Eso v rukávu proti omikronu? Vakcína je otázka 10 dnů, chlubí se Rusové. Šéf Moderny varuje
Moskevský Gamalejův institut, který v minulém roce vyvinul vůbec první vakcínu proti nemoci covid-19 Sputnik V, má údajně další eso v rukávu. Jeho ředitel Alexander Gintsburg oznámil, že jsou do 10 dnů schopni vyvinout vakcínu proti nebezpečné a celosvětově obávané variantě koronaviru s názvem omikron, která se minulý týden rozšířila z Jižní Afriky. V pondělí večer o tom informovala agentura RIA Novosti.
Samotný vývoj nové verze vakcíny proti omikronovému kmeni koronaviru nebude trvat déle než deset dní, dalších 45 až 50 dní je potřeba pro regulační postupy, řekl Gintsburg. Objasnil navíc, že v normální situaci trvají regulační postupy asi dva a půl měsíce, ale v nouzové situaci je možné lhůtu urychlit právě na necelý měsíc a půl.
Akademik zároveň uvedl, že o práci na nové vakcíně bude možné diskutovat až po obdržení podrobnějších dat o novém kmeni. Gamalejův národní centrum pro epidemiologii a mikrobiologii přitom za účinné proti omikronu považuje i své předchozí očkovací látky Sputnik V a jednodávkovou Sputnik Light.
Šéf Moderny: Tohle nebude dobré
V rozhovoru pro list Financial Times ale například šéf americké farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Bancel uvedl, že na základě předběžných zjištění se domnívá, že nynější vakcíny proti covidu-19 budou zřejmě méně účinné v boji s novou variantou koronaviru.
„Myslím, že neexistuje možnost, že by (účinnost) byla na stejné úrovni, jakou jsme měli s variantou delta,“ řekl Bancel v sídle společnosti ve městě Cambridge v americkém státu Massachusetts. „Myslím, že to bude pokles (účinnosti) materiálu. Jen nevím, jak velký, protože musíme počkat na data. Ale všichni vědci, se kterými jsem mluvil, říkají: Tohle nebude dobré,“ dodal šéf Moderny.
WHO: Omikron se bude šířit celosvětově
Zároveň poznamenal, že přesunout veškerou pozornost jen na výrobu vakcíny zaměřené na omikron je poněkud riskantní, protože ve světě stále ještě kolují také předchozí varianty koronaviru.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že virový kmen omikron představuje „velmi vysoké“ riziko a pravděpodobně se začne šířit v mezinárodním měřítku. Varianta má navíc vysoký počet mutací ve spike proteinu koronaviru. Vědci uvádějí, že až 30, což by mohlo způsobit její snadné šíření a naznačovat větší infekčnost. Většina odborníků se přitom domnívala, že se takto vysoce pozměněná varianta objeví až za rok či za dva.
jak je článku patrné účinnost na omicron bude problematická. Zřejmě nedokáže pokrýt celé spektrum mutací. Je to docela patálie. Máme tu starou vakcínu, pak bude nová, ale méně účinná. Chtělo by to asi víc vakcín najednou a povinně.
Jde vojáček lesem a potká babu Jagu. Baba se zeptá vojáčka: když uhádneš kolik je mi let? Smíš se se mnou pomilovat. Vojáček se ušklíbne a praví 120. Ne 150, ale já ti to uznám.