná se..

viho ( 23. prosince 2021 08:53 )

Koronavirus se začal poprvé šířit na vojenských hrách ve Wuchanu v říjnu 2019. Je docela možné, že si tam čínští soudruzi chtěli vyzkoušet, co takový virus dokáže. Státní útok na armádu cizího státu je vyhlášením války. Problém je v tom, že většina světa si válku stále představuje jako řinčení zbraní, takže nechápe, že začala třetí světová válka s Čínou vedená úplně jinými prostředky. Místo dělostřelecké přípravy má Čína tzv. jednotnou frontu, která paralyzovala odezvu většiny států tím, že si podmanila jejich čelní představitele. A nyní světovou populaci zabíjí Wuchanský virus, který nahrazuje vojenskou ofenzívu invazní armády. V ČR je už více obětí než za druhé světové války, v Polsku vymírá jedna vesnice denně, v USA milion mrtvých, atd. Není tohle válka?

dynaty ( 23. prosince 2021 06:08 )

proč s Čínou?

slafa ( 23. prosince 2021 03:47 )

Jak muzou vedet ze je to virus? Nebyl nikde isolovan,takze nemuzou mit ani test.Je to jen lehka ryma s kaslem,ktera tady vzdy byla. http­s://ww­w.bit­chute­.com/v­ideo/L­eV8g7w­b***/

holahej ( 23. prosince 2021 02:44 )

U nás v létě covid mizí a řádí v zimě tak jaképak srovnání s JAR vzhledem k opačnému ročnímu období.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa