Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Spojení delty a omikronu budí obavy. Virolog zmínil nebezpečí u zvířat a špatné britské zprávy

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
21. prosince 2021
05:00

„Špatná zpráva" z Británie. Omikron by se v lednu měl stát dominantní variantou a to nejen v zahraničí, ale i u nás a podle informací vědců z Imperial College London se zatím podle dat vycházejících ze Spojeného království neprokázalo, že by docházelo k nějakému signifikantnímu poklesu počtu pacientů se symptomy nebo vyžadující hospitalizaci. Nejen o tom v Epicentru Blesk Zpráv hovořil evoluční virolog Jiří Černý. Upozornil také na rizika spojená s koronavirovou nákazou u zvířat i možnost vytvoření supervarianty mezi deltou a omikronem.

„Ve světě vidíme, že varianta omikron se šíří velmi agresivně, že pravděpodobně velmi rychle vytlačí všechny ostatní varianty, které tady zatím máme,“ uvedl evoluční virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity. Podle něj bude ale zásadní, jak moc bude nebezpečná, co se týká klinických příznaků pro jedince. „Nicméně si musíme uvědomit, že i kdyby varianta omikron byla o trošičku lepší než varianta delta, těch nakažených bude výrazně víc a to je bohužel špatná zpráva,“ popsal jednoduchou statistickou úvahu, při které by v Česku mohlo opět dojít k přetížení zdravotnických zařízení.

Velkou nadějí na ukončení pandemie byly podle některých odborníků mírné příznaky provázející infekci variantou omikron, ty byly popisovány u pacientů z jižní Afriky. Tuto hypotézu však data vycházející zejména z Velké Británie a dalších evropských zemí, kde se omikron šíří velmi rychle, nepotvrzují. „Ukazuje se, že ta čísla byla zkreslena zejména tím, že v Jihoafrické republice je jiné věkové rozložení obyvatelstva. Je tam daleko větší počet mladších lidí než v Evropě, která je ve srovnání s Afrikou daleko starší,“ vysvětlil Černý.

I když o variantě omikron mnohé ještě nevíme, v současné době je evidentní, že je do určité míry schopna překonávat obranu získanou proděláním nemoci i očkováním. Ochrana po předchozím covidu se u této varianty pohybuje na pouhých 19% a podle britských dat ochranný účinek 2 dávek vakcíny Pfizer po 5 měsících od podání klesá přibližně na 35 %. Výraznou pomocí v tomto ohledu by měla být aplikace třetích dávek.

Ohromné ekonomické ztráty

Zajímavou otázkou je podle virologa Černého kdy, a jestli vůbec, si SARS-CoV-2 vyvine schopnost, aby v nějaké větší míře infikoval pro nás důležité druhy zvířat, jako jsou prasata nebo dobytek. „My víme, že je schopen infikovat některé šelmy, psy, kočky a menší míře velké kočky, jako jsou lvi, tygři…v poměrně velké míře norky a fretky. V nedávné době se ukázalo ve Spojených státech, že dokáže infikovat jeden druh jelenů…,“ vyjmenoval jen některé skupiny živočišné říše, které už svou zkušenost s koronavirem mají.

„To by nám k pandemii přibyla další starost a tím by mohly být ohromné ekonomické škody spojené se ztrátami v zemědělské produkci, které by mohly vést k tomu, že tady bude nedostatek jednotlivých živočišných produktů,“ upozornil  a doplnil, že riziko takových nákaz nespočívá jen v ekonomických dopadech, ale také v mutacích, ke kterým v nakažených zvířatech dochází. Při této příležitosti připomněl nainfikované norky na konci léta v severní Evropě: „Byl to první kmen SARS-CoV-2, který měl jako první zvýšenou odolnost proti protilátkám.“ Tento kmen viru se naštěstí podařilo zastavit, ale riziko nových přeměn viru v tělech zvířat je podle virologa reálné.

Video  Prymula v Blesku: Epidemiolog poradil čtenářům s vakcínami a školy by před Vánoci zavřel  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Supervarianta za pár vteřin

Šance na vytvoření super varianty, která by vznikla kombinací omikronu a delty a před kterou minulý týden varoval šéf farmaceutické skupiny Moderna, je podle Jiřího Černého reálná, ale to ještě neznamená, že k ní skutečně dojde. „Koronaviry toto dělají poměrně rády…dokonce i SARS-CoV-2 je mozaika několika různých koronavirů, několika různých živočichů,“ popsal fakt, že právě tento proces hrál i v evoluci současného koronaviru zásadní roli.

K rekombinaci viru v jedné hostitelské buňce může dojít v řádu minut, či vteřin. „S tím, jak se tady omikron raketově šíří a kolik lidí je infikováno deltou, může být pravděpodobnost reálná, ale i tak je velmi těžko kvantifikovatelná.“

Při nákaze dvěma kmeny koronaviru je podle virologa klíčové, kdy se v rámci primární infekce s variantou omikron setkáme: „Pokud se s omikronem setkáte ke konci infekce, tak to riziko, že se nakazíte, je poměrně nízké. V případě, že se potkáte někdy ze začátku, ještě, než si je ten organismus schopen uvědomit, že v něm dochází k nějaké virové infekci, tak tady ta pravděpodobnost je a roste s množstvím lidí infikovaných v populaci.“ Virolog i z těchto důvodů uvedl, že je naprosto zásadní dodržovat izolaci při infekci a další opatření, jako je mytí rukou, nošení roušek a respirátorů či dodržování rozestupů.

frantacizek ( 21. prosince 2021 10:19 )

vyklouzlo mi tam v 1. větě, že ta demografická prevalence v našich končinách může být JINÁ... sorry

frantacizek ( 21. prosince 2021 10:18 )

proto i Německo přistupuje k povinné vakcinaci, mají snad nejstarší populaci v Evropě a rozhodli se "překvapivě" ty méně chápavé chránit za každou cenu..máme-li konečně čím teda..(účinné a PLNĚ SCHVÁLENÉ vakcíny dvojího typu - starší, novější technologie, čiže už je to jako ve vietnamské večerce, už i Tomio si může vybrat a sáhnout po svém druhu asijské nudlové polívky)

frantacizek ( 21. prosince 2021 10:14 )

„Ukazuje se, že ta čísla byla zkreslena zejména tím, že v Jihoafrické republice je jiné věkové rozložení obyvatelstva. Je tam daleko větší počet mladších lidí než v Evropě, která je ve srovnání s Afrikou daleko starší,“ vysvětlil Černý.

tohle jsem tady psal už několikrát, že u nás ta demografická prevalence může být i díky ročnímu období, ve kterém se vir tady u nás bude nyní šiřit + tomu věkovému medianu, který je u nás jiný (v JAR umírají lidé dříve díky rozšířené infekci HIV např.) a vyšší. Navíc musíte vzít v potaz, že díky vysokému reprodukčnímu číslu toho omikronu, pomalejší aplikaci 3. dávky nejen tady u nás, budeme prakticky všichni nakažení, čiže zatím nejvyšší nálož viru ve společnosti, a to bude zajímavé sledovat Okamury, Janečky, jejich děti, jak se s tím popasují z vědeckého hlediska...zvláště, je-li ten vir zatím neprobádanou záležitostí.
Ale šťastně se mi to nepíše. Nikdy bych ve 21. století nemyslel, že dojdeme do stavu, kdy tady budou na sobě jedinci chtít dělat vědecké pokusy, při rozvoji medícíny. S tímhle mohli přijít ve středověku.. Ale ok..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa