Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Koronavirus unikl z laboratoře, Čína to tutlala. Expertka ukončila dvouleté dohady

Autor: Darina Jíchová - 
20. prosince 2021
05:00

Molekulární bioložka z Kanady Alina Chanová působící na Harvardské univerzitě vystoupila s tím, že verze o původu koronavirové pandemie, která předpokládá, že virus unikl z wuchanské laboratoře, je čím dál pravděpodobnější. Poukázala také na to, jak pečlivě se Peking snažil ututlat počátek šíření nákazy, to je podle ní jedním z hlavních důkazů, uvedl list Daily Mail.

Chanová se svým tvrzením vystoupila před britskými poslanci. Podle jejích tvrzení je v současné chvíli „téměř jasné“, že koronavirus pochází z wuchanské laboratoře, ve které byl „vyvinut“. Chanová dodala, že tuto verzi potvrzuje i „úpěnlivá snaha Číňanů utajit závažnost situace“ na počátku pandemie.

Stejný názor zastává britský novinář a člen Sněmovny lordů Matt Ridley, který společně s Chanovou napsal knihu o původu koronaviru. O tom, že koronavirus mohl uniknout z wuchanské laboratoře, se mluví od počátku pandemie. Institut se navíc nachází nedaleko tržnice, která bývá označována za místo, odkud se nákaza rozšířila po Číně a následně do světa. Chanová s Ridleym své závěry prezentovali před Vědeckým a technologickým výborem Dolní sněmovny.

Čína tutlala výskyt koronaviru

Chanová rovněž poukázala na jednání Komunistické strany Číny, která se všemožně snažila ututlat počátečný výskyt a šíření viru. Dále se Číňané snažili zmařit vyšetřování týmu expertů ze Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří se do Wu-chanu vydali. Ridley navázal tím, že je zarážející, že experti stále nenašli zvířecího hostitele, ze kterého se nákaza přenesla na člověka. „To jen podporuje verzi, že je koronavirus z laboratoře,“ zdůraznil Ridley.

Hypotéza o úniku z laboratoře si prošla i obdobím, kdy byla považována za „divokou konspiraci“, nyní se k ní přiklání čím dál více světových kapacit, zabývají se jí i americké nebo britské tajné služby. Výroky Chanové a Ridleyho zřejmě zvýší tlak britské vlády na Peking a jejich tvrzení, že koronavirus „vznikl přirozenou cestou“.

„Myslím, že teorie o vzniku v laboratoři a následném úniku z ní je pravděpodobnější, než ostatní. Jenže v nastalé situaci není bezpečné, aby lidé, kteří znají pravdu, vystoupili,“ domnívá se Chanová. „Žijeme ale v době, kdy časem všechny nashromážděné informace vyjdou najevo. Spousta světových virologů už se k teorii přiklonila a považuje ji za opodstatněnou, a to včetně těch, kteří modifikovali první SARS,“ dodala expertka.

Na jednání byl přítomen i editor vědeckého časopisu Lancet Richard Horton, který musel vysvětlovat, proč svolil k publikaci článku popírající možnost úniku viru z laboratoře. Navíc autoři tohoto článku měli nepřímé finanční vazby na Wuchanský institut virologie (WIV). Tým Lancetu spolupracoval se zdiskreditovaným zoologem Peterem Daszakaem. Daszak byl krátce i členem týmu, který WHO vyslala zkoumat původ pandemie do Číny, skupinu vědců musel opustit kvůli spojitosti s WIV.

Daszak je nařčen z toho, že donutil 26 dalších vědců podepsat dopis, ve kterém se tvrdí, že koronavirus je přírodního původu. „Jakékoliv jiné tvrzení vyvolává strach, pomluvy a předsudky,“ stálo v dopise. Redakci časopisu Lancet trvalo 16 měsíců, než zveřejnili dodatek k dopisu, kde vysvětlili, že Daszak spolupracuje s WIV a jedná se o střet zájmů. Horton za postup Lancetu sklidil kritiku nejen od Ridleyho, ale i přítomných politiků.

Experti: Původ SARS a MERS jsme znali během několika měsíců

„Víme, že tento koronavirus, covid-19, má unikátní rysy, mluvíme konkrétně o místech štěpení furinu, bez tohoto rysu by nebyl schopný vyvolat pandemii,“ uvedla Chanová. Připomněla i to, že Daszak v roce 2018 nabízel laboratoři ve Wu-chanu pomoc s umělou modifikací nebezpečného netopýřího koronaviru. „To by odpovídalo onomu zmiňovanému unikátnímu rysu. Představte si to takhle, když nějaký vědec počátkem roku 2018 řekne, že vyšlechtí koně s rohy a na konci roku 2019 se ve Wu-chanu objeví jednorožec, co si pak pomyslíte?“ prohlásila Chanová.

„Musíme také přihlédnout k tomu, že při pandemii SARSu jsme do dvou měsíců znali původ viru, u MERSu to bylo několik měsíců. Po původu koronaviru pátráme dva roky a nic, nenašli jsme jediné infikované zvíře, které by mohlo být původcem, to je víc než překvapivé,“ doplnil Ridley. „Původ nákazy odhalit musíme, abychom předešli budoucím pandemiím. Musíme vědět, zda je nutné zpřísnit podmínky práce v laboratořích, nebo zda zpřísnit podmínky na mokrých trzích, v tuto chvíli neděláme ani jedno z toho,“ poukázal Ridley.

V květnu 2021 deník The Wall Street Journal citoval zdroj, podle kterého 3 zaměstnanci WIV vyhledali v listopadu 2019 lékařskou pomoc kvůli respirační chorobě, to je více než měsíc předtím, než Čína oznámila epidemii. Šlo konkrétně o experty z laboratoří vyvíjecí nebezpečné koronaviry. Díky tomuto článku se hypotéza o úniku z laboratoře znovu dostala do popředí a vědci uvedli, že ji nelze vyloučit. Experti se teorii bránili i proto, že ji prosazoval americký exprezident Donald Trump.

Ne všichni věří teorii o úniku z laboratoře

Jeho nástupce Joe Biden nařídil důkladné vyšetření původu pandemie. Dopátrat pravdy se chce i šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle kterého Čína plně nespolupracuje a vyzývá Peking k větší transparentnosti. Nadále jsou i vědci, kteří se drží toho, že koronavirus „vznikl a rozšířil se přirozenou cestou“. Tito odborníci připomínají, že tak to bylo i u předchozích virů, jež způsobily pandemii. Vyvinuly se u zvířat a pak se přenesly na člověka.

„Na wuchanských tržnicích se prodávalo přes 47 tisíc divokých zvířat 38 různých druhů, nejen maso, ale i živá zvířata,“ uvádějí některé studie, mezi jejich autory patří také ekolog Chris Newman. Ten rovněž podporuje verzi toho, že koronavirus je přírodního původu.

Video  Každý den jedno nové dítě na JIPce. Lékař z Motola popsal život ohrožující postcovidový syndrom PIMS  - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Vladimír Molík ( 6. ledna 2022 12:49 )

Nic jsi nepochopil a svádíš to na čínskou neopatrnost. Takové troly tento režimu potřebuje jako sůl!

ANOrozkradanidotaci ( 22. prosince 2021 09:40 )

Komoušska konspirační teorie. Přitom se jednalo o obyčejnou neopatrnost při práci s infekčním materiálem. Kdo s čím zachází, tím také schází.

ANOrozkradanidotaci ( 22. prosince 2021 09:38 )

Líbí se mi komoušské snahy připisovat autorství viru USA. Že prý USA financovalo vývoj biologických zbraní u komunistických nepřátel. Přitom ve skutečnosti peníze tečou opačným směrem - USA dluží Číně tisíce miliard dolarů.

Vladimír Molík ( 22. prosince 2021 07:48 )

Pochybuji, že by Číňan byl tak blbý a úmyslně nebo z nezodpovědnosti by si doma rozšířil tak těžký virus na likvidací vlastních obyvatel. To spíš v Číně to rozšířil nějaký nepřítel Číny, což se nabízí, kdo by to asi mohl udělat, když se to prvně objevilo ve Wuchanu! - Bylo tam tolik příležitostí ze zahraničí, že si dokážeme odvodit, kdo má největší zájem na likvidaci lidské populace na světě obecně. Já bych řekl, že Zednáři se nezapřou!

Matej Kolozsvary ( 22. prosince 2021 00:42 )

A teď dotaz. Proč když je jasné že je to vlastně biologický útok na zemi ( myslím globálně a ne jen na ČŘ) tak naše vláda dál podporuje svým jednáním čínu a neapeluje aby byli provedené sankce proti nim a nedá najevo to že čína vlastně zabila miliony lidí přez koronavir?? Ale bude se tady sr... s ruskem které prakticky nic nedělá a cpe se EU do pr..... Tady už neexistuje demokracie ale to co bylo v roce 40-45.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud