Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno, déšť se sněhem -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Omikron může do měsíce v Evropě převládnout! JAR hlásí případy opakované nákazy

Autor: ČTK, simao - 
2. prosince 2021
14:10

Varianta koronaviru nazvaná omikron se nově potvrdila i v metropolitní Francii, oznámily dnes místní úřady s tím, že nakažený muž se před týdnem vrátil z Nigérie, žije nedaleko Paříže a nebyl očkovaný. Dosud Francie zaznamenala jen jeden případ varianty omikron, a to v zámořském území Réunion v Indickém oceánu. První případ varianty omikron dnes oznámilo také Řecko. Varianta omikron může během několika měsíců představovat více než polovinu všech případů nákazy v Evropě, uvedla evropská agentura ECDC.  

Varianta koronaviru omikron byla poprvé odhalena minulý měsíc v Jihoafrické republice. Zatím není prokázáno, zda je nakažlivější než dosud rychle se šířící varianta delta, ani zda způsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden zařadila tuto variantu mezi znepokojivé varianty a řada zemí už zavedla omezení cestování z jihu Afriky a zpřísňuje koronavirová opatření.

Nově v Řecku, ale i v Indii

Varianta omikron se podle středečních údajů WHO potvrdila ve 24 zemích, ve středu jako poslední oznámily první případ Spojené státy. Dnes se seznam rozšířil o Řecko a Indii, na seznamu jsou mimo jiné Kanada, Nigérie, Německo, Izrael, Británie, Itálie, Belgie, Španělsko, Portugalsko i ČR.

Řecké ministerstvo oznámilo, že se první případ potvrdil na ostrově Kréta u Řeka, který se 26. listopadu vrátil z Jihoafrické republiky. První dva testy na koronavirus měl přitom tento muž negativní. Nákazu potvrdil až za tři dny třetí test, posléze se ukázalo, že jde o variantu omikron.

Francie: Prověřují další vzorky

Mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal ve středu avizoval, že laboratoře prověřují 13 vzorků a je jen otázkou času, než se potvrdí další případy omikronu.

Francie rovněž ve středu zpřísnila podmínky pro vstup na své území. Potřeba je zejména negativní test pro všechny cestující ze zemí mimo EU, bez ohledu na to, zda jsou očkovaní či nikoliv.

Nizozemsko: Nakažené desítky cestujících

S variantou omikron se potýká například Nizozemsko, které již dříve odhalilo nákazu koronavirem u 62 cestujících z Jihoafrické republiky. Podle dnešní zprávy nizozemských úřadů byla většina z nich očkovaná. Cestující byli po pozitivním testu v karanténě, více než 20 jich dnes může karanténu ukončit.

Varianta omikron se prokázala u 14 z nich, kvůli ochraně soukromí ale zdravotníci odmítli sdělit, zda jsou mezi těmi, kdo dnes ukončí karanténu, uvedla agentura Reuters.

Nizozemské úřady se také nadále pokoušejí kontaktovat na 5000 lidí, kteří přijeli z jižní Afriky od 20. listopadu. Varianta omikron se totiž vyskytla v Nizozemsku minimálně o týden dříve, než se původně úřady domnívaly, a je proto potřeba dohledat všechny potenciálně nakažené. Zdravotníci už takto odhalili dva další případy omikronu.

JAR: Rapidně narůstají případy. A potvrdila se reinfekce

Jihoafrická republika, která jako první na výskyt omikronu upozornila, zaznamenala od pondělka zdvojnásobení rychlosti denních případů koronaviru. Podle Michelle Groomeové z tamního institutu nakažlivých chorob (NICD) je patrný exponenciální růst infekcí už dva týdny. NICD zjistil také opakované nákazy variantou omikron, což nebyl případ předchozích variant.

„Původně nákaza chránila před další nákazou variantou delta, avšak to není případ varianty omikron,“ sdělila dnes na briefingu WHO Anne von Gottbergová z jihoafrického centra pro respirační choroby a meningitidu. Podle prvních údajů se u nakažených zatím neobjevují vážné symptomy covidu-19.

Salam Gueye z afrického úřadu WHO dnes oznámil, že jeho pracoviště posílá tým do jihoafrické provincie Gauteng, kde se omikron šíří nejrychleji. Leží tam Pretoria a také Johannesburg.

Tým WHO má zajistit sledování výskytu případů a trasování kontaktů. Další epidemiologové a laboratorní odborníci byli nasazeni, aby pomohli se sekvenováním viru v Botswaně, Mosambiku a Namibii. WHO vyčlenila pro příští tři měsíce 12 milionů dolarů (269 milionů korun) na mimořádné aktivity v zemích na jihu Afriky.

Rychlost šíření vyvolává obavy

Groomeová řekla, že se nové případy v JAR šíří exponenciálně už dva týdny. Minulý týden se zvýšil počet denních přírůstků z 300 na 1000, později země zaznamenávala denně kolem 3500 nakažených, ve středu ohlásila za 24 hodin 8500 případů. „Ta rychlost šíření vyvolává obavy,“ sdělila Groomeová. V celé Africe se v minulých sedmi dnech zrychlil přenos koronaviru o 54 procent, v JAR se podle WHO dá v příštích 24 hodinách očekávat až 10.000 případů.

Podle NICD bylo 74 procent vzorků sekvenovaných v listopadu varianta omikron, první byla ve vzorku odebraném 8. listopadu. JAR na novou variantu upozornila 25. listopadu a od té doby případy oznámila dvacítka zemí, mezi nimiž je také ČR.

Video  Koronavirus: Varianta Omikron  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud