
Spojení delty a omikronu budí obavy. Virolog zmínil nebezpečí u zvířat a špatné britské zprávy
„Špatná zpráva" z Británie. Omikron by se v lednu měl stát dominantní variantou a to nejen v zahraničí, ale i u nás a podle informací vědců z Imperial College London se zatím podle dat vycházejících ze Spojeného království neprokázalo, že by docházelo k nějakému signifikantnímu poklesu počtu pacientů se symptomy nebo vyžadující hospitalizaci. Nejen o tom v Epicentru Blesk Zpráv hovořil evoluční virolog Jiří Černý. Upozornil také na rizika spojená s koronavirovou nákazou u zvířat i možnost vytvoření supervarianty mezi deltou a omikronem.
„Ve světě vidíme, že varianta omikron se šíří velmi agresivně, že pravděpodobně velmi rychle vytlačí všechny ostatní varianty, které tady zatím máme,“ uvedl evoluční virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity. Podle něj bude ale zásadní, jak moc bude nebezpečná, co se týká klinických příznaků pro jedince. „Nicméně si musíme uvědomit, že i kdyby varianta omikron byla o trošičku lepší než varianta delta, těch nakažených bude výrazně víc a to je bohužel špatná zpráva,“ popsal jednoduchou statistickou úvahu, při které by v Česku mohlo opět dojít k přetížení zdravotnických zařízení.
Velkou nadějí na ukončení pandemie byly podle některých odborníků mírné příznaky provázející infekci variantou omikron, ty byly popisovány u pacientů z jižní Afriky. Tuto hypotézu však data vycházející zejména z Velké Británie a dalších evropských zemí, kde se omikron šíří velmi rychle, nepotvrzují. „Ukazuje se, že ta čísla byla zkreslena zejména tím, že v Jihoafrické republice je jiné věkové rozložení obyvatelstva. Je tam daleko větší počet mladších lidí než v Evropě, která je ve srovnání s Afrikou daleko starší,“ vysvětlil Černý.
I když o variantě omikron mnohé ještě nevíme, v současné době je evidentní, že je do určité míry schopna překonávat obranu získanou proděláním nemoci i očkováním. Ochrana po předchozím covidu se u této varianty pohybuje na pouhých 19% a podle britských dat ochranný účinek 2 dávek vakcíny Pfizer po 5 měsících od podání klesá přibližně na 35 %. Výraznou pomocí v tomto ohledu by měla být aplikace třetích dávek.
Ohromné ekonomické ztráty
Zajímavou otázkou je podle virologa Černého kdy, a jestli vůbec, si SARS-CoV-2 vyvine schopnost, aby v nějaké větší míře infikoval pro nás důležité druhy zvířat, jako jsou prasata nebo dobytek. „My víme, že je schopen infikovat některé šelmy, psy, kočky a menší míře velké kočky, jako jsou lvi, tygři…v poměrně velké míře norky a fretky. V nedávné době se ukázalo ve Spojených státech, že dokáže infikovat jeden druh jelenů…,“ vyjmenoval jen některé skupiny živočišné říše, které už svou zkušenost s koronavirem mají.
„To by nám k pandemii přibyla další starost a tím by mohly být ohromné ekonomické škody spojené se ztrátami v zemědělské produkci, které by mohly vést k tomu, že tady bude nedostatek jednotlivých živočišných produktů,“ upozornil a doplnil, že riziko takových nákaz nespočívá jen v ekonomických dopadech, ale také v mutacích, ke kterým v nakažených zvířatech dochází. Při této příležitosti připomněl nainfikované norky na konci léta v severní Evropě: „Byl to první kmen SARS-CoV-2, který měl jako první zvýšenou odolnost proti protilátkám.“ Tento kmen viru se naštěstí podařilo zastavit, ale riziko nových přeměn viru v tělech zvířat je podle virologa reálné.
Supervarianta za pár vteřin
Šance na vytvoření super varianty, která by vznikla kombinací omikronu a delty a před kterou minulý týden varoval šéf farmaceutické skupiny Moderna, je podle Jiřího Černého reálná, ale to ještě neznamená, že k ní skutečně dojde. „Koronaviry toto dělají poměrně rády…dokonce i SARS-CoV-2 je mozaika několika různých koronavirů, několika různých živočichů,“ popsal fakt, že právě tento proces hrál i v evoluci současného koronaviru zásadní roli.
K rekombinaci viru v jedné hostitelské buňce může dojít v řádu minut, či vteřin. „S tím, jak se tady omikron raketově šíří a kolik lidí je infikováno deltou, může být pravděpodobnost reálná, ale i tak je velmi těžko kvantifikovatelná.“
Při nákaze dvěma kmeny koronaviru je podle virologa klíčové, kdy se v rámci primární infekce s variantou omikron setkáme: „Pokud se s omikronem setkáte ke konci infekce, tak to riziko, že se nakazíte, je poměrně nízké. V případě, že se potkáte někdy ze začátku, ještě, než si je ten organismus schopen uvědomit, že v něm dochází k nějaké virové infekci, tak tady ta pravděpodobnost je a roste s množstvím lidí infikovaných v populaci.“ Virolog i z těchto důvodů uvedl, že je naprosto zásadní dodržovat izolaci při infekci a další opatření, jako je mytí rukou, nošení roušek a respirátorů či dodržování rozestupů.
vyklouzlo mi tam v 1. větě, že ta demografická prevalence v našich končinách může být JINÁ... sorry