Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Šéf WHO: Omikron má vyšší riziko opakované infekce, ale mírnější průběh než delta

Autor: ČTK - 
8. prosince 2021
18:21

Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než varianta delta, ale mírnější průběh nemoci covid-19. Uvedl to dnes šéf Světové zdravotnická organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Symptomy po nákaze variantou omikron se podle něj zdají být mírnější než po nákaze nyní dominantní variantou delta, ale pro finální potvrzení je ještě potřeba dalších studií. 

Šéf WHO se k nové koronavirové variantě vyjádřil na základě studií z Jihoafrické republiky, kde tuto novou variantu poprvé identifikovali na konci listopadu. WHO ji následně označila za znepokojivou.

„Předběžné údaje z Jihoafrické republiky naznačují vyšší riziko reinfekce variantou omikron, ale k vyvození pádnějších závěrů je zapotřebí více údajů. Existují také důkazy, které naznačují, že omikron způsobuje méně závažné příznaky než delta, ale i v tomto případě je příliš brzo na to, abychom si byli jisti,“ uvedl šéf WHO.

Ve snaze rychle pochopit variantu omikron a její charakteristiky požádal Ghebreyesus všechny státy, aby organizaci poskytly národní údaje o šíření koronaviru. V duchu společného boje s pandemií vyzval k pokračování v očkování a respektování dalších pravidel, která zamezují šíření nemoci covid-19.

„Vyzýváme všechny země, aby zvýšily dohled, testování a sekvenování. Jakákoliv nečinnost teď bude stát lidské životy,“ uvedl Ghebreyesus.

Video Koronavirus: Varianta Omikron - Videohub

Jirik-ta ( 9. prosince 2021 11:34 )

dokud EMA bude i nadále tupě ideologicky odmítat "východní" vakcíny, stejně jako některé prokazatelně účinné levné léky a efekt přirozeně získaných protilátek, není zde vlastně o čem se bavit

Omasta ( 8. prosince 2021 23:34 )

Nakazí se všichni, to je zakladní poučka pro virová onemocnění. Nemá smysl se tomu vzpěčovat, dodržovat opatření a dusit se v náhubcích. Kovidová mafie vám pochopitelně na začátku zalhala, že kdo se chrání, ten covidem neprojde. Je jasné, že kdyby vám to nezalhali, tak by celá hysterie byla odsouzena k rychlému konci. Všechna opatření totiž oddalují nákazu na později a tak kolaboranti prodlužují celou mizerii.

Jirik-ta ( 8. prosince 2021 20:54 )

já se nenakazím a ani neočkuji ať si tu šaškárnu strčej někam.

Jirik-ta ( 8. prosince 2021 20:53 )

tak to neřeš já na to kašlu.

MAMKA2316 ( 8. prosince 2021 19:42 )

To jsou ti co je v Africe nachytali když předložili k testu LATKY S OPICE,BANÁNU ,KOZY ATD A VŠE BYLO NEGATIVNÍ ???e mi kolem šedesáti, nemám důkaz, že jsem se se SARS-CoV-2 setkal, a tak si vyberu jednu z následujích dvou možností:

1. Risknu to a s poměrně vysokou pravděpodobností se mi nic moc nestane a když stane, tak to přežiju. Nicméně obecně platí, že s postupujícím věkem nebezpečnost risku výrazně narůstá a s fyzickým stavem to má jen MÁLO společného.“

2. Nechci riskovat, takže se nabízí očkování. Než to udělám, změřím si protiátky. Pokud je mám, žádné očkování nepotřebuji. Pokud ne, zvážím rizika očkování a buď se tam rozhodnu jít, anebo se před tím schovám. Navždy, protože to nezmizí.

Nevidím žádnou jinou možnost a myslím, že žádná jiná není. Zbytek je pak na kapacitách nemocnic a schopnostech a možnostech jejich personálu. Není to jednoduché rozhodnutí. Ale senioři, vždyť jste už tolik těžkých rozhodnutí v životě udělali,“ vzkazuje Šinkora postarším občanům.

A odhalil, jak se sám nechal takzvaně promořit. „Přiznávám, že když jsem se v lednu cíleně infikoval, měl jsem obavy. Ale pak jsem si řekl, že se tomu nedá utéct a očkování pro mě ještě dlouho nebude, protože mělo být pro ty nejstarší a část rozkradli prominenti (na to se už zapomnělo). Jinými slovy, abych se chránil a chránil svoje okolí, solidárně jsme se doma infikovali způsobem, který jsme považovali za nejbezpečnější,“ uvedl.

Doplnil, že podobný postup navrhl v dubnu 2020 krizovému štábu a politikům. „Vůbec to nepochopili anebo nechtěli pochopit. Něco podobného praktikovali Švédi, sice méně sofistikovaným, ale prakticky daleko lépe proveditelným způsobem. A podívejte se tam,“ upozornil.

Šinkora dnes také poděkoval Ondřeji Dostálovi za poskytování dat z reportů ÚZIS pro poslance a senátory. Z dat jím poskytnutých jako imunolog vyvozuje tyto závěry: „Na rozdíl od očkování vytváří prodělání nemoci robustní a dlouhotrvající, pokud ne trvalou imunitu. Protože prodělavší mají kromě

Zobrazit celou diskusi
Další videa