Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Změna u 3. dávek: Od 27. prosince i pro 30+. Mají ji i Fiala, Černochová, Babiš a Schillerová

 • Autor: Jakub Veinlich,ČTK - 
  Aktualizováno -
  22. 12. 2021
  18:52
  22. 12. 2021
  05:00

  Od pondělí 27. prosince si mohou pro prosilující dávku očkování proti covidu-19 přijít lidé starší 30 let po pěti měsících. Na tiskové konferenci po středečním  jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). „Týká se to i lidí, kteří nejsou objednaní,“ doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dosud tuto možnost měli lidé nad 45 let. Třetí, posilující dávky vakcín propagují přitom jak vládní, tak opoziční politici. Kdo na ni již také vyrazil?

  Denní přírůstky nakažených v mezi týdenním srovnání klesají skoro tři týdny, jenže Evropou obchází obava z varianty omikron. „Jsme v sestupné fázi, která ukazuje, že variantu delta se podařilo zvládnout. Do Vánoc nedojde k tomu, že bychom šli nahoru,“ předpověděl další vývoj v rozhovoru pro Blesk Zprávy epidemiolog Roman Prymula.

  Sám se ale obává vánočních rodinných sešlostí, protože omikron umí obcházet imunitu, kterou člověk mohl získat po dvou dávkách očkování. „Ta varianta dokáže obcházet imunitu navozenou jak proběhlým onemocněním, tak vakcinací,“ varuje Prymula a s obavami vyhlíží situaci za hranicemi. U nás by prý k masivnímu šíření varianty omikron mohlo dojít už v polovině ledna.

  „To, co zatím funguje, je trojdávkové schéma, kde ta účinnost by se mohla pohybovat na 70 až 75 procentech,“ nabádá Prymula, aby lidé nepodceňovali třetí dávku vakcíny. Příkladem přitom jdou také politici. Ať už z vládního nebo opozičního tábora. Kdo už pro posilující dávku vyrazil?

  Video  Prymula v Blesku: Epidemiolog poradil čtenářům s vakcínami a školy by před Vánoci zavřel  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 1.Babiš mezi prvními

  Dnes už bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) patřil k prvním lidem, kteří dostali v Česku vakcínu proti koronaviru. Pro první dávku si přišel loni 27. prosince do Ústřední vojenské nemocnice. Pro třetí - posilující vakcínu pak na to samé místo týden po říjnových volbách. 

  „Očkování je stále to nejdůležitější. Já jsem byl na třetí dávce, ale podle statistik tady stále máme hodně seniorů, kteří nejsou naočkovaní vůbec. Je strašně důležité, aby se naočkovali,” řekl tehdy po aplikaci další dávky vakcíny. Pro ni si chtěl původně přijít den před volbami, ale cítil se podle svých slov vyčerpaný, a tak termín posunul. 

  Video  První dávka pro Babiše! V Česku začalo očkování proti covidu-19  - Blesk
  Video se připravuje ...

 • 2.Fiala na vakcínu těsně před Zemanem

  Posilovací dávku má za sebou také nový premiér Petr Fiala (ODS). Pro vakcínu si došel v pracovně dost náročný den. V pondělí 13. prosince, kdy se kvůli sestavování vlády sešel nejdříve tajně na Pražském hradě s kancléřem Vratislavem Mynářem, aby po té odjel za prezidentem Milošem Zemanem. Čas na vakcínu přišel zřejmě v mezičase. 

  „Dnes jsem si byl pro třetí dávku vakcíny. Udělejte prosím totéž,“ napsal Fiala tehdy na twitter. 

  Na konci náročného dne slavil i s vpíchnutou vakcínou Fiala úspěch. Prezident Miloš Zeman mu totiž v Lánech oznámil, že mu jmenuje kompletní vládu, tak jak ji premiér navrhnul - tedy včetně kritizovaného Jana Lipavského - tehdy ještě stále kandidáta Pirátů na post ministra zahraničí. 

 • 3.Langšádlová pro vakcínu do Kotvy

  Hned po svém premiérovi se nechala o den později naočkovat 3. dávkami ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). K aplikaci posilující dávky využila očkovací centrum v pražském obchodním domě Kotva.

  „Dnes jsem byla na třetí dávce #očkování proti #Covid19 v OC Kotva. Vřele doporučuji, bez front, laskavý přístup a skvělá služba vojáků,“ pochlubila se Langšádlová na svém twitterovém účtu. 

 • 4.Kulhánek: Vakcína na cestu z ministerstva

  Třetí dávku vakcíny si nechal vpíchnout také exministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Stalo se tak pouhý den před tím, než prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu Petra Fialy, a to pro mnohé překvapivě i s Kulhánkovým nástupcem Janem Lipavským. 

  „Dnes jsem dostal třetí dávku vakcíny proti #COVID19. Očkování proběhlo hladce a pokud můžete, nechte se prosím očkovat i vy. Třetí dávka nám pomůže zastavit šíření nové varianty koronaviru #Omikron. Chráníte nejen sebe, ale i své blízké. O vánočních svátcích to platí dvojnásob,“ nabádal pak ostatní Kulhánek na twitteru, aby si také došli pro posilující dávku. 

 • 5.Černochová pro 3. dávku už jako ministryně

  Jana Černochová (ODS) jako by posilující dávkou chtěla oslavit uvedení do funkce ministryně obrany. Do očkovacího centra v Ústřední vojenské nemocnici si pro ni přišla hned následující den po svém nástupu na ministerstvo. 

  Svým sledujícím na sociální síti se přitom pochlubila něčím, o čem se mnohým jen zdá. „Mám obrovskou kliku, že jsem ještě kovid neměla,“ napsala na twitteru. Očkování pak bere jako nejrychlejší cestu z pandemii k „normálnímu životu,“ dodala. 

 • 6.Schillerová nechce zhuntované zdraví

  Zatím jako poslední se pochlubila posilující dávkou a snažila se zapůsobit na ostatní bývalá vicepremiérka a ministryně financí, stávající šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. K vpichu další dávky vakcíny podle svých slov využila první možný termín.

  „Nechci skončit s covidem v nemocnici, nechci, aby mi zhuntoval zdraví. Proto jsem si právě nechala dát 3., posilovací dávku očkování.“ Na očkování byla Schillerová naposledy v květnu. Opět v Ústřední vojenské nemocnici. 

 • 7.Kuba: Nejrozumnější cesta

  Na třetí posilovací dávce byl i hejtman Jihočeského kraje a exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Na další očkování zašel ve středu 22. prosince do očkovacího centra v Českých budějovicích. „Nejrozumnější cesta, jak chránit sebe, své blízké i společnost. Díky našim jihočeským zdravotníkům za to, jak to zvládají,“ napsal k příspěvku na twitteru, kde sdílel i snímek z průběhu očkování. 

krtek. ( 22. prosince 2021 21:05 )

ale prd velebnosti, v kongresovém centru 3 dávka bez registrace, dopoledne cca 20 min , odpol. max hodina

Zdenek ( 22. prosince 2021 18:17 )

to to trvalo ..... ty b l b o s t i omezene vekem .....

nooo , hlavne muselo e to tak "SLOZITE" delat - OBLBOVA roky , protoze soudruzi-StBaci ANO2011 a soudruzi-pratele z CSSD jakozto Vlada A.Babise-Burese "n e o b j e d n a l a" dostatecnne mnozstvi vakciny na ockovani od podzimu 2021 a dal .......

!!! 27.8.2021 - P r v n í !!??!! Češi mají třetí dávku očkování. Plán ministerstvo ale zatím nezveřejnilo... Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden řekl, že třetí dávka očkování proti covidu bude v Česku primárně pro rizikové skupiny. První lidé by se podle něj k přeočkování měli dostat pravděpodobně na podzim. Zopakoval, že s konečnou platností by měl kabinet o této možnosti rozhodnout do konce srpna. Zdůraznil, že půjde opět o vakcinaci dobrovolnou.

Tento týden Vojtěch Radiožurnálu řekl, že jakékoli podání třetích dávek před zveřejněním ministerského stanoviska by spadalo do režimu off-label, tedy mimo schválenou registraci. „Asi to možné je,“ řekl. Dodal, že o podávání třetích dávek nemá žádné informace. „Nejde jenom o to, čím se bude očkovat, kde a kdy, ale musí se nastavit nějaký právní rámec,“ upozornil.

fakt soudruzi-StBaci z ANO2011 a k t i v n e MAKALI . . . no makali jen ustama

marlen52 ( 22. prosince 2021 17:49 )

pěkně se v tom plácaj

krtek. ( 22. prosince 2021 17:29 )

hlavně aby to nebyla poslední dávka,, Mimochodem , mohli by se konečně domluvit jak dlouho která dávka platí, když se ted naočkuju, budu se muset v létě naočkovat znova, protože třeba Frantíci uznávají 7 měsíců

bersimalinecka ( 22. prosince 2021 06:30 )

plus teda desítky nových podržtašek.Protže ti zvolení nejsou schopni ukočírovat stát bez stovek nohsledů s kalku­lačka­ma.El­dorá­do pro vykuky.Zákony se zase budou šít pro kamarádíčky a občan se nedostane ke kousku půdy na zahrádku kam by zalezl před světem.Všechno pro developery a kouzelníky s dotacemi na louky s koňmi.A budou se dál vybíjet stáda krav která dávají hned několik užitků.Nemluvím o Černochové.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa