Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Prezident s covidem a tisíce případů mimo evidenci: V kolébce mutace omikron panuje chaos

Autor: Darina Jíchová - 
13. prosince 2021
19:45

Situace v Jihoafrické republice (JAR) se zhoršuje, byli to právě tamní vědci, kdo v listopadu upozornil na novou mutaci covidu-19 známou nyní jako varianta omikron. V zemi rapidně přibývá nakažených, v neděli dokonce JAR ohlásila rekord 37 875 nových případů, covid-19 se potvrdil i u prezidenta Cyrila Ramaphosy (69), který je v izolaci v Kapském Městě. V zemi panují zmatky a některé případy nebyly zařazeny do databáze, takto uniklo na 19 tisíc pozitivních výsledků, uvedl list Daily Mail.

Zdravotníci zatím nepotvrdili, zda se JAR potýká s vlnou varianty omikron, sekvencování odebraných vzorků zatím není u konce. Národnímu institutu pro nakažlivé nemoci (NICD) se navíc podařilo „ztratit“ několik tisíc pozitivních výsledků, podle zástupců vědeckého ústavu za to může počítačová chyba. Původně totiž JAR v neděli hlásila 18 035 nových případů, pak se ukázalo, že program nezaregistroval dalších více než 19 tisíc pozitivních testů. Proto celkový počet přesáhl hranici 37 tisíc.

Chyba se stala v laboratořích

„Dnes hlásíme 37 875 nový případů včetně 19 840, které systém nezaznamenal,“ stojí v prohlášení NICD. Následně se obrátili na místní laboratoře, jejichž počítačové systémy jsou prý příčinou tohoto problému. „Přesná data, která NICD zveřejňuje, závisí na údajích ze státních a soukromých laboratoří,“ vysvětlili zástupci NICD.

Prezident se necítil dobře, tak šel na test

„Během minulého týdne jsme dostali informace o tom, že veřejné, tedy státní, laboratoře mají problém s počítačovou technikou, proto došlo k chybě,“ vysvětlili lidé z NICD. Prezident Ramaphosa navíc oznámil, že i on se nakazil covidem-19, přestože je plně očkovaný. Dodal, že se necítil dobře, a proto šel na test, který u něj nákazu potvrdil.

Většiny jeho pracovních povinností se ujal viceprezident David Mabuza. Kancelář prezidenta neuvedla, zda se v Ramaphosově případě jedná o omikron či nikoliv. Prezident má mírné symptomy nemoci a je v péči lékařů. Lidem vzkázal, že jeho nakažení by lidem mělo být varováním. „I očkovaní by měli být ostražití,“ zaznělo z prezidentské kanceláře.

NICD uvedl, že se očekává, že i v dalších dnech bude narážet na neregistrované případy, a počty nakažených tak kvůli tomu budou stoupat. „Zavázali jsme se k transparentnosti, kdybychom případy tajili, slib bychom porušili. Proto případy budeme, byť zpětně, dodávat k novým denním přírůstkům,“ oznámil NCID.

Vědci se původně radovali ze zpomalení pandemie

Pro jihoafrické zdravotnictví byly nepřesnosti v denních přírůstcích dost velkou ranou, protože jejich experti o víkendu vystoupili s prohlášením, že šíření omikronu se zpomalilo. Vědci byli nadšeni i z malého počtu hospitalizovaných pacientů. Vakcinolog Shabir Madhi z univerzity v Johannesburgu vysvětlil, že vzhledem k novým a přesným údajům je infekčnost v zemi vyšší než u předchozích vln. Potvrdil však, že hospitalizace se drží na minimu.

„Jsme tři týdny od objevu a počátku šíření omikronu a ano, mnoho dospělých i dětí jdou do nemocnice a tam se u nich potvrdí covid, počet hospitalizacích jako takových je však nízký,“ objasnil Madhi. Také počet obětí podle něj nestoupá. Zopakoval také prohlášení svých kolegů. „Omikron se zdá být vysoce nakažlivý a rychle se stal v zemi dominantní variantou, ale většina případů má velmi mírný průběh,“ prohlásil Madhi.

Video  „Narcistní pitomci!“ Psycholog se v Epicentru opřel do narušitelů karantény a lidem vzkázal: „Nenechme se rozeštvat!"  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud